Więźniowie z Ukrainy będą mogli walczyć z Rosjanami. Prezydent Zełenski podpisał ustawę

Grzegorz Kuczyński
Grzegorz Kuczyński
Już teraz szacuje się, że gotowych pójść na front walczyć z Rosjanami jest około 5000 skazańców
Już teraz szacuje się, że gotowych pójść na front walczyć z Rosjanami jest około 5000 skazańców Facebook/Sztab Generalny SZ Ukrainy
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał ustawę zezwalającą na mobilizację osób skazanych za inne niż poważne przestępstwa. Obecnie gotowych do służby wojskowej i walki w obronie kraju w zamian za zwolnienie warunkowe jest około 5000 więźniów.

Z osób skazanych korzysta na froncie od dawna Rosja. Najpierw więźniów werbowała Grupa Wagnera, teraz robi to oficjalnie ministerstwo obrony. Powstały specjalne oddziały złożone z takich osób (Storm-Z). Jednak w Rosji procedura powołania skazańca do wojska w celu walki na Ukrainie jest mocno uproszczona i obejmuje sprawców ciężkich przestępstw. Przepisy ukraińskie są bardziej rygorystyczne.

Surowe ograniczenia

Więźniowie, którzy zdecydują się na służbę wojskową, będą musieli uzyskać decyzję sądu o zwolnieniu warunkowym. W Rosji nagrodą jest ułaskawienie przez prezydenta.

Ponadto, jak powiedział rzecznik ukraińskiego Ministerstwa Obrony Dmytro Łazutkin, skazany musi zostać uznany za zdolnego do służby wojskowej przez komisję lekarską, a dowódca musi być gotowy „przyjąć taką osobę do służby w swojej jednostce”. Według Łazutkina zakłada się, że zmobilizowani skazani będą służyć „w odpowiednich specjalnych jednostkach wojskowych”.

Osoby skazane za poważne przestępstwa, takie jak zabójstwo dwóch lub więcej osób, gwałt, przestępstwa terrorystyczne, przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu Ukrainy, a także szczególnie poważne przestępstwa korupcyjne, nie mogą być zmobilizowane. Według wiceminister sprawiedliwości Oleny Wysockiej, około 5000 więźniów jest gotowych do służby wojskowej w zamian za zwolnienie warunkowe.

Mniejszy potencjał niż w Rosji

Zapytany przez dziennikarzy, czy widzi jakieś podobieństwa z wysyłaniem więźniów z rosyjskich kolonii karnych do strefy działań wojennych, Maliuska powiedział: „Oczywiście, istnieje podobieństwo, nie powinniśmy się oszukiwać, ale nadal mówimy o różnicy w podejściu”. - U nich była to przymusowa mobilizacja, u nich wszyscy byli zmuszani do wyjazdu, u nich nikt nie był przygotowany, bez szkolenia było to tylko mięso armatnie - powiedział szef ukraińskiego Ministerstwa Sprawiedliwości.

Ustawa o mobilizacji więźniów została przyjęta przez Radę Najwyższą w dniu 8 maja 2024 roku.

źr. Meduza.io

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

POLITYCY jako dzieci

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

P
Pol
Świetne posunięcie. Natomiast w razie czego dla Polski mam jeszcze lepszy pomysł- zwolnienie w zamian za służbę sprawców lżejszych przestępstw i obowiązek służby dla wszystkich ,których wyślą do nas niemcy w ramach paktu migracyjnego!!!!
Wróć na i.pl Portal i.pl