Wielkie domowe terrarium

fot. Daniel Polak
Terrarium Zygfryda Hadam z Kędzierzyna-Koźla robi wrażenie. Czytelnik włożył w jego budowę mnóstwo serca, czasu i pieniędzy, ale efekt jest imponujący.
Terrarium Zygfryda Hadam z Kędzierzyna-Koźla robi wrażenie. Czytelnik włożył w jego budowę mnóstwo serca, czasu i pieniędzy, ale efekt jest imponujący. fot. Daniel Polak
Czy wiesz, że niektóre tropikalne żabki wabią partnerkę pięknym śpiewem? Zbuduj w domu terrarium, a melodyjne koncerty umilą ci dzień.

Czegoś takiego jeszcze nie widziałem - mówił z podziwem nasz fotoreporter Daniel Polak, autor zdjęcia. - To naprawdę robi wrażenie.

To czyli ogromne, narożne terrarium stanęło w mieszkaniu pana Zygfryda Hadamy z Kędzierzyna-Koźla dwa lata temu. - Bo ja jestem takim terrarystą-hobbystą - śmieje się rozmówca. - A te żaby to całe moje życie.

Terrarium ma 4 metry długości i ponad metr szerokości. Jego budowa trwała ponad dwa tygodnie, a jej poszczególne etapy pan Zygfryd uwiecznił na swojej stronie internetowej.

- Jestem stolarzem więc było mi łatwiej - opowiada. - Mój znajomy buduje podobne już ponad pół roku. Swego czasu robiłem też tego typu terraria na eksport do Niemiec, gdzie rozchodziły się jak świeże bułeczki. W Polsce popyt na takie rzeczy jest znacznie mniejszy. Ludzie mają małe mieszkania i niewiele pieniędzy, więc kupują małe akwaria. Szkoda, bo duże terrarium obsadzone egzotycznymi roślinami to przepiękna dekoracja pokoju.
Średni koszt budowy takiego cuda to 7-8 tysięcy złotych.
- To nie mało, ale jest przy tym trochę zabawy. Wiele rozwiązań wymyśliłem sam, bo na naszym rynku nie ma profesjonalnych urządzeń - chwali się nasz rozmówca.

W terrarium powinna panować określona temperatura. W nocy około 20 stopni, w dzień do 26 stopni Celcjusza - Rośliny i płazy mają określone wymagania, więc zadbałem, aby zapewnić im warunki zbliżone do środowiska naturalnego - mówi Hadam.

O nawilżenie powietrza, sztuczną mgłę i przelotny deszczyk dbają specjalne sterowniki podłączone do elektronicznych zegarów. Wentylatory podpięte są do termostatów, co gwarantuje wewnątrz szklanego pudła stałą temperaturę.

- Największy problem miałem z deszczem - przyznaje pan Zygfryd. - Długo kombinowałem, aż w końcu się udało. Zamontowałem pompy z ekspresów ciśnieniowych i to był strzał w dziesiątkę.

Jak twierdzi konstruktor, koszt utrzymania takiego terrarium jest niewielki .
- Wszystko zależy od temperatury w pomieszczeniu gdzie stoi. Jeśli w pokoju jest ciepło, to grzałki pracują na pół gwizdka i zużywają niewiele energii. To naprawdę nie są duże pieniądze - przekonuje.

Stronę internetową hodowcy z Kędzierzyna-Koźla odwiedziło już ponad 7 tysięcy osób. Ludzie oglądają zdjęcia, a później radzą się jak zbudować takie cudo lub proszą o pomoc. Ostatnio pan Zygfryd zbudował na zamówienie dwa duże terraria.

W jednym zamieszkał legwan, w drugim żaby. - Miałem już gości z całej Polski
- opowiada. - Podglądali zastosowane przeze mnie rozwiązania i oczywiście kupowali żabki.

Większość ozdobnych roślin hodowca kupił w Polsce. - Te rośliny nie są wymagające. Jeśli stworzy się im odpowiednie warunki, to nie będzie żadnych problemów - zapewnia Hadam. - Wystarczy co dwa tygodnie napełnić im pojemniki z wodą i to wszystko. Proszę mi wierzyć, że każdy laik z ich hodowlą sobie poradzi. Wystarczy, że włoży w to trochę serca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska