Wiemy, jak będzie wyglądał pomnik Władysława Bartoszewskiego w Sopocie. Ruszyła zbiórka na budowę monumentu

Ewa AndruszkiewiczZaktualizowano 
Stowarzyszenie Warto być przyzwoitym - prezentacja detali pomnika wartobycprzyzwoitym.pl
Będzie miał ponad dwa metry wysokości i zostanie wykonany z brązu. Mowa o pomniku Władysława Bartoszewskiego, który stanie przy skrzyżowaniu ulic Tadeusza Kościuszki i Fryderyka Chopina, przed budynkiem Sopot Centrum. Zbiórka na budowę monumentu właśnie ruszyła, potrzeba ok. 200 tys. zł.

Choć według wstępnych założeń, o tym, jak będzie wyglądał pomnik Władysława Bartoszewskiego w Sopocie, mieliśmy się przekonać już w styczniu br., ostateczną decyzję w tej sprawie poznajemy dopiero teraz. Do kilkumiesięcznego opóźnienia przyczynił się m.in. fakt, że żadna ze zgłoszonych w ogólnopolskim konkursie na projekt monumentu prac, nie spełniła oczekiwań członków komisji.

Choć przez chwilę rozważano rozpisanie drugiego, tym razem wewnętrznego konkursu, do którego zaproszonych zostałoby kilku rzeźbiarzy, pomysł nie doszedł do skutku. Decyzją członków komisji konkursowej oraz przedstawicieli stowarzyszenia Warto być przyzwoitym, do realizacji zakwalifikowała się praca autorstwa Jacka Kicińskiego, która zajęła w ogólnopolskim konkursie miejsce drugie. Warunkiem było jednak naniesienie przez autora szeregu poprawek. I tak też się stało.

Pomnik Władysława Bartoszewskiego w Sopocie. Będzie drugi konkurs na projekt pomnika

- Wzięliśmy pod uwagę głos sopocian. Mieszkańcom nie podobał się postument, z którego w pierwotnym projekcie autorstwa pana Jacka Kicińskiego wyłaniały się zaledwie głowa i ręka pana profesora. W tej chwili pomnik przedstawia całą postać Władysława Bartoszewskiego, stojącą w wykroku, podpierającą się laseczką i w charakterystycznym dla pana profesora geście, jak gdyby z kimś rozmawiał, dyskutował, przekonywał do swoich poglądów. Pomnik będzie trochę ponadwymiarowy – sama postać będzie mierzyła ponad dwa metry i będzie usadowiona na granitowym postumencie o wysokości 20 cm – mówi w rozmowie z „Dziennikiem Bałtyckim” Krzysztof Kolarz, prezes stowarzyszenia Warto być przyzwoitym. - Jeżeli mogę, chciałbym podkreślić ogromne zaangażowanie, również emocjonalne, profesora Stanisława Gierady w całą ideę budowy pomnika. Jako przewodniczący komisji konkursowej, pan profesor spędził mnóstwo godzin na dyskusjach z rzeźbiarzem. I jestem mu za to bardzo wdzięczny – dodaje.

Budowa pomnika Władysława Bartoszewskiego ma zostać pokryta w całości ze środków pozyskanych w zbiórce publicznej. Tylko w ciągu pierwszego dnia udało się zebrać ok. 5 tys. zł. Ale do realizacji celu potrzeba znacznie więcej.

- Szacujemy, że budowa pomnika pochłonie ok. 200 tys. zł. Zbiórkę uruchomiliśmy na kilku różnych frontach. Wpłat można dokonywać bezpośrednio na nr konta naszego stowarzyszenia (42 1050 1764 1000 0090 3159 3057 z dopiskiem „na pomnik”) albo za pośrednictwem facebooka, poprzez kliknięcie ikonki „przekaż datek”, znajdującej się na oficjalnym profilu stowarzyszenia Warto być przyzwoitym – mówi dalej Krzysztof Kolarz.

Informację o prowadzonej zbiórce udostępnił już na swoim facebookowym profilu m.in. Radosław Sikorski i Jarosław Wałęsa. Co ciekawe, w zbiórkę na rzecz budowy pomnika Władysława Bartoszewskiego w Sopocie włączyli się także przedstawiciele Polonii, mieszkającej w Stanach Zjednoczonych.

- Będziemy się starać jak najszerzej rozreklamować zbiórkę, bo to od niej zależy, jak szybko uda się postawić w Sopocie gotowy pomnik. Pan Jacek Kiciński był w kurorcie dwa tygodnie temu, obejrzał dokładnie miejsce, w którym stanąć ma monument. Najpierw rzeźbiarz wykona pomnik z gliny w skali 1:1, następnie przygotowana zostanie matryca, która trafi do odlewni, gdzie pomnik zostanie odlany. Potem przyjedzie do Sopotu i stanie przed budynkiem Sopot Centrum - kontynuuje Krzysztof Kolarz.

Przypomnijmy, że inicjatywa budowy pomnika Władysława Bartoszewskiego od początku budziła sprzeciw wśród sopockiej opozycji i części miejskich aktywistów. Zdaniem radnych Prawa i Sprawiedliwości, Władysław Bartoszewski był postacią zbyt kontrowersyjną, by w ten sposób czcić jego pamięć.

Gorącym orędownikiem idei budowy pomnika jest z kolei od samego początku prezydent Sopotu, Jacek Karnowski. - Prof. Bartoszewski jest jednym z ostatnich wielkich autorytetów w Polsce. Trudno mi sobie wyobrazić, żeby ktoś podważył autorytet człowieka, który cierpiał w Auschwitz i więzieniu stalinowskim, który był żołnierzem Armii Krajowej, który położył podwaliny pod współpracę polsko-niemiecką. Cieszę się, że będzie nam dane jako jednemu z pierwszych miast, jeżeli nie pierwszemu, honorować – po tablicy pamiątkowej na budynku ZAiKS-u – postać pana prof. Bartoszewskiego dla potomnych. Dziękuję wszystkim, którzy w budowę tego pomnika się angażują. Mam nadzieję, że już niedługo spotkamy się na jego odsłonięciu – mówił wielokrotnie na naszych łamach prezydent Jacek Karnowski.

POLECAMY w SERWISIE DZIENNIKBALTYCKI.PL:

Wideo

Materiał oryginalny: Wiemy, jak będzie wyglądał pomnik Władysława Bartoszewskiego w Sopocie. Ruszyła zbiórka na budowę monumentu - Dziennik Bałtycki

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 14

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.
G
Gość

Blagam na kolanach - Bartoszewski to ubek, wspolpracownik Gestapo, UB, SB i tam gdzie donosil Bolek. Dzieki tym lajzom ktorzy pobudowali sobie wille i kupili sztaby zlota tkwimy w gnoju. Po lokcie.

zgłoś
G
Gość

W świecie kwadratowych papieży podobnych do pudziana to jest piękna forma, widać umiejętności i wyczucie. Forma, gest, osobowośćoddana. Gratulacje.

zgłoś
a
ał!torytety PO

"profesor" bez studiów, szarmant wyzywający od "bydła", autorytet PełO, na piedestały, brawo. następny pomnik to Adamowicz a może i Radziu Sikorski jeszcze za życia?

zgłoś
J
Jerzy nue polityk !

My sosnowiczanie mamy rondo nazwane jego imieniem ( dzięki pewnemu fortelowi) ale pomnik byłby dopełnieniem tego co zrobili mieszkańcy ( sami) z w/w rondem miejsce jest m.in na ul.Zwycięstwa lub 3-go Maja na skwerku przy wjeździe do centrum miasta ,ale czy znajdą się dziś tacy odważni ?

zgłoś
A
AJB

Jestem zaszczycony że mam taki dar przekonywania, Szanowny Polihistorze, pozdrawiam serdecznie! :))

zgłoś
u
urodzonywSopocie

Jeśli osoba, której próżność pozwalała nieuprawnienie tytułować się "profesorem", który chlubił się orderem przyznanym przez Towarzystwo im. Gustava Strasemanna, który nienawidził Polski i wysuwał wobec kraju większe roszczenia terytorialne niż Hitler; osoba, która nie mając pojęcia o awiacji zasiadała w Radzie Nadzorczej LOT-u, która będąc Ministrem Spraw Zagranicznych podczas wizyty w Knesecie, nie zareagowała kiedy lżono Polskę ma być autorytetem to Prezydent Karnowski sam wystawia sobie świadectwo. Dla przypomnienia Bartoszewski przebywał w Auschwitz bardzo krótko, został zwolniony i stwierdzenie, że cierpiał jest w tym kontekście policzkiem dla milionów torturowanych i zamordowanych tam.

zgłoś
P
Polihistor

Jak zawsze celnie, Szanowny AJB!
Nie miałem racji, toteż "cafię" uroczyście wszystko, comem napisał. :-)
I serdecznie pozdrawiam!

zgłoś
p
pp

A czym zasłużył na pomnik ten pan? Nazwaniem Polaków bydłem?

zgłoś
A
AJB

Początkowo miałem podzielić zdanie Polihistora, sam byłbym ciekaw tego "Egzegi monumentum...", ale po krótkim namyśle zmieniłem zdanie, jak na razie to krzywy barak ECS w zupełności mi jako znak czasów w Trójmieście wystarczy! A jak się dorzucę na ściepę dla "profesora" to jaką mam gwarancję że jutro na POmnik Adamowicza wielkości circa about 37 mb (coby był wyższy od Chrystusa Króla w Świebodzinie) nie przyjdzie mi się dorzucić, a i tak nikt nie skuma że to swoisty rodzaj kontestacji. :)

zgłoś
G
Gość

Pamiętam tego Pana z wędrówek po Sopocie. Nie dam ani grosza na pomnik.

zgłoś
G
Gość

Szukam kochaanka na seks spotkania., Mam 20lat i seksowne ciało, Moje fotki i kontakt. do mnie tu: http://randkivip.pl i wyszukaj mnie po niku: malwina88 napisz do mnie, każdemu odpisuje lub .zadzwoń

zgłoś
P
Polihistor

Nie miałem - co zrozumiałe - najmniejszego zamiaru przyczyniać się do budowy pomnika.
Ale po obecnych doniesieniach zaczynam się, doprawdy, wahać.
Ponadwymiarowe brzydactwo, przybierające kształt w trybie, wyznaczonym perswazją, nie zaś wolą twórcy - no, to jest coś. Warto to poprzeć - choćby jako swoiste signum temporis.

zgłoś
G
Gość

Ustawa wskazuje także, że mienie pożydowskie i odszkodowania miałyby być zwracane nie tylko spadkobiercom – co w rzeczywistości ma miejsce obecnie – ale w ogóle szeroko pojętemu środowisku żydowskiemu, z przeznaczeniem na edukację, pielęgnowanie pamięci o Holokauście i na „inne cele”.

Projekt wyraźnie stanowi, że „w przypadku bezspadkowej własności wymagane jest zabezpieczenie własności lub odszkodowania, by wspomóc ofiary Holokaustu, wesprzeć edukację o Holokauście i inne cele”.

Spadek po rządach PO-PSL i Władysławie Bartoszewskim
Ustawa powołuje się na deklarację uczestników tzw. konferencji Terezińskiej. Czym ona była? Otóż stanowiła spotkanie przedstawicieli ponad czterdziestu państw, którzy zapowiedzieli wspólne starania o ułatwienie odzyskania mienia żydowskiego zarówno spadkobiercom, jak i… osobom pochodzenia żydowskiego w żaden sposób nie spokrewnionym z właścicielami przepadłych majątków. W spotkaniu uczestniczyli także przedstawiciele organizacji żydowskich i „eksperci”. Spotkanie odbyło się w Czechach 30 czerwca 2009 roku.

Z ramienia rządu PO-PSL końcową Deklarację Terezińską podpisał minister Władysław Bartoszewski. Deklaracja wzywa „by tam, gdzie nie zostało to osiągnięte, podjęto skuteczne działania na rzecz restytucji mienia żydowskiego wspólnotowego i religijnego majątku w drodze restytucji in rem lub rekompensaty” poprzez:

– ułatwienie dochodzenia roszczeń ofiar Holokaustu;
– tam natomiast, gdzie nie ma spadkobierców – i na ten zapis powołuje się ustawa JUST – pozyskania odszkodowania lub majątku pożydowskiego, który mógłby „służyć jako podstawa do spełnienia potrzeb materialnych znajdujących się w potrzebie ofiar Holokaustu i zapewnienia ciągłej edukacji o Holokauście, jego przyczynach i konsekwencjach”.

W Terezinie zalecono powołanie specjalnych programów narodowych, które zajmowałby się kwestiami restytucji mienia żydowskiego i dalszą współpracą międzynarodową w celu wypracowania jak najlepszych praktyk w dziedzinie zwrotu mienia żydowskiego. Państwa miałyby także szczegółowo skatalogować i opracować raporty dot. mienia żydowskiego w każdym kraju, również „majątku kulturalnego”, obejmującego wszelkie dzieła sztuki, wartościowe przedmioty, manuskrypty itp., by także za te „utracone dzieła” zadośćuczynić żydowskiej społeczności. Deklaracja wzywa do zwalczania antysemityzmu, powszechnej edukacji w szkołach o Holokauście i kultywowania pamięci o ofiarach Holokaustu, szkolenia nauczycieli itd.

Read more: http://www.pch24.pl/just-act-i-duch-bartoszewskiego--co-dalej-z-zydowskimi-roszczeniami--,59810,i.html#ixzz5kcQ0gxBw

zgłoś
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3