Wielki Piątek w Katedrze Opolskiej. Najświętszy Sakrament został przeniesiony do Bożego Grobu

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Na koniec ceremonii Najświętszy Sakrament został umieszczony w Bożym Grobie.
Na koniec ceremonii Najświętszy Sakrament został umieszczony w Bożym Grobie. Krzysztof Ogiolda
Nabożeństwu przewodniczył biskup Paweł Stobrawa. Wszyscy obecni w katedrze oddali cześć krzyżowi przez ucałowanie. Modlitwa w Bożym Grobie będzie się odbywać aż do Wielkiej Soboty wieczorem.

Liturgia rozpoczęła się w zupełnej ciszy, a celebrujący ją biskup przez dłuższą chwilę leżał krzyżem przed ołtarzem.

Następnie odbyła się liturgia Słowa Bożego. Odczytano dwa czytania – z Księgi proroka Izajasza i z Listu do Hebrajczyków. Odśpiewano też z podziałem na role opis Męki Pańskiej z Ewangelii św. Jana.

- W Wielki Piątek liturgia prowadzi nas na Golgotę – mówił w kazaniu biskup Stobrawa. - Wpatrujemy się w krzyż Jezusa Chrystusa. W nim uwidacznia się wstrząsająca prawda o miłości Boga do człowieka. Krzyż przypomina cenę naszego zbawienia. Jest najbardziej wymownym znakiem miłości i miłosierdzia. Niech krzyż Jezusa Chrystusa, który zawsze w naszym narodzie znajdował należne miejsce, będzie dla nas siłą w naszej – po ludzku nie zawsze zrozumiałej drodze krzyżowej.

Do wielkopiątkowego nabożeństwa należy także rozbudowana modlitwa wiernych – za papieża, kapłanów, w różnych potrzebach Kościoła i świata. Także za chrześcijan innych wyznań, przedstawicieli innych religii oraz za niewierzących.

Adoracja krzyża była ona centralnym wydarzeniem liturgii wielkopiątkowej. Biskup stopniowo odsłania ramiona krzyża i śpiewał trzykrotnie: "Oto drzewo Krzyża, na którym zawisło zbawienie świata", na co wierni odpowiadają: "Pójdźmy z pokłonem".

Następnie kapłani, służba liturgiczna i wszyscy wierni obecni na liturgii wzięli udział w adoracji krzyża, całując rany Jezusa

Po przyniesieniu z tzw. Ciemnicy Najświętszego Sakramentu udzielono obecnym Komunii św.

Ostatnim elementem nabożeństwa była procesja z monstrancją do Bożego Grobu. Ciało Pańskie pozostanie tu aż do sobotniej Liturgii Wigilii Paschalnej. Wierni będą się przy nim modlić przez całą Wielką Sobotę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska