Wilków - oceniamy samorząd

Tomasz Dragan
Cały Urząd Gminy mieści się w niewielkim budynku w centrum wsi.
Cały Urząd Gminy mieści się w niewielkim budynku w centrum wsi.
Cztery duże spółki rolne i 550 indywidualnych gospodarstw stanowi o sile Wilkowa. Wprost trudno uwierzyć, że tak wysokie plony zbiera się w miejscu, gdzie było aż pięć pegeerów.

Gmina

Gmina

Leży w północno-zachodniej części Opolszczyzny. Graniczy z województwem dolnośląskim. Powierzchnia gminy wynosi 101 km kw. Mieszkają tu 4682 osoby. Poza Wilkowem w gminie jest 12 sołectw: Bukowie, Dębnik, Idzikowice, Jakubowice, Pszeniczna, Krzyków, Lubska, Młokicie, Pielgrzymowice, Wojciechów i Pągów.

Najbliższe dwa lata będą decydujące dla rozwoju Wilkowa. Gmina utrzymywała małe zadłużenie i nie zaciągała długów na realizację inwestycji tylko po to, by przygotować się do współuczestniczenia w projekcie kanalizacji wsi powiatu namysłowskiego.

Wszystko wskazuje na to, że przedsięwzięcie uzyska akceptację urzędników Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i ekspertów Unii Europejskiej. W efekcie Wilków będzie jedną z czterech namysłowskich gmin, które będą miały gwarancję doprowadzenia kanalizacji do największych sołectw.

Wśród mieszkańców, którzy mogą spodziewać się tego luksusu są: wilkowianie, jakubowiczanie, idzikowiczanie oraz krzykowianie. Ci ostatni będą mieli budowaną kanalizację z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, ze wsparcia którego korzysta większość opolskich samorządów.

W wypadku Wilkowa kilka ostatnich lat było podporządkowanych planom wykonania kanalizacji. Jeśli wszystko się powiedzie będzie to spory krok cywilizacyjny w rozwoju największych miejscowości gminy.
Gmina od trzech lat jest miejscem, gdzie chętnie kupowana jest ziemia pod budownictwo mieszkaniowe. Głównie w samym Wilkowie oddalonym od Namysłowa zaledwie o 4 km. To sprawia, że ziemia leżąca dotąd odłogiem nieomal w centrum wsi, stała się jednym z prężnie rozwijających się osiedli domów jednorodzinnych. Budownictwo rozwija się też w innych sołectwach.

Wilków ma rozwiązany problem niszczejących świetlic wiejskich oraz baz strażackich. Wszystkie obiekty zostały w ciągu ostatnich lat gruntownie wyremontowane z pieniędzy jakie gmina uzyskała z funduszy pomocowych. Inwestycje wspierali też własnoręcznie sami ochotnicy z OSP oraz sponsorzy.

Niestety wciąż największą bolączką popegererowskiej gminy jest bezrobocie. Obok Namysłowa Wilków jest drugą gminą w powiecie o wysokiej liczbie osób pozostających bez pracy. Większość z nich ma słabe kwalifikacje zawodowe, głównie nabyte jeszcze podczas pracy w państwowych gospodarstwach rolnych. Dobre połączenie kolejowe z Oleśnicą i Wrocławiem sprawia, że bezrobotni tam kierują swoje kroki w poszukiwaniu zatrudnienia.

Ocena sytuacji ekonomicznej

Inwestycje w 2009 r. wyniosły 12,5 mln zł, co stanowiło 18,5 proc. wydatków w budżecie. To planuje gminę pośrodku pomiędzy słabo inwestującymi Domaszowicami a prężnym pod tym względem Świerczowem (tu na inwestycje wydano średnią co czwartą złotówkę).

W latach 2006-2009 gmina przygotowała i zrealizowała 12 projektów unijnych na blisko 1,6 mln zł. Nie jest to wynik imponujący, zwłaszcza iż sąsiednie gminy miały dofinansowanie średnio na kilka wniosków więcej.

W gminie działa aż 747 podmiotów czyli na 1000 mieszkańców przypada 159 firm! To czyni Wilków liderem małej przedsiębiorczości nie tylko w powiecie. Głównie są to firmy o profilu handlowym, budowlanym i transportowym.

Dochody gminy w 2009 r. wyniosły 12,8 mln zł.

Zadłużenie gminy wynosi nieco ponad 250 tys. zł, co stanowi zaledwie 2 proc. budżetu.

Czytaj e-wydanie NTO - > Kup online

Ocena sytuacji społecznej

W 2009 r wydatki na kulturę fizyczną i sport wyniosły zaledwie 71 tys. zł, co stanowi 0,5 proc. budżetu. To jeden z najniższych wyników w powiecie. Oświata tradycyjnie kosztuje dużo - w Wilkowie wydaje się na nią ponad 40 proc. budżetu, czyli 5,5 mln zł. Natomiast na kulturę wydano 566 tys. zł, co stanowi 4,2 proc. wydatków budżetowych.

Bardzo dużo, bo aż 27 miejsc w przedszkolach przypada na 1000 mieszkańców gminy. Nie ma tu żłobków. Średnie wyniki testów szóstoklasistów to 24,7 pkt. i są wyższe od średniej wojewódzkiej wynszącej 22,5 pkt. Wyniki testów gimnazjalnych w części humanistycznej wyniosły 30,4 proc. i są niższe od średniej wojewódzkiej, która wynosi 31,2 pkt. W części matematyczno-przyrodniczej jest to 23,8 pkt., co również planuje gminę poniższej średniej wojewódzkiej (25,4 pkt).

Gmina nie ma własnego zakładu komunalnego. Wszelkie sprawy prowadzi tu namysłowski "Ekowod".

Wójt

Imię: Zenon
nazwisko: Szulakowski
Wykształcenie: średnie
Rządzi: 8 lat

styl zarządzania: Administrator

Doskonale radzi sobie w pracy urzędniczej. Doświadczenia nabył jeszcze przed objęciem fotela w gminie, jako szef jednej z miejscowych przedsiębiorstw rolnych. Ma opinię człowieka ugodowego, chociaż potrafiącego dążyć do celu udowadniając przy tym swoje racje.

Stara się by wszystkie instytucje gminy pracowały bez zakłóceń. Opozycja krytykuje go za małą przebojowość, ale wójt nie liczy się z tymi opiniami. Zdołał utrzymać jedno z najniższych zadłużeń gmin z powiatu.

Ocena

Wybory przed ośmiu laty wygrał z namaszczenia poprzedniego włodarza gminy Andrzeja Spóra, którego nazwisko niemal od wielu lat kojarzone było z Wilkowem.

Obaj należą zresztą do SLD. Ale Szulakowskiemu szybko udało uwolnić od legendy poprzednika, pokazując, że bez problemu radzi sobie z zarządzaniem gminą. Zwłaszcza w tak trudnym środowisku społecznym jakim jest klimat popegeerowskich wsi. W Wilkowie raczej trudno mówić o podziałach politycznych i dużej opozycji.

Poza przedstawicielami SLD i PSL-u nie ma tam praktycznie innych sił politycznych. Oficjalnie wójt nie ma żadnych oponentów, ale od dawna mówi się, iż ludowcy mają ochotę wysłać Szulakowskiego na polityczną emeryturę. Jednak wójt nie doczekał się jak na razie poważnej opozycji zdolnej zagrozić mu w wyborach samorządowych. Jeśli jego przeciwnicy mają do niego zastrzeżenia, robią to w kuluarach, nigdy publicznie.

Tak też wyglądała poprzednia kampania samorządowa, w której Szulakowski od początku był faworytem. Wójt ma silną pozycję wśród mieszkańców, chociaż nie brakuje takich, którzy uważają go za złego gospodarza gminy.

