reklama

Wieluń ogłasza, że Neapco zbuduje firmę u nich. Firma zaprzecza

Mirosław DragonZaktualizowano 
Fabryka Neapco przy ul. Kaliskiej w Praszce. Po prawej stronie widać bliźniaczą halę, w której znajduje się aktualnie firma Marcegaglia.
Fabryka Neapco przy ul. Kaliskiej w Praszce. Po prawej stronie widać bliźniaczą halę, w której znajduje się aktualnie firma Marcegaglia. Neapco
Burmistrz Wielunia powiedział, że jest już po ustaleniach z Neapco. Dyrektor fabryki w Praszce zdementował jednak tę informację.

Producent podzespołów motoryzacyjnych Neapco musi rozbudować zakład, ale nie ma na to miejsca w Praszce, a do tego nie jest właścicielem hal w Praszce, cenę dzierżawy uważa zaś za wysoką (rocznie są to miliony złotych).

Dlatego władze amerykańskiego Neapco ogłosiły wiosną, że rozważają wyprowadzkę z Praszki. Wynajęły firmę konsultingową, która zarekomendowała im dwie lokalizacje: Wieluń i Olesno.

W środę burmistrz Wielunia Paweł Okrasa na antenie Radia Ziemi Wieluńskiej powiedział, że jest spokojny o decyzję Neapco. Zastrzegł wprawdzie, że nie może informacji ogłosić publicznie, ale że za tydzień zrobią to władze koncernu i że Wieluń będzie zadowolony z tej decyzji.

Jego słowa wywołały burzę w Praszce.

Europejska Rada Związków Zawodowych w Neapco (czyli nie tylko związkowcy z Praszki, ale także z niemieckiej fabryki koncernu) wysłała do szefa Neapco Holdings Kennetha L. Hopkinsa protest przeciwko przeniesieniu zakładu z Praszki.

Edmund Majtyka, dyrektor zakładu Neapco w Praszce, ogłosił komunikat dla pracowników. Jest to wewnętrzny komunikat, jednak dotarliśmy do jego treści.

Edmund Majtyka poinformował pracowników, że część medialnych doniesień o lokalizacji nowego zakładu opierała się na niepotwierdzonych informacjach, a czasem była zwykłą spekulacją i grą polityczną.

Dyrektor fabryki w Praszce nie wyjaśnia, o jaką grę polityczną mu chodzi, ale z naszych ustaleń wynika, że szefom Neapco nie podobają się publiczne wypowiedzi burmistrza Wielunia, że przenosiny do jego miasta są już przesądzone.

- Decyzja nie została jeszcze podjęta, nawet my nic nie wiemy o lokalizacji nowego zakładu. Decyzja zostanie podjęta przez amerykańskich właścicieli holdingu, a Wieluń takimi wypowiedziami może sobie tylko zaszkodzić - mówi jeden z przedstawicieli zakładu Neapco w Praszce.

Edmund Majtyka z komunikacie do pracowników wymienia, co na razie jest wiadome w sprawie inwestycji Neapco:
1. Obecna umowa najmu hal produkcyjnych w Praszce jest niekorzystna dla Neapco, ogranicza konkurencyjność i dalszy rozwój firmy (grunty u budynki przy ul. Kaliskiej nadal należą do poprzedniego właściciela zakłady spółki Tedrive, od której Neapco je dzierżawi).
2. Neapco chce rozbudować zakład, a jeżeli będzie to niemożliwe w Praszce, to rozważana jest budowa fabryki w odległości 25 kilometrów od Praszki.
3. Kryteria te spełniają Wieluń i Olesno. Te dwie oferty wybrała firma konsultingowa.
4. Decyzja o wielkości i lokalizacji nowego zakład Neapco nie została jeszcze podjęta.
5. Budowa nowego zakładu nie jest jednoznaczna z przeniesieniem dotychczasowego zakładu poza Praszkę.
Dyrektor zakładu w Praszce uspokaja zatem pracowników, że wyprowadzka nie jest przesądzona. Co więcej, informuje, że Praszka jest priorytetem. Budowa fabryki poza miastem jest bowiem rozważana tylko wtedy, jeżeli będzie to niemożliwe w Praszce. Szef polskiego zakładu dodaje też, że budowa nowej, dodatkowej hali nie oznacza przenosin starej fabryki.

To ostatnie zapewnienie może oznaczać jednak tylko tyle, że budowa nowej hali poza Praszką nie oznacza przenosin starej fabryki natychmiast. Na pewno nie stanie się to od razu.

Umowa najmu hal przy ul. Kaliskiej trwa jeszcze do 2020 roku. Do tego czasu na pewno będzie tam produkcja, zwłaszcza że przenosiny zakładu, zatrudniającego 970 pracowników (plus 300 osób z firm kooperujących), bez przerywania ani na jeden dzień produkcji to ogromna operacja logistyczna.

Trudno jednak spodziewać się, że po rozpoczęciu budowy nowego zakładu w nowym miejscu władze Neapco w 2020 roku podpiszą nową umowę dzierżawy starych hal (rocznie wynajem gruntów i budynków kosztuje miliony złotych).

- Przeniesienie całego zakładu na pewno oznacza bardzo dużo pracy, ale nie będzie to znaczący aspekt przy podejmowaniu decyzji. Zatrudniono mnie dlatego, że przeniosłem już około dziesięciu zakładów, m.in. w Turcji i Meksyku - mówił w czerwcu dziennikarzowi "NTO" David Kasul, nowy prezes Neapco Europe.

Dlatego dla Praszki bardzo ważne jest, aby przekonać szefów Neapco do pozostania w mieście.

Burmistrz Praszki Jarosław Tkaczyński złożył nową ofertę inwestycyjną.
- Taką samą jak poprzednio, czyli w sąsiedztwie obecnego zakładu na uzbrojonym terenie między ul. Kaliską a Szosą Gańską - mówi Jarosław Tkaczyński. - My nie mamy gminnych terenów inwestycyjnych, to są prywatne tereny, ale dołączyliśmy listy intencyjne, w którym właściciele tych działek zadeklarowali chęć sprzedaży tych gruntów pod budowę fabryki. Zadeklarowaliśmy też pomoc gminy w całym procesie inwestycyjnym.

Burmistrz Praszki dodaje, że nakłonił właścicieli działek do tego, żeby nie żądali zbyt wysokich cen. Jarosław Tkaczyński twierdzi, że ceny tych prywatnych działek w Praszce będą niższe od gruntów oferowanych przez gminę Wieluń.

Cały czas nie wiadomo, kiedy Neapco podejmie decyzję. Ma to nastąpić lada dzień, ale mówi się tak już od kilku miesięcy.
Na pewno dla każdej gminy zabiegającej o budowę fabryki Neapco, czyli dla Praszki, Wielunia i Olesna, jest to obecnie najważniejszy temat.

Neapco to nie tylko wielki zakład pracy, ale co ważniejsze - zakład coraz większy. Już wkrótce liczba zatrudnionych w Praszce przekroczy tysiąc osób, a przecież rozbudowa zakładu dopiero ruszy. Wiązać się to będzie z kolejnymi nowymi miejscami pracy.

Fachowa prasa z branży motoryzacyjnej podkreśla, że Neapco Holdings jest w fazie globalnej ekspansji. Coraz więcej czołowych marek motoryzacyjnych (nowe wieloletnie kontrakty z BMW i Mercedesem) zamawia podzespoły produkowane przez Neapco.

Neapco Holdings produkuje wałki napędowe, wały śrubowe, półosie, przeguby współbieżne, mechanizmy różnicowe, a także aluminiowe odlewy.

Neapco ma zakłady produkcyjne w USA (w stanach Michigan i Nebraska), w Polsce i Niemczech (dwa europejskie zakłady tworzą Neapco Europe), a także w Chinach i Meksyku.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 14

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Ide  na strony mojego rodzinnego miasta Olesna i co widze- Praszke. Nie maja swego internetu ?  Smutne to!

W
Wieluń
W dniu 23.11.2015 o 11:21, Tomasz napisał:

Gdzie dwóch się bije , w tym jeden zmyśla , tam trzeci korzysta. To OLESNO ma najlepsze tereny pod NEAPCO , Obszar - 31 ha, a będzie 53 ha, tereny w pełni uzbrojone, skomunikowane, cenowo konkurencyjne, tylko brać!!! Poprzednie 5,5 ha rozeszły się jak ciepłe bułeczki, a tylu było oponentów i niedowiarków. Olesno jest najlepsze!!!!!!!!!!    

Atutem Wielunia jest lepsza lokalizaja. Bliskość S8, budowana obwodnica która będzie przebiegała niedalko dawnej cykrowni na której neapco ma postawić zakład. Teren uzbrojony, zakład energetyczny potwierdził możliwość dostarczenia odpowiedniej mocy. Podciągnięta wyremontowana nitka kolejowa z której akurat by pewnie nie kożystali. Teren wciągnięty w Łódźką Strefę Ekonomiczną. Wszystko

D
Dyzio

Na pewno zarząd Neapco nic nie robi tylko ogląda filmy Olesna z drona na youtube  :D. Firmę konsultingową wzięli tak dla picu, a oni w dodatku nie zorientowali się, że Olesno to wymierające miasto emerytów. I jeszcze strefa inwestycyjna po przeciwnej stronie miasta w stosunku do planowanej obwodnicy - genialne. Pomarzyć piękna rzecz ;)

G
Gość

Dopóki nie będzie oficjalnej informacji, możemy spekulować, domysły snuć. Póki co możemy podyskutować o faktach. O tym jak przygotowane na przyjęcie inwestorów jest Olesno, a jak inne miasta. Nikt nie stanie na głowie żeby przyciągnąć inwestorów, nikt nie zmusi firmy X żeby zainwestowała w tym czy innym miejscu. Możemy tylko zaprezentować co oferujemy, a Olesno oferuje wiele - solidnie przygotowany teren i korzystne warunki inwestowania, co do tego, ktoś kto śledzi temat, nikt nie może mieć wątpliwości. Teraz na rower może ciut za zimno, ale autem jak najbardziej można przejechać się ul. Biskupicką, Leśną, już publikowany na innym forum nowe nagranie z drona tego terenu - youtu.be/IfEC7eb5a6c

 

w
wieleń
W dniu 24.11.2015 o 08:04, lugmiug napisał:

W wielunie takie inicjatywy to codzienność.

Szkoda tylko, że w wielunie średnie płace są tylko niewiele wyższe od płacy minimalnej.

R
Ryben

Kolejne gminy ogłaszają, że u nich  fabrykę wybuduje NEAPCO. Wieluń, Praszka, teraz Olesno - jeszcze tylko Gorzów wstrzymuje się z ogłoszeniem tej decyzji koncernu. Tak trzymać.

 

b
breal
W dniu 23.11.2015 o 11:21, Tomasz napisał:

Gdzie dwóch się bije , w tym jeden zmyśla , tam trzeci korzysta. To OLESNO ma najlepsze tereny pod NEAPCO , Obszar - 31 ha, a będzie 53 ha, tereny w pełni uzbrojone, skomunikowane, cenowo konkurencyjne, tylko brać!!! Poprzednie 5,5 ha rozeszły się jak ciepłe bułeczki, a tylu było oponentów i niedowiarków. Olesno jest najlepsze!!!!!!!!!!    

Tylko ludzi do pracy niema w tym Oleśnie. Wszyscy młodzi przecież w DE. Chyba, że PiS podniesie wiek emerytalny do 100 lat, wtedy wszyscy olescy emeryci się załapią do Neapco ;)

T
Tomasz

Gdzie dwóch się bije , w tym jeden zmyśla , tam trzeci korzysta. To OLESNO ma najlepsze tereny pod NEAPCO , Obszar - 31 ha, a będzie 53 ha, tereny w pełni uzbrojone, skomunikowane, cenowo konkurencyjne, tylko brać!!! Poprzednie 5,5 ha rozeszły się jak ciepłe bułeczki, a tylu było oponentów i niedowiarków. Olesno jest najlepsze!!!!!!!!!!    

g
gość

No to macie opolskie , w Praszce zgaszą światło, w Wieluniu zapalą i to z kilku powodów - bliskości nowej s8 w Wieruszowie, kolei innego podejścia do sprawy.  Zresztą przewiduję, że za sprawą owej S8 północna część opolskiego może zapomnieć o jakimkolwiek rozwoju.

b
bolek bierut

Proponuje w pustych halach umiescic uchodzow zrobic getto gmina miasto  zarobi wiecej niz na tych amerykanach a do tego jeszcze wiele firm na ustawionych przetargach

o
obserwator

Dyrektor fabryki w Praszce nie wyjaśnia, o jakiej grę polityczną mu chodzi, ale z naszych ustaleń wynika...
- mówi jeden z przedstawicieli zakłady Neapco w Praszce. 

(grunty u budynki przy ul. Kaliskiej nadal należą do poprzedniego 

Decyzja o wielkości i lokalizacji nowego zakład Neapco

Szef polskiego zakładu dodaje też, że być budowa nowej, dodatkowej hali nie oznacza przenosin starej fabryki. 

bez przerywania ani na dzień produkcji to ogromna operacja logistyczna. 

 

Tyle błędów w jednym artykule to drobna przesada.Oj redaktorze.

J
JEJU

zadyma a wszystko takie proste

 

wystarczy sprzedać Neapco hale w Praszce to zostana

zostana podatki , brak bezrobocia ,  i hale w dobrym stanie lub nawet wiecej wybuduja

 

a tak to pojda gdzie indziej

hale zniszczeja 

ludzie beda bez pracy

kasa gminy straci

 

przetarg mozna oglosic i tak nikt za te hale nie da weicej niz neapco

 

 

MYSLEC PANOWIE I PANIE  TO BEDZIE W POLSCE LEPIEJ 

b
burgermeister

 A kto drodzy panowie z NEAPCO pozwolił na rozdzielność zakładu kto inny ma grunty a kto inny hale to jest absurd , jak mogliście do tego dopuścić co zarząd nic o tym nie wiedział przecież to jest przekręt stulecia

o
ormo czuwa

Wyniesie sie kolejny zaklad ale bedzie miejsce na nastepna golgote czy sanktarium lub rondo imienia pirata drogowege czytaj klechy......z kierchowa

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3