Wielkie osiągnięcia biologów z Uniwersytetu Opolskiego

Anna Grudzka
Anna Grudzka
Zespół biologów z KBIOS opublikował w zeszłym roku 40 artykułów. Na zdjęciu: dr hab. Sylwia Nowak, dr hab. Arkadiusz Nowak, prof. UO, dr Andrzej Wolski, dr Miłosz Mazur, dr Sławomir Mitrus.
Zespół biologów z KBIOS opublikował w zeszłym roku 40 artykułów. Na zdjęciu: dr hab. Sylwia Nowak, dr hab. Arkadiusz Nowak, prof. UO, dr Andrzej Wolski, dr Miłosz Mazur, dr Sławomir Mitrus. Paweł Stauffer
Są malutką katedrą, ale z ich osiągnięć korzysta światowa nauka. Odkrywają nowe gatunki, badają przyrodę ibiją rekordy publikacji.

Odkrycie 30 nowych gatunków flory i fauny, a także opisanie prawie 45 nowych zespołów roślinnych to tylko niektóre sukcesy naukowców Katedry Biosystematyki w 2014 roku. Warto zaznaczyć, że wszyscy botanicy polscy w ciągu ostatnich 200 lat opisali około 200 gatunków flory i fauny.

Prof. Tadeusz Zatwarnicki, który kieruje katedrą, podkreśla, że takie wyniki to efekt pasji badawczej wszystkich pracowników.

- Motywacją dla nas jest chęć pokazania, że na Uniwersytecie Opolskim też można dokonywać odkryć naukowych uznawanych na świecie - mówi. - Nie zajmujemy się przyczynkowymi badaniami. Mamy osiągnięcia porównywalne z podobnymi jednostkami na świecie z którymi współpracujemy, np. w Stanach czy Niemczech czy najlepszymi wydziałami kategorii A. Stosujemy najnowsze metody badań, nie mamy kompleksów - dodaje.

Badania biologów z UO zaowocowały 44 publikacjami w ważnych czasopismach naukowych (30 w czasopismach z tzw. listy filadelfijskiej, czyli najbardziej prestiżowych) takich jak: Zootaxa, Phytotaxa, Phytocoenologia, Biological Journal of the Linnean Society, Geology, Central European Journal of Biology.

Badania na całym świecie

Jednym z młodych i aktywnych badaczy jest dr Miłosz Mazur, entomolog. Razem z zespołem Polskiej Akademii Nauk bada chrząszcze muraw kserotermicznych. To zagrożone i zanikające w Polsce i Europie zbiorowiska ze specyficzną roślinnością i fauną.

- Na podstawie badań genetycznych udało nam się zlokalizować populacje chrząszczy starsze niż okres od ostatniego zlodowacenia. Próbowaliśmy dociec, w jaki sposób przetrwały ten trudny okres, pomimo całkowitej izolacji od centrum swojego zasięgu - opowiada dr Mazur.

Efekty tych badań opublikowano w prestiżowym czasopiśmie Animal Conservation. Inne wyzwanie, jakie obecnie realizuje dr Mazur, to badania nad różnorodnością pewnej grupy chrząszczy na dalekiej Nowej Kaledonii. Od ponad stu lat nikt nie badał pod tym względem wspomnianego obszaru, a jest on naprawdę wyjątkowy. W zeszłym roku udało mu się opisać trzy nieznane wcześniej gatunki.
Praca opolskich biosystematyków sięga nawet do Azji. Powołany przez nich zespół geobotaniczny zbadał środkową część kontynentu pod kątem nowych zespołów roślinnych i w 2014 roku opublikował czternaście artykułów.

- Oprócz tego rozpoczęliśmy program badań zbiorowisk ryżu. W związku z tym odwiedziliśmy kilka krajów: Indonezję, Filipiny, Malezję, Kambodżę, Tajlandię, Nepal, Argentynę, Brazylię i Urugwaj - mówi prof. Arkadiusz Nowak.
Badaniami opolan od początku interesował się ONZ, a dokładnie FAO, czyli organizacja ds. spraw wyżywienia i rolnictwa. - Prawdopodobnie skorzystają z naszych wyników dotyczących zachwaszczenia pól w Tadżykistanie, by skuteczniej je zwalczać - mówi Nowak. - Ryż stanowi ponad połowę światowej produkcji żywieniowej, nikt do tej pory bliżej nie zainteresował się tym, co rośnie na plantacjach - dodaje prof. Nowak.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska