Więzienie za nawoływanie do nienawiści na tle różnic...

  Więzienie za nawoływanie do nienawiści na tle różnic narodowościowych. W Opolu zapadł wyrok

  Zdjęcie autora materiału
  Sławomir Draguła

  Aktualizacja:

  Nowa Trybuna Opolska

  Wyrok zapadł przed Sądem Okręgowym w Opolu.

  Wyrok zapadł przed Sądem Okręgowym w Opolu. ©Archiwum

  8 miesięcy wiezienia w zawieszeniu na 2 lata i dwa tysiące złotych grzywny to nieprawomocny wyrok dla Tomasza D. ze Strzelec Opolskich, który na Facebooku kierował groźby do przedstawicieli mniejszości niemieckiej.
  Wyrok zapadł przed Sądem Okręgowym w Opolu.

  Wyrok zapadł przed Sądem Okręgowym w Opolu. ©Archiwum

  Chodzi o wpis pod zdjęciem opolskich kibiców reprezentacji Niemiec w piłce nożnej, które zostało umieszczone na facebooku (16 czerwca na mistrzostwach Europy Niemcy grali z Polakami, wynik 0-0).

  Tomasz D. napisał pod nim m.in., że gdyby miał karabin, to by osoby na zdjęciu powystrzelał. W kolejnym napisał, że wyciąga swojego Walthera i będzie nap... kulkami po łbach.

  Sprawę do prokuratury zgłosiło Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląskim Opolskim. - Zrobiliśmy to po sygnale jednego z naszych działaczy z terenu, który natrafił na wpis na facebooku - mówi przewodniczący towarzystwa Rafał Bartek.

  Prokuratura Okręgowa w Opolu oskarżyła Tomasza D. ze Strzelec Opolskich o zamieszczenie na facebooku gróźb wobec grupy osób z powodu ich przynależności narodowej oraz nawoływanie do nienawiści na tle różnic narodowościowych.

  Dziś przed Sądem Okręgowym w Opolu zapadł nieprawomocny wyrok w tej sprawie. Mężczyzna został skazany na osiem miesięcy wiezienia w zawieszeniu na 2 lata i dwa tysiące złotych grzywny. Musi tez pokryć koszty postępowania sądowego.

  Oskarżony nie stawił się w sądzie. W postępowaniu przygotowawczym mówił, że wpis zamieścił późną porą, kiedy był pod wpływem alkoholu. Zaznaczył, że gdybym był trzeźwy, to by tego nie zrobił.

  - Nie ma naszej zgody na takie działania - mówi Rafał Bartek. - Nawoływanie do nienawiści budzi nasz wielki niepokój. Nie chcemy, by członkowie mniejszości bali się działania na rzecz podtrzymywania swoją tożsamość narodowościowej.

  Opolskie info 28.09.2017

  Czytaj treści premium w Nowej Trybunie Opolskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Forum tylko dla zalogowanych.

  Załóż konto / Zaloguj się

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Warto zobaczyć

  Wiedza o samorządzie w pigułce

  Wiedza o samorządzie w pigułce

  Mistrzowie tańca irlandzkiego po raz pierwszy w Opolu!

  Mistrzowie tańca irlandzkiego po raz pierwszy w Opolu!

  Zapraszamy na jeździecki Hubertus 2018

  Zapraszamy na jeździecki Hubertus 2018