Wiesław Duda wraca do szpitala

fot. Bes
Wiesław Duda nie jest dyrektorem krapkowickiego szpitala od końca maja.
Wiesław Duda nie jest dyrektorem krapkowickiego szpitala od końca maja. fot. Bes
Udostępnij:
Były dyrektor, który odszedł po protestach lekarzy, został członkiem rady nadzorczej Krapkowickiego Centrum Zdrowia.

Opinia

Opinia

Wiesław Duda: Niepokoje, protesty, to jakaś histeria, która nie ma racjonalnego uzasadnienia. Osobom, które się tak denerwują, proponuję przestudiować kodeks spółek handlowych i doinformować się, jakie uprawnienia ma rada nadzorcza. Nie będę miał wpływu na sprawy kadrowe szpitala, nie ja będę nim zarządzał. Rada to organ kontrolny. Dość mam już krapkowic-kich intryg, proszę mnie w to nie wciągać. Przez rok zarządzałem tym szpitalem, zależy mi, by funkcjonował jak najlepiej i dlatego kandydowałem do rady. Od was dowiaduję się , jaki jest jej skład.Doszukiwanie się w nim powiazań to nadużycie.

Czujemy się oszukani przez starostę i Zarząd Powiatu. Nie po to się pozbyliśmy tego pana, żeby teraz rządził z tylnego siedzenia! - irytuje się jeden z lekarzy (nazwisko zastrzega do wiadomości redakcji). - Spisaliśmy w porozumieniu ze starostą, że Duda ma odejść!

O konflikcie między Wiesławem Dudą a personelem medycznym pisaliśmy wielokrotnie. Lekarze domagali się, by starosta zwolnił dyrektora, w przeciwnym razie wszyscy mieli odejść ze szpitala. Na kilka dni przed upływem terminu wypowiedzeń Duda sam zrezygnował.

Ale nie do końca. Miesiąc temu wystartował w konkursie na prezesa spółki Krapkowickie Centrum Zdrowia, w którą właśnie przekształcany jest Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej. Przegrał. Teraz został wybrany przez Zarząd Powiatu do trzyosobowej rady nadzorczej spółki.

W szpitalu zawrzało. Obawy większości lekarzy i pielęgniarek są podobne, ale nikt nie zgodził się na publikację nazwisk z obawy przed szykanami ze strony byłego dyrektora.
- Skłócił środowisko, a jego decyzje fatalnie odbiły się na funkcjonowaniu szpitala - przypomina jedna z pielęgniarek. - Chciał zamknąć pediatrię, przez niego odeszła połowa internistów i zmniejszono liczbę łóżek na oddziale, na chirurgii też brakuje obsady...

Byli podwładni Wiesława Dudy przewidują, że to on zostanie przewodniczącym rady nadzorczej. Pozostali członkowie to Janusz Granat - prezes Opolskiej Izby Gospodarczej (były dyrektor MZK Opole, gdzie w latach 2002-2004 Duda był szefem marketingu) oraz Andrzej Kasiura - członek zarządu województwa (mówi się, że to on polecił Dudę na dyrektora SPZOZ). Z tej trójki tylko Wiesław Duda ma uprawnienia do zarządzania w służbie zdrowia. Jego szanse na przewdonictwo w radzie są spore.
- W świetle prawa Zarząd Powiatu nie złamał warunków porozumienia, ale stracił wiarygodność - mówi Artur Kurzeja, wiceprzewodniczący związku zawodowego lekarzy. - Z uwagi na konflikt poprzedniego dyrektora z personelem w trudnej sytuacji postawił też nowego prezesa spółki.

Lekarze przygotowują pisemny protest do Zarządu Powiatu, pod którym być może podpiszą się też pielęgniarki.

Wicestarosta Harald Brol (starosta Albert Macha jest na urlopie) jest zdziwiony fermentem wśród medyków
- Ale kto protestuje? Spółka nie zatrudniła jeszcze pracowników, nie wiadomo, kto będzie w niej pracował. Jeśli ktoś nie chce - nie musi, można zatrudnić nowy personel! - wicestarosta nie owija w bawełnę. - Zarząd powiatu ocenia pana Dudę jako dobrego menedżera i ocenił go bardzo dobrze jako kandydata do rady nadzorczej. Spełnia wszystkie wymagania, a osób z takimi uprawnieniami nie ma wielu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 6

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

m
molestowana
Odejdź waść i oszczędź wstydu rodowi męskiemu.Wszędzie gdzie się pan pojawisz to same konflikty i przykre wrażenia dla kobiet. Wtylu miejscach ześ pan pra
~ewelina~
Duda, Marcyniuk, Macha, Solloch - szczególnie zasłużeni dla powiatu krapkowickiego ... ha ha ha ... Ludzie chodźcie na wybory, bo dzięki takim wybrańcom będziecie jechać ze złamaną nogą 30 km do Opola ...
m
miastowa
co za kraj ! nic tylko kolesiostwo i uklady towarzyskie .Czy na to nie ma RADY !!!. P.Duda jako menadzer jest pan do niczego , uprawnienia do zarzadzania sluzbą zdrowia uzyskał pan dzieki naszym podatkom i zasponsorowano panu te wyjazdy do Katowic . Wkurza mnie ta Rada Powiatu i Komisja Rewizyjna , pozwala się na wszytko bo to "swoj" . Może jeszcze raz moglibyśmy się spotkać u Pania, Panie Sonik??? takie decyzje są nie do przyjęcia ! czy u nas nie ma ludzi, ktorzy mogliby zasiąść do Rady{ ciekawe za ile} i sprawować nadzór i wspomagać szpital w rozwoju !!
G
Gość
pół roku temu p. Komander, teraz p. Brol wypowiadają się w podobnym tonie, ale jak był kryzys w maju to schowali głowę w piasek i siedzieli cicho, zamiast wtedy zatrudnić nowych pracowników. Panowie więcej powagi, gadać to każdy potrafi, ale coś zrobić to Wam daleko.
Odnośnie fachowości i kompetencji p. Dudy, to radziłbym zasięgnąć opini w Kolporterze, MZK. Zresztą działalność tego pana w tut ZOZie też doprowadziła do kryzysu, którego do tej pory nie można zażegnać. Nie wiem co wy knujecie, ale lepiej byście mieli jakiegoś Asa w rękawie, bo w innym przypadku za rok ludzie Was zlinczują. Bo obojętnie jaki poziom, to jednak jak pierwsza deska ratunku szpital jest pomocny. Natomiast Wasze działania prowadzą prostą drogą do unicestwienia szpitalnictwa w powiecie. Nie wciskajcie kitu o pełnych szufladach podań o pracę, bo o tym mówiliście już wczesną wiosną. A teraz nie dośc że robi się problem z obsadą lekarską, to lada moment dużym problemem będzie także obsada pielęgniarska.
Jestem zdegustowany Waszymi poczynaniami, na mój glos w następnych wyborach nie macie co liczyć, a obiecuję, że każdego będę namawiał aby na Was nie głosował. Może najwyższy czas wyjechać do Irlandii, tam potrzebują fachowców od wszystkiego, tak więc może i dla Was w jakimś lokalnym samorządzie znajdzie się praca, róbcie sobie wtedy te zadymy za granicą, niech tam też poznają jak potrafi działać Mniejszość Nieniemiecka!
O
Oserwator
Kasiura?A gdzie to sie pcha!Czy przynajmniej zalatwi tomograf dla Krapkowic, czy sobie lewizne?Nie moze odelegowac podleglego pracownika?Wstyd!W ilu to radach pan zasiada?Znawca wszystkiego.a wiiec niczego.
j
jeszce mieszkaniec Krapkow
Ale się cieszę że niedługo wyprowadzam się z Krapkowic. To już koniec porządnego szpitala. A pan Brol widzę jest optymistą jeszcze większym niż Duda, on też od stycznia uspakajał, że lekarze czekają na pracę w Krapkowicach i nie ma problemu z niedoborem. Jak pan starosta ma tylu chętnych to może ujawni swój talent menadźerski i zatrudni od jutra nowych internistów, bo zostało 4 na Oddziale wewnętrznym i jest to sytuacja krytyczna, a on sobie jaja robi i to na forum gazety wojewódzkiej.
Podziękujemy mu na wyborach.
Przejdź na stronę główną Nowa Trybuna Opolska
Dodaj ogłoszenie