Wideo

Komentarze 20

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

l
leonka8

A gdzie jest to nowe przedszkole , które pan wójt obiecuje od dłuższego czasu ? z tego co wiem to w tym czasie miało już byc gotowe . Sranie w banie ! Tak samo nic nie robi jak cała reszta !

m
moto

Według mnie najlepiej rzucić tam BOMBĘ . Piszę tu ponieważ byłem raz w tej naszej gminie i chciałem wyrobić sobie paszport .. gdy wszedłem do odpowiedniego pomieszczenia zauważyłem jak Szanowne Panie Urzędniczki pokazywały sobie zdjęcia z wakacji .. gdy wyraziłem swoja potrzebę wszystkim opadła ,,mina'' i jedna z nich ze spuszczonymi rękoma podeszła do biurka i z niechęcią zabrała się za papierkową robotę ... osobiście było to dla mnie zaskoczenie bo takie sytuacje znałem z bajek i filmów URZĘDNIKÓW już opisałem. Na temat wójta nic nie będę pisał bo to totalny ból i żal . Mam jeszcze zdanie na temat wymienionego już Wiesława K. doszły mnie słuchy ***

To chyba tyle co mam do powiedzenia... oczywiście nie moge sie mylić...
***

i
inny ktoś
W dniu 18.02.2010 o 23:47, mufa napisał:

Chłopie pooglądaj trochę TV: człowiek zamarzł burmistrz się tłumaczy, facet nie puszcza dzieci do szkoły wójt się tłumaczy, rząd nie przysłał piniędzy za olej dal rolników - burmistrz się tłumaczy, ludzie dwa tygodnie bez prądu - burmistrz się tłumaczy a gdzie wojewoda, marszałek starosta, no gdzie. Teraz za wszystko dostaje wójt lub burmistrz. Jak to nudy to spróbuj kandydować


Widać żeś chłop bo się na TV powołujesz. Trzeba się wykazać, a nie oszczędzać. Nic nie robimy bo nie ma funduszy. Takie śpiewki są znane od dawna i łatwo się nimi zasłaniać. Wystarczy spojrzeć na Wilków teraz zimą i w czasie roztopów i w okresie letnim- ręce opadają. Co mnie obchodzą wojewodowie itp. dla gminy ważny jest wójt i jego dokonania bo za nią odpowiada i za to bieże wynagrodzenie.

A z drugiej strony czemu nie On?, ...

Czy tylko sobie zawdzięcza, czy innym nic, nikt mu nie pomógł - asceta ?. Rodzina mu nie pomaga? Zakład pracy nie pomaga ?
i
inny ktoś
W dniu 10.02.2010 o 18:10, Przewodniczacy napisał:

A co ma się zmienić jak po Zygmuncie na wójta przymierzany jest Przepiękny Wiesław K.


A z drugiej strony czemu nie On?, nic nie dostał na tacy, nie miał ustawionego tatusia, wszystko co ma zawdzięcza sobie, do tego strażak, pomaga ludziom, jest szanowany - to lepsza rekomendacja niż kierownik PGR-u, albo I -sekretarz.
A zresztą wieść gminna niesie, że były wójt chce wrócić, tylko co wtedy z obecnym Panem Wójtem? :-)
m
mufa

Chłopie pooglądaj trochę TV: człowiek zamarzł burmistrz się tłumaczy, facet nie puszcza dzieci do szkoły wójt się tłumaczy, rząd nie przysłał piniędzy za olej dal rolników - burmistrz się tłumaczy, ludzie dwa tygodnie bez prądu - burmistrz się tłumaczy a gdzie wojewoda, marszałek starosta, no gdzie. Teraz za wszystko dostaje wójt lub burmistrz. Jak to nudy to spróbuj kandydować

n
nono

Obecny Wójt nie ma zadnych pozytywnych ofert dla mieszkańców gminy, a nie ma kontrkandydatów bo może ci co mogliby startować i posiadają kompetencje w kierowaniu i zarządzaniu taką przechowalnią boją się gminnej nudy. Poza obsługą podatkową i samorządową wszelkie sprawy załatwiane są w starostwie powiatowym. Gminy tego typu to przechowalnie pracowników za wysokie wynagrodzenie za taką pracę.

