Wielki sukces wynalazku Jerzego Sznerskiego – złoty medal targów w Norymberdze

Krzysztof Strauchmann [email protected]
W Norymberdze Jerzy Sznerski (z lewej) pokonał 779 innych wynalazców. Jurorzy oceniali nowatorstwo pomysłu nysanina i możliwość praktycznego wykorzystania wynalazku w przemyśle. (fot. archiwum własne)
W Norymberdze Jerzy Sznerski (z lewej) pokonał 779 innych wynalazców. Jurorzy oceniali nowatorstwo pomysłu nysanina i możliwość praktycznego wykorzystania wynalazku w przemyśle. (fot. archiwum własne)
Wynalazek Jerzego Sznerskiego otrzymał złoty medal targów w Norymberdze dla metody ograniczania zużycia koksu w odlewnictwie.

Nie zapomnę tej chwili do końca życia - opowiada z dumą wynalazca z Nysy Jerzy Sznerski. - Potężna hala wystawowa, kilka tysięcy wystawców i gości. I spiker, który przez mikrofony czyta moje nazwisko.

Zobacz: Opolska Nagroda Jakości dla NTP z Kędzierzyna-Koźla

Sznerski jest odlewnikiem w trzecim pokoleniu, tak jak jego dziadek i ojciec. Studiował na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, a potem w Niemczech. Od 1995 roku mieszka w Nysie. Był związany z nieistniejącą już odlewnią.

- Od lat interesowało mnie, dlaczego przy podobnych warunkach pracy pieców odlewniczych ich wydajność jest różna - opowiada Jerzy Sznerski. - Starałem się dojść do tego, co ma na to wpływ.

Efektem 12 lat jego pracy jest polimer, proszek wykonywany z naturalnych składników o nazwie AnVer. Jerzy Sznerski na zlecenie wielkich odlewni opracowuje indywidualną metodę dozowania polimeru w procesie spalania.

Badania prowadzone w Niemczech pokazały, że pozwala to nawet o 20 procent ograniczyć zużycie koksu, a co za tym idzie - emisję szkodliwych gazów do atmosfery. Metodę Sznerskiego już stosują z powodzeniem cztery wielkie odlewnie w Niemczech. Po zdobyciu złotego medalu Jerzy Sznerski liczy na kontrahentów w innych krajach Unii Europejskiej.

Zobacz: Głubczyce. Nagroda za ratusz z Ministerstwa Rozwoju Regionalnego

- W 2008 roku Europa musiała importować z Chin 300 tysięcy ton koksu odlewniczego - mówi wynalazca. - Dzięki tej metodzie Europa może się uniezależnić od chińskiego koksu.

O znaczeniu wynalazku dla gospodarki dobitnie świadczy Złoty Medal, główna nagroda Międzynarodowych Targów „Pomysły, Wynalazki, Nowe Produkty IENA 2010” w Norymberdze. W tym roku zgłoszono do nich 780 wynalazków z kilkudziesięciu krajów całego świata, najwięcej z Azji.

Komisja złożona z 28 sędziów oceniała je pod kątem nowatorstwa, możliwości praktycznego wykorzystania w przemyśle.

Przedsiębiorca z Nysy produkuje swój polimer w Indiach. Badania prowadził m.in. we współpracy z naukowcami z Uniwersytetu w Bombaju. Polskie odlewnie nie zdecydowały się jeszcze na wdrożenie jego metody. W kraju ma zarejestrowaną tylko jednoosobową firmę Sznerski Guss, która oferuje usługi doradcze w przemyśle odlewniczym.

Przedsiębiorca nie wyklucza jednak przeniesienia produkcji polimeru do Polski, jeśli stąd będzie łatwiejszy dostęp do rynku zbytu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska