Dwa wilki zauważono w lasach na granicy woj. opolskiego i śląskiego. Informację o sfilmowaniu dwóch wilków podało na swoim profilu facebookowym Nadleśnictwo Rudy Raciborskie, które zarządza lasami w województwie śląskim i w południowo-wschodniej części Opolszczyzny.

„Każdego roku znajdowano niepewne tropy, dyskutowano o tym, że ktoś widział coś podobnego do wilka, ale nie było dowodów. W końcu udało się zarejestrować dwa wilki. Na filmie widoczny jest jeden z nich. Choć z pozoru wygląda na niedużego, w rzeczywistości był naprawdę duży" - informują leśnicy.

Wilk widoczny na zdjęciu to najprawdopodobniej basior, czyli samiec. Został sfilmowany w okolicy Kotlarni (gmina Bierawa).

- To osobnik, który wędruje. Trudno powiedzieć, w którą stronę się udał. Teoretycznie może być już w zupełnie innej części Polski - mówi zastępca nadleśniczego Rud Raciborskich Tomasz Pacia.

Nagranie to największy dowód na obecność wilków w lasach w kompleksie leśnym wokół Kuźni Raciborskiej. Informacje o tym, że mogą tu one występować pochodziły wcześniej z Instytutu Badawczego Leśnictwa. Znakował on sarny i jelenie by śledzić ich zachowania.

- Znajdowano łanie zagryzione przez wilki co było dowodem na to, że pojawiają się one w naszych lasach - dodaje Tomasz pacia.

Nie oznacza to jednak, że na tym terenie bytuje już jakaś wataha, albo pojawi się w najbliższym czasie. Nie można jednak również tego wykluczyć.