Wieża ratusza w Byczynie ma znowu iglicę. Zobacz, jak ją montowano [wideo, zdjęcia]

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Iglica wraz z kapsułą czasu runęła w lutym 2020 roku. Teraz wróciła na szczyt wieży.
Iglica wraz z kapsułą czasu runęła w lutym 2020 roku. Teraz wróciła na szczyt wieży. UM Byczyna
Iglica ratuszowej wieży w Byczynie runęła podczas wichury w lutym 2020 roku. Teraz po odnowieniu została zamontowana z powrotem na szczycie 45-metrowej wieży.

Iglica ratuszowej wieży w Byczynie runęła 10 lutego 2020 roku o godz. 13:45.Na szczęście, konstrukcja nie spadła na ziemię. Uszkodziła tylko dach ratusza.

Na iglicy była kapsuła czasu, w której znaleziono list napisany w 1962 roku podczas odbudowy zniszczonego w czasie wojny ratusza, ówczesne monety (50, 20, 10 i 5 groszy), a także... butelkę jarzębiaka.

- Renowacja iglicy kosztowała 47 tysięcy złotych. Została umieszczona z powrotem na wieży ratusza za pomocą 50-metrowego dźwigu - mówi burmistrz Iwona Sobania.

Autorem projektu naprawy i montażu iglicy był Zbigniew Woźniakowski z Byczyny. Wykonawcami remontu byli dwaj przedsiębiorcy w terenu gminy: Stefan Pawlicki z Jaśkowic i Mirosław Gabrysiak z Byczyny. Operatorem dźwigu był Adam Nocoń, również z Byczyny.

Zabytkowy ratusz miejski w Byczynie został wybudowany na przełomie XV i XVI wieku. Pierwotna siedziba władz miejskich została zniszczona w pożarach w XVIII wieku. Ratusz w obecnym klasycystyczno-barokowym kształcie zbudowano w 1766 roku. Został niemal całkowicie zniszczony w 1945 roku, zniszczeniu uległo 80 procent budowli.

Jak informuje list zostawiony w kapsule czasu na wieży, remont - a właściwie odbudowa - ratusza rozpoczęła się w 1957 roku i miała pochłonąć 6 milionów ówczesnych złotych. Ratusz w Byczynie został odremontowany w 1968 roku i do dzisiaj jest siedzibą władz miasta i gminy.

Nad wejściem od wschodniej strony można zobaczyć XVIII-wieczny kartusz, ufundowany przez miłośnika Byczyny po pożarze w 1719 roku. Z kolei od strony południowej zachował się kamienny portal renesansowy z XVI wieku, prowadzący do dawnych piwnic ratuszowych, w których dzisiaj znajduje się restauracja Hetmańska.

Od 2011 roku na strychu ratusza znajduje się byczyńska Izba Tradycji. W wieży utworzono punkt widokowy na miasto.

Byczyńska Izba Tradycji i punkt widokowy czynne są od poniedziałku do piątku w godzinach pracy urzędu miejskiego: w godz. 7.30-15.00 (w poniedziałki do 16.00, w piątki do 15.00).Utworzenie izby tradycji oraz termomodernizacja zabytkowego ratusza było częścią  inwestycji pod nazwą "Odkrywamy zapomniane karty historii Byczyny", dofinansowanej ze środków Unii Europejskiej.

Zobacz Byczynę z punktu widokowego na ratuszowej wieży [zdjęcia]

Ratusz stojący na środku rynku w Byczynie od 1951 roku jest wpisany do rejestru zabytków wraz z otaczającymi domami. Zabytkowy ratusz jest złożony z głównego budynku oraz z przybudowanych piętrowych domów (dawnych kupieckich kamienic).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska