Wielki sukces karateki z Opola

Konrad Kozubowski (z lewej) i jego trener Mariusz Godoś.
Konrad Kozubowski (z lewej) i jego trener Mariusz Godoś. archiwum klubowe
Zawodnik Opolskiego Klubu Karate Kyokushin Konrad Kozubowski znakomicie spisał się na mistrzostwach Europy, które odbyły się w duńskim Roskilde.

Do tego, że Kozubowski jest wybitny w konkurencji kata (pokazy) już się przyzwyczailiśmy. W Roskilde startowało w niej 27 zawodników, a on już po raz trzeci obronił tytuł mistrza Europy. W finale spotkał się z innym reprezentantem Polski - Filipem Szellerem z Kro­s­na i okazał się lepszy.

Opolanin wystartował też w kumite (walki) w wadze do 65 kg. Pokonał kolejno: zeszłorocznego srebrnego medalistę mistrzostw Europy w tej kategorii - Bułgarii Georgija Łotarowa, potem Szweda Christo­fera Sjo­lun­da, a w półfinale wygrał z Aze­rem Vale­hem Dżafaro­wem. W decydującej walce po wyrównanym starciu bez punktów przegrał przez wskazanie sędziów z reprezentantem Azerbejdżanu - Eminem Ismayillim.

W imprezie wystartowało ponad 330 zawodników z 25 krajów, a Kozubow­skiego spotkało dodatkowe wyróżnienie. Został bowiem uznany najlepszym technikiem imprezy. Zdobywając srebrny medal w kumite zapewnił też sobie start na tegorocznych mistrzostwach świata, które odbędą się w Kazachstanie.

Wiele medali w swojej karierze w kata na najpoważniejszych międzynarodowych imprezach zdobyła też Aleksandra Bukowa (Champion Opole), która rok temu stała na najwyższym stopniu podium mistrzostw Europy. W Ros­kilde nie weszła do półfinału, ale sam fakt że w zaledwie dwa miesiące po urodzeniu syna doszła do wysokiej formy zasługuje na duże uznanie.

Wśród juniorów w kumite w w wadze do 80 kg wystąpił Mateusz Bewko (OKKK Opole). W wygranej pierwszej walce doznał jednak kontuzji i musiał się wycofać z rywalizacji.