Wieża Zachodnia w Byczynie już wyremontowana. Trwają przygotowania do kolejnego etapu renowacji zabytkowego obwarowania miasta

Milena Zatylna
Milena Zatylna
Zakończył się kolejny etap renowacji byczyńskich murów. Prace skupiały się wokół Wieży Zachodniej.
Zakończył się kolejny etap renowacji byczyńskich murów. Prace skupiały się wokół Wieży Zachodniej. Urząd Miejski w Byczynie
Zakończyły się zaplanowane na ten rok prace renowacyjne przy murach miejskich w Byczynie. W przyszłym roku rozpocznie się kolejny etap robót. Będzie to największy remont obronnego obwarowania w historii miasta.

Tegoroczne prace koncentrowały się na Wieży Zachodniej i odcinku, który bezpośrednio do niej przylega.
Wzmocniono koronę murów stalowym wieńcem. Wykonano nową konstrukcję dachu wieży i nowe pokrycie z blachy cynkowo-tytanowej, a także nową podbitkę. Zamontowano nowe rynny i rury spustowe. Wykonano nową instalację odgromową. Natomiast otwory okienne zostały zabezpieczone siatką przed ptakami.

- Jesteśmy już po odbiorach – informuje burmistrz Iwona Sobania. – Zadanie zostało zrealizowane dzięki dofinansowaniu ze środków Ministerstwa Kultury oraz Opolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

W przyszłym roku remont zabytkowego obwarowania Byczyny będzie kontynuowany i to na dużo większą skalę niż dotychczas.

- Można pokusić się o stwierdzenie, że będzie to największa renowacja w dotychczasowej historii – mówi burmistrz Byczyny.

Gmina dostała na to zadanie prawie 10 mln zł z Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych.

- Przygotowania do tego przedsięwzięcia trwają – wyjaśnia Iwona Sobania. – Wykonawca miał zrobić aktualizację dokumentacji. Była ona konsultowana z konserwatorem zabytków. I niestety, koncepcja nie do końca pokrywa się z tym, co wstępnie zakładaliśmy.

Planowano, że Wieża Piaskowa, w której podobno swoje obserwacje prowadziła byczyńska astronomka Maria Cunitia, zostanie udostępniona dla turystów.

- Pani konserwator nie zgodziła się, aby wejście na wieżę było zlokalizowane od zewnętrznej strony murów, bo nie miało to uzasadnienia historycznego, gdyż obwarowanie służyło celom obronnym. Chcieliśmy wobec tego zrobić wejście od strony wewnętrznej, na naszej działce, ale nie zgodzili się na to właściciele posesji, która do tej działki bezpośrednio przylega - mówi burmistrz. – Tłumaczyli to zbyt bliską odległością.

- Wieża Piaskowa zostanie wyremontowana. Turystom udostępnimy Wieżę Wschodnią, tak jak to również wcześniej planowaliśmy - informuje Przemysław Mączka, który w Urzędzie Miejskim w Byczynie odpowiada za inwestycje. - Obwarowanie zostanie wyremontowane na całym planowanym odcinku, bo jest w katastrofalnym stanie. Mur w całości ma nakaz konserwatorski. Już po remoncie zostanie on podświetlony.

Prace, które rozpoczną się w przyszłym roku, obejmą tzw. część B byczyńskich murów miejskich, czyli odcinek południowo-wschodni - od przejścia przy Spichlerzu do ulicy Zamoyskiego.

Realizacja przedsięwzięcia planowana jest do sierpnia 2024 roku. Aktualizowanie dokumentacji technicznej powinno się zakończył do połowy lutego przyszłego roku. Później zostanie ogłoszony przetarg na wykonawcę prac. O ile wszystko pójdzie zgodnie z planem, renowacja rozpocznie się w połowie roku.

Kolejny etap renowacji zabytkowego obwarowania Byczyny obejmie odcinek od Spichlerza do ul. Zamoyskiego.

od 7 lat
Wideo

Znaleziono ślady ptasiej grypy w Teksasie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska