Wieluń ogłasza, że Neapco zbuduje firmę u nich. Firma zaprzecza

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Fabryka Neapco przy ul. Kaliskiej w Praszce. Po prawej stronie widać bliźniaczą halę, w której znajduje się aktualnie firma Marcegaglia.
Fabryka Neapco przy ul. Kaliskiej w Praszce. Po prawej stronie widać bliźniaczą halę, w której znajduje się aktualnie firma Marcegaglia. Neapco
Burmistrz Wielunia powiedział, że jest już po ustaleniach z Neapco. Dyrektor fabryki w Praszce zdementował jednak tę informację.

Producent podzespołów motoryzacyjnych Neapco musi rozbudować zakład, ale nie ma na to miejsca w Praszce, a do tego nie jest właścicielem hal w Praszce, cenę dzierżawy uważa zaś za wysoką (rocznie są to miliony złotych).

Dlatego władze amerykańskiego Neapco ogłosiły wiosną, że rozważają wyprowadzkę z Praszki. Wynajęły firmę konsultingową, która zarekomendowała im dwie lokalizacje: Wieluń i Olesno.

W środę burmistrz Wielunia Paweł Okrasa na antenie Radia Ziemi Wieluńskiej powiedział, że jest spokojny o decyzję Neapco. Zastrzegł wprawdzie, że nie może informacji ogłosić publicznie, ale że za tydzień zrobią to władze koncernu i że Wieluń będzie zadowolony z tej decyzji.

Jego słowa wywołały burzę w Praszce.

Europejska Rada Związków Zawodowych w Neapco (czyli nie tylko związkowcy z Praszki, ale także z niemieckiej fabryki koncernu) wysłała do szefa Neapco Holdings Kennetha L. Hopkinsa protest przeciwko przeniesieniu zakładu z Praszki.

Edmund Majtyka, dyrektor zakładu Neapco w Praszce, ogłosił komunikat dla pracowników. Jest to wewnętrzny komunikat, jednak dotarliśmy do jego treści.

Edmund Majtyka poinformował pracowników, że część medialnych doniesień o lokalizacji nowego zakładu opierała się na niepotwierdzonych informacjach, a czasem była zwykłą spekulacją i grą polityczną.

Dyrektor fabryki w Praszce nie wyjaśnia, o jaką grę polityczną mu chodzi, ale z naszych ustaleń wynika, że szefom Neapco nie podobają się publiczne wypowiedzi burmistrza Wielunia, że przenosiny do jego miasta są już przesądzone.

- Decyzja nie została jeszcze podjęta, nawet my nic nie wiemy o lokalizacji nowego zakładu. Decyzja zostanie podjęta przez amerykańskich właścicieli holdingu, a Wieluń takimi wypowiedziami może sobie tylko zaszkodzić - mówi jeden z przedstawicieli zakładu Neapco w Praszce.

Edmund Majtyka z komunikacie do pracowników wymienia, co na razie jest wiadome w sprawie inwestycji Neapco:
1. Obecna umowa najmu hal produkcyjnych w Praszce jest niekorzystna dla Neapco, ogranicza konkurencyjność i dalszy rozwój firmy (grunty u budynki przy ul. Kaliskiej nadal należą do poprzedniego właściciela zakłady spółki Tedrive, od której Neapco je dzierżawi).
2. Neapco chce rozbudować zakład, a jeżeli będzie to niemożliwe w Praszce, to rozważana jest budowa fabryki w odległości 25 kilometrów od Praszki.
3. Kryteria te spełniają Wieluń i Olesno. Te dwie oferty wybrała firma konsultingowa.
4. Decyzja o wielkości i lokalizacji nowego zakład Neapco nie została jeszcze podjęta.
5. Budowa nowego zakładu nie jest jednoznaczna z przeniesieniem dotychczasowego zakładu poza Praszkę.
Dyrektor zakładu w Praszce uspokaja zatem pracowników, że wyprowadzka nie jest przesądzona. Co więcej, informuje, że Praszka jest priorytetem. Budowa fabryki poza miastem jest bowiem rozważana tylko wtedy, jeżeli będzie to niemożliwe w Praszce. Szef polskiego zakładu dodaje też, że budowa nowej, dodatkowej hali nie oznacza przenosin starej fabryki.

To ostatnie zapewnienie może oznaczać jednak tylko tyle, że budowa nowej hali poza Praszką nie oznacza przenosin starej fabryki natychmiast. Na pewno nie stanie się to od razu.

Umowa najmu hal przy ul. Kaliskiej trwa jeszcze do 2020 roku. Do tego czasu na pewno będzie tam produkcja, zwłaszcza że przenosiny zakładu, zatrudniającego 970 pracowników (plus 300 osób z firm kooperujących), bez przerywania ani na jeden dzień produkcji to ogromna operacja logistyczna.

Trudno jednak spodziewać się, że po rozpoczęciu budowy nowego zakładu w nowym miejscu władze Neapco w 2020 roku podpiszą nową umowę dzierżawy starych hal (rocznie wynajem gruntów i budynków kosztuje miliony złotych).

- Przeniesienie całego zakładu na pewno oznacza bardzo dużo pracy, ale nie będzie to znaczący aspekt przy podejmowaniu decyzji. Zatrudniono mnie dlatego, że przeniosłem już około dziesięciu zakładów, m.in. w Turcji i Meksyku - mówił w czerwcu dziennikarzowi "NTO" David Kasul, nowy prezes Neapco Europe.

Dlatego dla Praszki bardzo ważne jest, aby przekonać szefów Neapco do pozostania w mieście.

Burmistrz Praszki Jarosław Tkaczyński złożył nową ofertę inwestycyjną.
- Taką samą jak poprzednio, czyli w sąsiedztwie obecnego zakładu na uzbrojonym terenie między ul. Kaliską a Szosą Gańską - mówi Jarosław Tkaczyński. - My nie mamy gminnych terenów inwestycyjnych, to są prywatne tereny, ale dołączyliśmy listy intencyjne, w którym właściciele tych działek zadeklarowali chęć sprzedaży tych gruntów pod budowę fabryki. Zadeklarowaliśmy też pomoc gminy w całym procesie inwestycyjnym.

Burmistrz Praszki dodaje, że nakłonił właścicieli działek do tego, żeby nie żądali zbyt wysokich cen. Jarosław Tkaczyński twierdzi, że ceny tych prywatnych działek w Praszce będą niższe od gruntów oferowanych przez gminę Wieluń.

Cały czas nie wiadomo, kiedy Neapco podejmie decyzję. Ma to nastąpić lada dzień, ale mówi się tak już od kilku miesięcy.
Na pewno dla każdej gminy zabiegającej o budowę fabryki Neapco, czyli dla Praszki, Wielunia i Olesna, jest to obecnie najważniejszy temat.

Neapco to nie tylko wielki zakład pracy, ale co ważniejsze - zakład coraz większy. Już wkrótce liczba zatrudnionych w Praszce przekroczy tysiąc osób, a przecież rozbudowa zakładu dopiero ruszy. Wiązać się to będzie z kolejnymi nowymi miejscami pracy.

Fachowa prasa z branży motoryzacyjnej podkreśla, że Neapco Holdings jest w fazie globalnej ekspansji. Coraz więcej czołowych marek motoryzacyjnych (nowe wieloletnie kontrakty z BMW i Mercedesem) zamawia podzespoły produkowane przez Neapco.

Neapco Holdings produkuje wałki napędowe, wały śrubowe, półosie, przeguby współbieżne, mechanizmy różnicowe, a także aluminiowe odlewy.

Neapco ma zakłady produkcyjne w USA (w stanach Michigan i Nebraska), w Polsce i Niemczech (dwa europejskie zakłady tworzą Neapco Europe), a także w Chinach i Meksyku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska