Wielki sukces naukowca politechniki

Anna Grudzka
Anna Grudzka
Dr Andrzej Cichoń chce porównywać odgłosy wydawane przez transformatory. - Te uszkodzone słychać inaczej - twierdzi. Dzięki jego badaniom system przesyłania prądu będzie mniej awaryjny.
Dr Andrzej Cichoń chce porównywać odgłosy wydawane przez transformatory. - Te uszkodzone słychać inaczej - twierdzi. Dzięki jego badaniom system przesyłania prądu będzie mniej awaryjny.
Politechnika. Dr Andrzej Cichoń jest jednym z 23 laureatów ogólnopolskiego programu Lider. Na swoje badania dostał prawie milion złotych. - To wielki sukces młodego naukowca, a także całej uczelni - mówi prof. Jerzy Skubis, rektor PO.

Konkurs organizowało Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Program Lider był skierowany do młodych naukowców (warunkiem do jego przystąpienia była obrona doktoratu nie dalej niż cztery lata wcześniej). Wzięło w nim udział ponad 200 doktorów z całej Polski. Dr. Andrzeja Cichonia doceniono jako jedynego z Opolszczyzny.

Głównym założeniem programu Lider jest promocja młodych naukowców oraz ich nowatorskich pomysłów.

- Nowatorskich, ale i praktycznych. Najbardziej cenione są takie, które można by zastosować w praktyce, wdrożyć do przemysłu. Krótko mówiąc takie, które byłyby przydatne społeczeństwu - mówi dr Andrzej Cichoń.

Jego pomysł spełniał wszystkie te kryteria. W nagrodzonym projekcie dr Cichoń zajmie się konstruowaniem systemu, który potrafiłby przewidzieć awarie podobciążeniowych przełączników zaczepów, które są jedną z ważnych części transformatora dużej mocy.

- Stan naszej polskiej sieci przesyłowej pozostawia wiele do życzenia, a zapewnienie wysokiej niezawodności i jednocześnie bezpieczeństwa energetycznego jest głównym zadaniem spółek dystrybucyjnych. Sporo problemów sprawiają transformatory. Ich wymiana jest bardzo droga, więc przedsiębiorstwa energetyczne chcą je eksploatować jak najdłużej. Aby mogło się tak stać, trzeba im zapewnić dobry serwis oparty o zaawansowaną diagnostykę - mówi naukowiec.

- W moich badaniach chcę doprowadzić do tego, by udało się przewidzieć np., który transformator się zepsuje - dodaje.

Czy to możliwe? Dr Cichoń uważa, że tak. Wystarczy słuchać odłosów emitowanych przez transformatory.

- Zajmuję się opracowaniem metody pomiarowej, dzięki której bez wyłączania napięcia można będzie ocenić stan transformatora - tłumaczy dr Cichoń. - Chodzi o to, że elementy transformatorów odpowiedzialne za regulację napięcia w sieci emitują sygnały, które przy użyciu odpowiednich czujników jesteśmy w stanie wychwycić . Transformator, który może się zepsuć "słychać" inaczej. Jeśli stwierdzimy, że któryś ze starych wyeksploatowanych "brzmi" inaczej, można go zawczasu naprawić - dodaje.

Dr Cichoń chce "odgłosy akustyczne" starych transformatorów porównywać z sygnałami, jakie emitują nowe urządzenia, a potem na tej podstawie określać ich stan, wykorzystując zaawansowane metody przetwarzania sygnałów.

Czytaj e-wydanie NTO - > Kup online
- Taka profilaktyka może ograniczyć niespodziewane przerwy w dostawie energii - mówi dr Cichoń.
Naukowiec siedem lat temu skończył PO, potem się doktoryzował. Teraz pracuje nad przedstawieniem pracy habilitacyjnej. Przez kilka lat był pełnomocnikiem rektora ds. rekrutacji, zawsze jednak myślał o poświęceniu się badaniom.

- W swojej karierze zawodowej od początku starałem się dobierać tematy praktyczne i przydatne - mówi dr Cichoń.

Badania młodego naukowca rozpoczną się za kilka miesięcy. Właśnie rozpoczęło się kompletowanie sprzętu.

- Potem w laboratorium wraz z zespołem będę tworzył model, a dokładnie stanowisko pozwalające na modelowanie podstawowych defektów badanego urządzenia. Prace laboratoryjne mają doprowadzić do wyznaczenia parametrów charakteryzujących poszczególne rodzaje najczęściej występujących defektów. W drugim etapie czeka mnie praktyka, czyli weryfikacja badań laboratoryjnych w terenie przy transformatorach - mówi naukowiec.

Dr Cichoń cieszy się z sukcesu nie tylko ze względu na siebie. - To sukces całej Politechniki Opolskiej i Wydziału Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki. Gdy oceniano mój wniosek, brano pod uwagę także osiągnięcia mojego zespołu - mówi dr Cichoń.

Prof. Jerzy Skubis, rektor PO, jest bardzo zadowolony z sukcesu "swojego człowieka".
- Od lat jestem zwolennikiem stawiania na młodych. Teraz widać, że to się opłaca. Straciłem co prawda jednego z najlepszych specjalistów ds. rekrutacji, ale będę musiał jakoś to przeboleć - żartuje rektor.
W pracach nad projektem dr. Cichonia wspierają m.in. Energia Pro, PSE Operator, Vattenfall, Energo-Complex oraz Politechnika Opolska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska