Wielkie studenckie święto Piastonalia 2022 - było w czym wybierać

Materiał informacyjny Politechniki Opolskiej
Politechnika Opolska
Barwna Żakinada, widowiskowy wyścig smoczych łodzi, dwa dni koncertowe oraz rajd motocyklowy z rektorem – tak w telegraficznym skrócie wyglądały Piastonalia na Politechnice Opolskiej. – Bardzo nam tego brakowało – podkreślają studenci.

COVID zabrał nam dwa lata prawdziwych studiów, to musieliśmy go w końcu pochować – mówi Szymon Wala, student mechaniki i budowy maszyn, który wspólnie z kolegami niósł w trakcie Żakinady kartonową trumnę właśnie z napisem „COVID-19”.

To właśnie w trakcie Żakinady, czyli barwnego korowodu przez miasto, podczas którego studenci odbierają klucze do jego bram, za każdym razem studenci wykazują się niesamowitą kreatywnością przebierając się za postaci z seriali, superbohaterów czy też tworząc fantazyjne abstrakcyjne kreacje.
Małgorzata Gościej, studentka zarządzania i inżynierii produkcji i jej koleżanki z roku, Ela Kaprzyk i Kamila Barczyk, mówią jednogłośnie: brakowało takich imprez, przez pandemię studenci byli w domach, wreszcie coś się dzieje, na pewno to zintegruje studentów i przełoży się także na naszą pracę na zajęciach.

W zeszłym roku ze względu na pandemię zorganizowaliśmy Studencką Wiosnę Kulturalną, czyli Piastonalia w ograniczonej formie. Bardzo się cieszymy, że w tym roku wszystko poszło zgodnie z planem i studenci tak licznie korzystali z programu wydarzeń – podkreśla prof. Marcin Lorenc, rektor Politechniki Opolskiej.

A było w czym wybierać: kino plenerowe, samochodowe, zawody e-sportowe oraz dwa dni koncertowe na jedynym takim terenie w całym regionie: politechnicznych błoniach na terenie pierwszego kampusu.

– Zainteresowanie studentów koncertami było bardzo duże. Wybraliśmy wykonawców na podstawie ankiety przeprowadzonej wśród studentów Politechniki Opolskiej i to właśnie oni zdecydowali, kogo chcą zobaczyć na scenie. Tak powstał program na dwa dni koncertowe. Pierwszy to hip-hop, w którym wystąpił Tede, Smolasty i Paluch. Drugi to rock z występem zespołu Big Cyc, Happsad i Nocny Kochanek - podkreśla Radosław Kucharz, przewodniczący Samorządu Studenckiego Politechniki Opolskiej.

Co ciekawe, po raz pierwszy przed czwartkowym koncertem hip – hopu w ramach suportu wystąpił student Politechniki Opolskiej ukrywający się pod pseudonimem Zaczarowany Dorożkarz. – Opowiadam o problemach pokolenia Z ze znalezieniem swojej drogi życiowej, presji społeczeństwa, zepsuciu i fałszywości - mówi krótko.

- W trakcie minionych Piastonaliów powróciliśmy także do wyścigu smoczych łodzi. To widowiskowe zmagania, w których wzięły udział zespoły dziesięcioosobowe Uniwersytetu Opolskiego i Politechniki Opolskiej plus bębniarz i sternik. Przy ogromnym aplauzie widowni wyścig wygrała nasza załoga – relacjonuje Paulina Czarnecka z Samorządu Studenckiego Politechniki Opolskiej.

Jak dodają przedstawiciele samorządu studenckiego, program Piastonaliów starają się dobierać tak, żeby zainteresował jak największe grono odbiorców i wyszedł poza schemat samych koncertów.
- Stąd w programie także zawody e-sportowe, a nawet rajd motocyklowy z rektorem naszej uczelni. Zapewniamy, że w przyszłym roku będzie się działo jeszcze więcej – mówią studenci.

od 12 lat
Wideo

Zabrze Wystawa Beksinski rzezba

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska