Wigilia 37. rocznicy podpisania porozumień sierpniowych w Opolu

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
37 rocznica podpisania porozumień sierpniowych w Opolu z udziałem Henryka i Ludwiki Wujców, Romana Kirsteina, Józefa Piniora, Angeliki Borys.
37 rocznica podpisania porozumień sierpniowych w Opolu z udziałem Henryka i Ludwiki Wujców, Romana Kirsteina, Józefa Piniora, Angeliki Borys. Edyta Hanszke
Niedobrze, że 31 sierpnia nie zrobiliśmy państwowym świętem - zauważył Józef Pinior z dolnośląskiej „S”. - Dla nas ten sierpień zaczął się w 1976 roku - mówiła Ludwika Wujec, działaczka z Mazowsza.

Działacze pierwszej „Solidarności” Henryk Wujec i jego żona Ludwika, Józef Pinior oraz przewodnicząca Związku Polaków na Białorusi Angelika Borys gościli w środę w Opolu na zaproszenie Romana Kirsteina, współtwórcy opolskiej „S” oraz urzędu marszałkowskiego.

Tak uczczono 37. rocznicę podpisania porozumień sierpniowych (za najważniejsze uznaje się podpisane 31 sierpnia w Gdańsku przez Lecha Wałęsę z „S” i przedstawiciela rządu PRL - Mieczysława Jagielskiego).

- Spotykamy się w wigilię dnia wolności i solidarności, w celu upamiętnienia historycznego i pokojowego zrywu Polaków do wolności i niepodległości, który przyniósł wolność narodom Europy środkowej i wschodniej - mówił doradca marszałka Janusz Wójcik, rozpoczynając spotkanie, na które zaproszenie przyjęło kilkadziesiąt osób.

Roman Kirstein (wówczas przewodniczący Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego „S” w Opolu) przypomniał, że wszystko zaczęło się od strajków robotniczych w lipcu, których celem było doprowadzenie do obniżki cen i podwyżek płac, a skończyło na ... zmianie ustroju. - Władza przystąpiła do negocjacji, bo sądziła, że z czasem wszystko wróci do porządku dziennego - oceniał Kirstein.
Ludwika Wujec mówiła, że dla niej sierpień 1981 roku zaczął się w 1976 roku (gdy została działaczką Komitetu Obrony Robotników - red.).

- Na ten sierpień złożyło się kilka wcześniejszych manifestacji przeciw władzy: czerwiec 1956 roku w Poznaniu, marzec 1968 roku w kraju, Gdańsk 1970 roku - wyliczała. Henryk Wujec dodał, że porozumienie podpisywał Lech Wałęsa, ale ważne było, że robotników poparli intelektualiści (Bronisław Geremek, Tadeusz Mazowiecki).

- Wiedzieliśmy, że ważne jest, by informacja o strajkach poszła w Polskę i świat, więc przekazaliśmy np. instrukcję przeprowadzania strajku, którą odczytano w Radiu Wolna Europa - mówił.

Józef Pinior, z „S” na Dolnym Śląsku, żałował, że 31 sierpnia nie ustanowiono świętem państwowym i podkreślał swoje bliskie związki z Opolszczyzną (w kościele w Namysłowie odbył się jego potajemny ślub z żoną Marią).

W czwartek uroczystości z okazji 37 rocznicy podpisania porozumień sierpniowych organizuje opolska „Solidarność”, a rano na śniadanie członków I Komisji Zakładowej „Solidarność” w Opolu zaprosiła wicewojewoda Violetta Porowska.

NSZZ „Solidarność” Region Śląsk Opolski zaprasza 31 sierpnia na: godz. 10.00 - złożenie kwiatów na Skwerze Solidarności i pod pomnikiem Trzech Krzyży przy kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła oraz pod pomnikiem św. Katarzyny przy dawnym Taborze Szynowym

godz. 18.15 - zbiórka pocztów sztandarowych na placu przy Katedrze Opolskiej.
18.30 - uroczysta msza św. w intencji członków NSZZ „Solidarność”; po mszy św. złożenie kwiatów i zapalenie zniczy przy pomniku bł. ks. Jerzego Popiełuszki oraz przy grobie ks. prałata Stefana Baldego

godz. 7.00 - 17.00 - Sekcja Młodych NSZZ „Solidarność” Region Śląsk Opolski organizuje także akcję zbiórki krwi. Krew można oddać w siedzibie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Opolu, przy ul. Kośnego 55.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska