Wyszukiwarka wyborcza

Wybory Parlamentarne

Sprawdź, gdzie możesz zagłosować

Wielkie przeliczanie

Iwona Kłopocka
W szkołach ponadgimnazjalnych Opolszczyzny wczoraj rozpoczęła się właściwa rekrutacja, czyli przeliczanie uczniowskich ocen na punkty.

Maksymalnie można zdobyć 200 punktów - 100 za egzamin, 75 za oceny z czterech przedmiotów (w tym obligatoryjnie za język polski) oraz 25 za tzw. inne osiągnięcia wpisane na świadectwie. W tym roku we wszystkich szkołach Opolszczyzny obowiązuje jednolity sposób przeliczania ocen na punkty - wszędzie tyle samo jest warta szóstka z polskiego, wzorowa ocena z zachowania czy sukces na olimpiadzie przedmiotowej. Od wczoraj szkolne komisje rekrutacyjne wpisują te informacje do szkolnych baz danych i na tej podstawie ustalona zostanie lista rankingowa kandydatów. Przyjęci do szkoły zostaną ci z najwyższą liczbą punktów, aż do wyczerpania limitu miejsc.

W opolskim II LO nie czekano na "odtrąbienie" momentu właściwej rekrutacji i punkty obliczano już od piątku i od razu wpisywano do bazy danych. Wczoraj po południu wszystko było policzone, a dzisiaj będzie sprawdzane. Rekordowy wynik to 185 punktów. Orientacyjny próg, jaki szkoła ustaliła to 140 punktów i już widać, że był on za niski. W I LO komisja zamknęła się na drugim piętrze szkolnego budynku i postanowiła pracować "dopóki sił starczy", nie udzielając na razie żadnych informacji. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że wielu uczniów ma 150-160 punktów, a minimalne wymogi określono na 135. W III LO pracują cztery komisje - osobna dla każdej klasy, ale nie wszystkie rozpoczęły pracę wczoraj. Najtrudniej będzie się dostać do klasy społeczno-prawnej, do której wpłynęło aż 116 podań. Wielu kandydatów do tej szkoły ma ponad 170 punktów (przy orientacyjnym progu 145 punktów).
W V LO w Opolu, najbardziej w tym roku obleganym opolskim liceum (ponad 4 kandydatów na jedno miejsce), wielkie liczenie zaczęto od tego, co najbardziej oczywiste - czyli przeliczania na punkty ocen. Tempo było imponujące - 100 świadectw na godzinę. Już wiadomo, że trzeba mieć powyżej 130 punktów, żeby dostać się do szkoły i co najmniej 140 (tyle też wynosił orientacyjny próg), by znaleźć się w klasie humanistycznej.

Ze świadectwami uporano się w "piątce" wczoraj, a na dzisiaj zostawiono przeliczanie na punkty innych osiągnięć ucznia (np. udział w olimpiadach, osiągnięcia sportowe i artystyczne, wolontariat).
- Zostawiliśmy to na następny dzień, bo mamy pewne wątpliwości, które wymagają jeszcze dyskusji - powiedziała Marzena Kowalska, wicedyrektor V LO.
Wątpliwości były także w II LO i tam do "punktowania" osiągnięć wyznaczono specjalną trzyosobową podkomisję, która decyzje podejmuje kolegialnie.
Problem polega na tym, że wielu uczniów nie ma wpisanych osiągnięć na świadectwie gimnazjalnym, tylko przyniosło osobne zaświadczenia, które te osiągnięcia dokumentują. W V LO dotyczy to jednej czwartej wszystkich podań. W II LO nawet 30 procent.

- Najpierw odsyłaliśmy uczniów z takimi podaniami, ale potem zaczęliśmy przyjmować, gdy uczniowie wracali z płaczem, mówiąc, że inne szkoły przyjmują - wyjaśnia dyrektor Kowalska. - Dziwne jest to, że zazwyczaj są to zaświadczenia wydane przez macierzyste gimnazja, np. o pracy w samorządzie, i to z taką samą datą, jak świadectwa szkolne.
W II LO mają ten sam problem i stąd ta specjalna komisja, która musi teraz przyglądać się różnym dyplomom i zaświadczeniom, głównie dotyczącym osiągnięć artystycznych.
- Nie chcę oceniać, czy ktoś zawinił. Sami sobie z tym poradzimy - ucina Michał Paterak, dyrektor II LO.
Opolski kurator oświaty jest zdziwiony, że pojawiły się problemy z punktowaniem osiągnięć.
- Zasady i klucz do obliczeń zostały wypracowane w porozumieniu z dyrektorami szkół i do tej pory nikt nie zgłaszał uwag - mówi kurator Franciszek Minor. - System jest precyzyjny i czytelny. Do punktacji wchodzą dane zawarte w dwóch dokumentach - świadectwie gimnazjalnym i zaświadczeniu Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej o wyniku egzaminu gimnazjalnego. Wiadomo, co i jak się punktuje. Dyrektorzy gimnazjów zostali pouczeni, jak mają wypisywać świadectwa i dokumentować osiągnięcia ucznia. To był ich obowiązek. Nie można go przerzucać ze szkoły macierzystej ucznia na szkołę, do której on dopiero chce się dostać. Jeśli gimnazjum zaniedbało ten obowiązek, to powinno świadectwo uzupełnić. Uczniowie i rodzice poszkodowani w ten sposób mogą się zwracać w tej sprawie do kuratorium.

Wątpliwości związane z punktowaniem będą wyjaśniane na dzisiejszym spotkaniu dyrektorów opolskich szkół ponadgimnazjalnych w kuratorium.
Po obliczeniu punktów i wpisaniu ich do szkolnych baz danych będą tworzone listy przyjętych. Zostaną one wywieszone 3 lipca. W szkołach, w których rozmawialiśmy, dyrektorzy są zdania, że ten termin mógłby być wcześniejszy. Np. w II LO byliby w stanie wywiesić je już w piątek. W V LO zdążyliby do 1 lipca. Wszyscy muszą to jednak zrobić tego samego dnia. Ponieważ każdy uczeń miał prawo składać papiery do trzech szkół, o tym, kto gdzie został przyjęty będzie wiadomo dopiero wtedy, gdy uczniowie zadecydują, że wybierają tę a nie inną szkołę. Mają na to czas do 8 lipca.Ilu kandydatów na jedno miejsce w Opolu
V LO          - 4,44
IV LO          - 2,99
VI LO          - 2,48
II LO          - 2,38
I LO          - 2,33
III LO          - 2,23
Zespół Szkół Zawodowych          - 2
T          - 2,17
LP          - 2,37
ZSZ         - 1,03
Zespół Szkół Ekonomicznych
         - 1,9
Zespół Szkół Elektrycznych
         - 1,71
T          - 1,57
LP          - 2,87
ZSZ          - 1
Zespół Szkół Technicznych
i Ogólnokształcących          - 1,38
T          - 1,26
LP          - 1,5
Zespół Szkół Mechanicznych
         - 1,3
T          - 1,82
LP          - 1,86
ZSZ          - 0,5
Zespół Szkół Budowlanych
         - 1,13
T          - 1,4
LP          - 1,46
ZSZ          - 0,54
Zespół Szkół Zawodowych nr 4
         - 1,08
T          - 1,93
LP          - 0,75
ZSZ          - 0,78
Zespół Szkół Zawodowych Wojewódzkiego Zakładu Doskonalenia Zawodowego
         - 0,3
Obliczenia dokonano na podstawie danych zebranych przez opolskie kuratorium oświaty 24 czerwca, kiedy nie było jeszcze zakończone przyjmowanie świadectw. W obliczeniach posłużono się liczbą świadectw (lub kopii), która była znana w tym momencie.
Legenda: T - technikum, LP - liceum profilowane, ZSZ - zasadnicza szkoła zawodowa

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone ze względu na ciszę wyborczą i zostanie włączone po jej zakończeniu.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3