Wielofunkcyjny ośrodek w Zakrzowie zaciśnie pasa. Basen pozostanie zamknięty z powodu oszczędności

Tomasz Kapica
Tomasz Kapica
Ośrodek w Zakrzowie. Najważniejsza informacja jest taka, że pozostaje i nadal będzie funkcjonował.
Ośrodek w Zakrzowie. Najważniejsza informacja jest taka, że pozostaje i nadal będzie funkcjonował. GOSiR
Wielofunkcyjny ośrodek w Zakrzowie będzie zarządzany przez gminną spółkę. Dzięki temu Polska Cerekiew zaoszczędzi sporo pieniędzy, które były dotąd wydawane na jego utrzymanie. Oszczędności wymuszą jednak trwałe zamknięcie basenu.

W ostatnich miesiącach i tygodniach ważyły się losy wielofunkcyjnego ośrodka w Zakrzowie (gm. Polska Cerekiew). Wśród radnych pojawiały się bowiem głosy, że samorządu nie stać na dopłacanie do niego w kolejnych latach. Co roku w budżecie gminy trzeba było bowiem zabezpieczać blisko 1,5 mln zł na jego funkcjonowanie. Pojawiły się nawet argumenty za jego likwidacją.

Ostatecznie znaleziono rozwiązanie, które jednocześnie zadowoliło radnych, jak i pozwoli na dalsze funkcjonowanie ośrodka. Zostanie on przejęty przez gminną spółkę, która zatrudni większość pracowników. Niestety, mimo tego nie da się uniknąć zwolnień wśród części załogi.

Spółka będzie odpowiedzialna za wypracowywanie przychodów, które mają pokryć m.in. koszty płac. Gmina Polska Cerekiew nadal będzie pokrywać koszty administracyjno-techniczne.

- Chodzi m.in. o nakłady związane z zużyciem prądu, wody - tłumaczy Piotr Kanzy, wójt Polskiej Cerekwi. - Z niecałych 1,5 miliona złotych obciążenia w gminnym budżecie spadną tym samym do około 400 tysięcy złotych rocznie.

Prezesem spółki ma być Andrzej Sałacki, dotychczasowy kierownik Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Zakrzowie, bo pod taką nazwą funkcjonuje ośrodek.

Jego sytuację dodatkowo pogorszyła w tym roku pandemia koronawirusa, która bardzo poważnie zmniejszyła możliwość organizacji imprez, zawodów czy jakiejkolwiek innej działalności.

- Liczymy na to, że jak najszybciej obostrzenia sanitarne zostaną zmniejszone i będzie mógł działać hotel, będzie można organizować różne imprezy - mówi wójt Kanzy.

Wiadomo jednak, że nie będzie działał basen i to w długiej perspektywie. To właśnie jego utrzymanie najbardziej podnosiło koszty funkcjonowania ośrodka. Samorządowcy z gminy Polska Cerekiew coraz częściej przyznają, że funkcjonowanie basenu w małej gminie po prostu nie spina się finansowo, pomimo iż jest sporym udogodnieniem dla mieszkańców.

W ośrodku nadal będzie funkcjonował Ludowy Klub Jeździecki "Lewada". To właśnie możliwość uprawiania sportów konnych jest główną atrakcją i przeznaczeniem ośrodka.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych (sondaż)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska