Wiemy już, kto będzie nowym wicestarostą kluczborskim. Będzie też nowy radny w radzie powiatu

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Nowym wicestarostą kluczborskim zostanie Lesław Czernik.
Nowym wicestarostą kluczborskim zostanie Lesław Czernik. fot. Mirosław Dragom
Przedwczesna śmierć Rafała Neugebauera sprawiła, że konieczne jest uzupełnienie rady powiatu kluczborskiego i składu zarządu powiatu. Wakaty zajmą samorządowcy z Wołczyna.

5 lipca po ciężkiej chorobie zmarł wicestarosta kluczborski Rafał Neugebauer. Miał zaledwie 45 lat, jego życie przedwcześnie zakończyła choroba nowotworowa.

Rafał Neugebauer wicestarostą kluczborskim był od 2018 roku. W kluczborskim starostwie był zastępcą starosty Mirosława Bireckiego.

Jego przedwczesna śmierć poruszyła wszystkich. Na pogrzebie w rodzinnym Wołczynie były tłumy ludzi, m.in. były premier Waldemar Pawlak.

Śmierć Rafała Neugebauera sprawiła, że konieczne jest uzupełnienie rady powiatu kluczborskiego oraz składu zarządu powiatu.

Wiemy już, kto zostanie nowym radnym, a kto nowym wicestarostą kluczborskim.

Z uzupełnieniem składu 19-osobowej rady jest najmniejszy problem. Zgodnie z ordynacją wyborczą nie trzeba organizować wyborów uzupełniających (tak jak w radach gminy). W radzie powiatu mandat radnego przejmuje kolejny kandydat z danej listy z największą liczbą głosów.

Na liście Ziemi Kluczborskiej w okręgu wyborczym Wołczyn-Byczyna następnym kandydatem z największą liczbą głosów jest Mariusz Pieńkowski, wieloletni prezes Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Wołczynie (szefem ZWiK-u jest od 29 lat).

- Początkowo wahałem się, czy objąć mandat radnego, ale po rozmowie z rodziną zdecydowałem się - mówi Mariusz Pieńkowski, który do rady powiatu wraca po niespełna dwóch latach przerwy. Radnym powiatowym był już w latach 2002-2018. Teraz rozpocznie swoją piątą kadencję w kluczborskiej radzie.

Wicestarostą zostanie inny radny powiatowy z Wołczyna - Lesław Czernik. Radnym powiatu jest od dwóch lat. Na co dzień jest dyrektorem szkoły podstawowej w Wierzbicy Górnej.

- Potwierdzam, że zgłoszę jako kandydat na wicestarostę Lesława Czernika. Bardzo dobrze się z nim współpracuje i co ważne, dobrze zna się na oświacie, a właśnie nadzór nad oświatą będzie jego głównym zadaniem w zarządzie powiatu - mówi starosta kluczborski Mirosław Birecki.

To już niepisana tradycja polityczna w Kluczborku, że wicestarosta jest z Wołczyna, i to niezależnie, jaka koalicja rządzi powiatem. Najpierw wicestarostą kluczborską był Mieczysław Czapliński (w latach 2002-2014), potem Urszula Pękala-Duda (w latach 2014-18), następnie Rafał Neugebauer (2018-2020), teraz zastępcą starosty kluczborskiego będzie Lesław Czernik.

Mariusz Pieńkowski zostanie zaprzysiężony na radnego powiatu na najbliższej sesji rady powiatu na przełomie lipca i sierpnia.

Głosowanie radnych nad powołaniem Lesława Czarnika na stanowisko wicestarosty będzie na kolejnej sesji pod koniec sierpnia.

W 2018 roku wybrano nowe władze powiatu kluczborskiego:

W nowej radzie powiatu kluczborskiego Ziemia Kluczborska ma 7 radnych, PSL - 5, PiS - 4, Koalicja Obywatelska PO - Nowoczesna - 3.Ziemia Kluczborska (ugrupowanie burmistrza Kluczborka Jarosława Kielara) zawiązała koalicję z Koalicją Obywatelską. W rezultacie PSL po 19 latach stracił władzę w powiecie kluczborskim.Nowym starostą kluczborskim został Mirosław Birecki, wicestarostą - Rafał Neugebauer z Wołczyna, a etatowym członkiem zarządu Artur Nowak z PO.

Całkiem nowy zarząd powiatu w Kluczborku. Poznaj nowego star...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska