reklama

Wieloletni szef opolskiego Obozu Narodowo-Radykalnego stanął na czele delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Opolu

Piotr Guzik
Piotr Guzik
Zaktualizowano 
Dr Tomasz Greniuch z początkiem listopada został p.o. naczelnika delegatury IPN w Opolu.
Dr Tomasz Greniuch z początkiem listopada został p.o. naczelnika delegatury IPN w Opolu. Facebook
Dr Tomasz Greniuch z początkiem listopada został p.o. naczelnika delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Opolu. To wieloletni lider regionalnych struktur Obozu Narodowo-Radykalnego, który m.in. bagatelizował "hajlowanie" narodowców na Górze św. Anny. Nominacja budzi kontrowersje.

Do końca października naczelnikiem delegatury IPN w Opolu był dr Bartosz Kuświk. Od początku listopada jest dyrektorem Instytutu Śląskiego.

Tomasz Greniuch był w ONR, teraz kieruje IPN

W jego miejsce stery objął dr Tomasz Greniuch. Jest zatrudniony w charakterze p.o. naczelnika delegatury IPN w Opolu. W komunikacie Instytutu w tej sprawie czytamy, że nowy szef opolskiego IPN urodził się w 1982 r. i pochodzi z Lewina Brzeskiego.

"Jest doktorem historii, absolwentem Wydziału Historyczno-Pedagogicznego Uniwersytetu Opolskiego. Dał się poznać jako popularyzator historii podziemia niepodległościowego po roku 1944. Szczególne jego zainteresowania badawcze wiążą się z żołnierzami NSZ walczącymi pod rozkazami kpt. Henryka Flamego „Bartka”, z których znaczna część została zamordowana w okolicach Starego Grodkowa we wrześniu 1946 roku" - wskazuje IPN.

W notce nie ma natomiast żadnej wzmianki o tym, że Tomasz Greniuch to wieloletni lider opolskich struktur Obozu Narodowo-Radykalnego.

Tomasz Greniuch bagatelizował "hajlowanie" przy pomniku

Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych na swoim profilu na Facebooku przypomina, że Tomasz Greniuch kierował organizacją m.in. wtedy, gdy pod pomnikiem na Górze św. Anny ludzie ONR wznosili ręce w hitlerowskim pozdrowieniu.Przypomnijmy, że członkowie ONR od kilku lat wzbudzali kontrowersje, bowiem składając wiązanki kwiatów wyciągali ręce w geście powszechnie uważanym za faszystowski. Za jego wykonywanie sąd skazał w 2010 roku dwóch członków ONR-u na cztery miesiące więzienia w zawieszeniu na 3 lata i wydał zakaz wykonywania nazistowskich gestów.

Tomasz Greniuch, szef ONR-u na Opolszczyźnie, przyznawał w 2012 roku, że zachowanie narodowców pod pomnikiem Czynu Powstańczego było błędem. Ale jednocześnie zaznaczał, że zdaniem członków ONR, "hajlowanie" wciąż jest uznawane za rzymski salut, który ma korzenie narodowe. Przyznał jednak, że po II wojnie światowej ten gest zaczął kojarzyć się z nazizmem. Deklarował, że ludzie ONR nie będą już wykonywali tego gestu oraz że będą budowali nową markę.

Nowy szef IPN w Opolu budzi kontrowersje

Jak informuje Onet.pl, fakt, że Tomasz Greniuch został p.o. naczelnika opolskiej delegatury IPN budzi kontrowersje wśród pracowników Instytutu.

Ci wytykają, że pracuje w nim od roku, nie ma urzędniczego doświadczenia oraz nie pełnił wcześniej funkcji kierowniczych.
Poddają w wątpliwość kompetencje naukowe, a nominację nazywają polityczną. Wskazują również, że osoby o tak skrajnych poglądach nie powinny kierować jednostką. Owe poglądy mają też stawiać pod znakiem zapytania obiektywność Tomasza Greniucha jako historyka.

Tomasz Greniuch jest jednym z autorów pasma "Wszystko o literaturze" nadawanego przez Radio Opole w DAB+. Trzygodzinną audycję prowadzi w poniedziałki. Sam pisze też książki historyczne. To autor takich pozycji, jak "Pod komendą "Bartka"" czy "Król Podbeskidzia", traktujących o kpt. Henryku Flamem i jego ludziach z Narodowych Sił Zbrojnych.

Tomasz Greniuch wydał też przed laty pozycję "Droga Nacjonalisty". To zbiór tekstów i osobistych przemyśleń, które wcześniej ukazywały się w zinach i lokalnych pismach narodowych. Z opisu wynika, że jest to "ciekawe doświadczenie dla osób rozpoczynających swoją drogę nacjonalisty".

Tomasz Greniuch cytuje Romana Dmowskiego

Tomasz Greniuch o objęciu funkcji p.o. naczelnika delegatury IPN w Opolu poinformował na swoim profilu na Facebooku.

Opatrzył to następującym cytatem Romana Dmowskiego: "Jestem Polakiem – więc mam obowiązki polskie: są one tym większe i tym silniej się do nich poczuwam, im wyższy przedstawiam typ człowieka".Zwróciliśmy do Tomasza Greniucha z zapytaniem o okoliczności powierzenia mu nowej funkcji oraz o jego doświadczenie. Zapytaliśmy też o jego związki z ONR oraz poprosiliśmy o odniesienie do kontrowersje wokół nominacji. Czekamy na odpowiedź.

Dlaczego Tomasz Greniuch stanął na czele opolskiego IPN?

Zwróciliśmy się też z podobnym do Instytutu Pamięci Narodowej. Poprosiliśmy o uzasadnienie dla nominacji Tomasza Greniucha na p.o. delegatury Instytutu w Opolu. Zapytaliśmy, czy nie ma obaw, że jego światopogląd będzie rzutował na rzetelność i obiektywność pracy.

Adam Pacześnik, rzecznik oddziału IPN we Wrocławiu poinformował w odpowiedzi, że zapytanie będzie rozpatrzone w trybie dostępu do informacji publicznej i odpowiedzi udzieli Centrala IPN w Warszawie.

Flesz - nowi marszałkowie Sejmu i Senatu, sukces opozycji

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 28

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

l
lewinianin

Historyk,dokumentalista i umiłowanie swojej Ojczyzny to nie przeszkody do pełnienia i wykonymania tej pracy a w zasadzie służby. Popieram wybór,pozdrawiam z Tychów jako dawny mieszkaniec opolszczyzny cieszę się z nominacji.Myslę iż abrobatę wyraził inny tyszanin pracujący obecnie w Wrocławiu Zbigniew Kleszcz

K
Kasia
7 listopada, 19:38, Antoni Adam:

Niemiecki der onet wywęszył, a niemiecka NTO wraz za nim POwiela spekulacje i oPOwieści dziwnej treści jak choćby ta, że rzekomo pracownicy Instytutu podważają kompetencje dr Greniucha i że nominacja ta budzi kontrowersje, NIC TAKIEGO NIE MA MIEJSCA. To wymysł POsłusznego dziennikarza, poza tym czego spodziewać się po gazecie, która od kilku dni podnieca się serialem TVN i śledzi wojaże Gesslerowej z TVN :) :) jaka gazeta takie informacje.

7 listopada, 20:17, Kasia:

Ale Ty widziales zdjecja jak ten gosciu hajlowal na Gorze Sw Anny. I uważasz ze to jest ok?

7 listopada, 20:57, Berni:

A ty go na tych zdjęciach widzisz ? Polecam wizytę u okulisty

Widze ze popiera hajlowanie. I to nie jest ok. Popularyzacja faszyzmu to wedlug ciebie dobry kierunek. Przeciez ich jako pierwszych Hitler poslal by do gazu

G
Gość

Faszysta w garniturze to dalej faszysta!

J
J. G.

Jaki ból, że kompetentny historyk z dużym dorobkiem naukowym, pisarskim i publicystycznym; zaangażowaniem i pasją zostaje szefem Delegatury IPN - instytucji której celem powinno być dociekanie i badanie prawdy o przeszłości, wypełnianie „białych plam” naszej historii i edukowanie społeczeństwa! Potworny skandal - dlaczego stanowiska nie obją jakiś PiS-owczyk lub PO-wiec z klucza politycznego albo „wybitny specjalista” w dziedzinie „Gender studies”?!

j
ja
7 listopada, 22:48, Gość:

Nadchodza lata 30ste... powtarza sie historia...

rodza sie "wlasne" przemyslenia, typy czlowieka, poglady, za ktorymi ustawiaja sie ci, ktorzy tez niezbyt chetnie sami mysla...

Nadchodza lata 30ste... boj sie ludzkosci, bo trzeciej wojny nie wytrwasz...

Nadchodza lata 30ste... w Polsce sie juz zrodzily, dzieki postaciom Kaczynskich, Dudow, Szydlow i innych PiSowcow...

Lata 30ste... ktore byly zgubne dla wielu narodow.

Pozostaje tylko jeszcze dodac te druga strone KOMUNIZM. Niestety bez jednego nie byloby drugiego. Jak komunisci szaleli na ulicach to ratunek widzieli ludzie niestety jak sie okazalo z zlych ratownikach w potrzebie.

Ale wiadomo...komunisci sa znowu ci dobrzy.

C
Cayt london

Gdyby zyl darek ratajczak uznany za oswiecimskiego klamce przez nicieje I innych to bylby idealnym kandydatemvna to stanowisko Mam nadzieje ze ten koles to byly uczen doktora ratajczaka

G
Gość

Nadchodza lata 30ste... powtarza sie historia...

rodza sie "wlasne" przemyslenia, typy czlowieka, poglady, za ktorymi ustawiaja sie ci, ktorzy tez niezbyt chetnie sami mysla...

Nadchodza lata 30ste... boj sie ludzkosci, bo trzeciej wojny nie wytrwasz...

Nadchodza lata 30ste... w Polsce sie juz zrodzily, dzieki postaciom Kaczynskich, Dudow, Szydlow i innych PiSowcow...

Lata 30ste... ktore byly zgubne dla wielu narodow.

j
ja
7 listopada, 19:39, Gość:

Słodkie chwile zapomnienia w 2004 roku będą kosztować Unię Europejską bardzo wiele, może nawet życie.

Europa to Zombie...moze to nawet wschod Europy przedluzyl jej zywot.

Tania sila robocza ktora dlugo sie cieszyla ze PKB rosnie a nic w kieszeni z tego nie mieli i rynek dalo wiele zachodowi. Teraz to wszystko moze sie zawalic jak juz polnoc nie bedzie w stanie przez transfery utrzymywac poludnia..ktore jest coraz wieksze...szczegolnie jak GB odchodzi.

Naprawde czas przestac widziec Zachod jako wzor. Zachod jest tak zesputy ze najprostsze rzeczy sa nie do zrealizowania...Zachod zazdrosci bedac w Polsce stosunkowo jednorodnego spoleczenstwa.

Rozwiazal Zachod jakiekolwiek problem jesli chodzi o spoleczenstwo? Nie robi ciagle nowe i ciagle wieksze zeby przykryc poprzednie.

To sie musi zawalic

B
Berni
7 listopada, 19:38, Antoni Adam:

Niemiecki der onet wywęszył, a niemiecka NTO wraz za nim POwiela spekulacje i oPOwieści dziwnej treści jak choćby ta, że rzekomo pracownicy Instytutu podważają kompetencje dr Greniucha i że nominacja ta budzi kontrowersje, NIC TAKIEGO NIE MA MIEJSCA. To wymysł POsłusznego dziennikarza, poza tym czego spodziewać się po gazecie, która od kilku dni podnieca się serialem TVN i śledzi wojaże Gesslerowej z TVN :) :) jaka gazeta takie informacje.

7 listopada, 20:17, Kasia:

Ale Ty widziales zdjecja jak ten gosciu hajlowal na Gorze Sw Anny. I uważasz ze to jest ok?

A ty go na tych zdjęciach widzisz ? Polecam wizytę u okulisty

K
Kasia
7 listopada, 19:38, Antoni Adam:

Niemiecki der onet wywęszył, a niemiecka NTO wraz za nim POwiela spekulacje i oPOwieści dziwnej treści jak choćby ta, że rzekomo pracownicy Instytutu podważają kompetencje dr Greniucha i że nominacja ta budzi kontrowersje, NIC TAKIEGO NIE MA MIEJSCA. To wymysł POsłusznego dziennikarza, poza tym czego spodziewać się po gazecie, która od kilku dni podnieca się serialem TVN i śledzi wojaże Gesslerowej z TVN :) :) jaka gazeta takie informacje.

Ale Ty widziales zdjecja jak ten gosciu hajlowal na Gorze Sw Anny. I uważasz ze to jest ok?

G
Gość

Słodkie chwile zapomnienia w 2004 roku będą kosztować Unię Europejską bardzo wiele, może nawet życie.

A
Antoni Adam

Niemiecki der onet wywęszył, a niemiecka NTO wraz za nim POwiela spekulacje i oPOwieści dziwnej treści jak choćby ta, że rzekomo pracownicy Instytutu podważają kompetencje dr Greniucha i że nominacja ta budzi kontrowersje, NIC TAKIEGO NIE MA MIEJSCA. To wymysł POsłusznego dziennikarza, poza tym czego spodziewać się po gazecie, która od kilku dni podnieca się serialem TVN i śledzi wojaże Gesslerowej z TVN :) :) jaka gazeta takie informacje.

G
Gość
7 listopada, 14:55, Gość:

NIK,Trybunał konstytucyjny,KRS,afera VAT -Banaś a teraz IPN, to jest celowe osłabianie państwa polskiego....PiS musi ponieść konsekwencje...To się w głowie nie mieści

W twojej głowie na pewno mieści bardzo mało....

r
rew

Co za kompromitacja. PiS to dno totalne.

j
ja

Przynajmniej Polak ktory sie do swoich pogladow przyznaje...nie chodzi jak wielu nienawidziec Niemca do piwnicy.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3