i
inny ktoś
W dniu 17.02.2010 o 14:33, Racja napisał:

Ktosiu nie denerwuj się tak, bo Ci żyłka pęknie. Dziś mamy popielec. Trochę spokoju i wyrozumiałości dla innych, a będzie nam dobrze


To może tak w ramach pokuty władza powinna głowę popiołem posypać?, a tak przy okazji to niby komu będzie dobrze?, bo nie mieszkańcom naszej gminy.
n
nono

Gdyby nie fundusze unijne to pewno w urzędzie zanudziliby się. Kompletny brak kompetencji, a za pieniądze podatników szkolą się i kształca-zgrpza.

R
Racja

Ktosiu nie denerwuj się tak, bo Ci żyłka pęknie. Dziś mamy popielec. Trochę spokoju i wyrozumiałości dla innych, a będzie nam dobrze

~Ktoś~

Ten artykuł to jakaś kpina;/
Wójt z poparciem mieszkańców?, oszczędności na kanalizację?, doświadczenie w administracji?...wyszedł z tego artykuł sponsorowany;P
W mojej ocenie, a mieszkam w tej gminie od lat, tak źle jeszcze nie było. Tutaj nie dzieje się NIC. Wnioski unijne na kwotę 1.6 mln, przy najwiekszym rozdaniu środków, to poprostu kpina.
Dla mnie Pan Wójt cechuje sie indolencją pomieszaną z działaniami zachowawczymi i mam nadzieję, że elektorat w końcu go za to rozliczy. Część urzędników z tej gminy cierpi na podobną przypadłość...jeżeli komuś nie chce się pracować, to może pora podziękowac za taką pracę?.
Mam wrażenie, że każdy będzie lepszy od tej ekipy i życzę powodzenia rozsądnym, którym chce się jeszcze chcieć.

R
Racja

Gościu masz rację. Każdy może spróbować!

g
gość
W dniu 11.02.2010 o 18:23, JOKER napisał:

taaa przez 8 lat nic nie robił żeby nie mieć zadłużenia bo wiedział, że będzie kasa potrzebna na kanalizacje. ...


Mamy wolne wybory!!!!!
Proszę zgłosić swoją kandydaturę i pokazać swoje możliwości a nie tylko kłapać,bo tak jest najprościej........
Nie bronię Wójta ale przez ostatnie lata zrobiło sie bardzo dużo na terenie gminy.
Tylko ślepy nic nie widzi!!!!!!
~romek~

Przestańcie z tym Zdybem!!!!
Facet nie ma zielonego pojęcia o wójtowaniu..
Poparcie ma astronomiczne co pokazały wybory!!!!

G
Gość

Brawo Brawo nareszcie się w Wilkowie opozycja narodziła. Dajmy szanse w końcu ZDYBOWI Bogdanowi zostać wójtem w tych naszych Wilkowyjach.

W
Wiesio

Ludzie! Ludzie! Na swego Wójta słowa złego nie dam powiedzieć.
Owszem-co nie co moglibyście się dowiedzieć,
że kiedyś czerwonym pająkiem go nazywali,
bo się wszyscy go wtedy nie bali.
Ale teraz gdy władza się umocniła
i mojemu Wójtowi honory przywróciła,
wścieka się on i krzyczy przez całe ranki,
wszystkich przepędza przez spółdzielcze banki.
Choć jest stary to układ jego wciąż jeszcze działa,
nie jedna Stasia by jeszcze chciała
lecz jemu już dawno opadła
Pała-c też sprzedał, lecz bez pieniędzy,
by nie pogrążyć się i nie żyć w nędzy.
Z diabłem podpisał cyrograf u Mani,
wszystkich dookoła lubi cyganić.
Mój Wójcio ma szerokie usta,
bo kiedyś obciążał Augusta.
Jak się dowie ten co łapę trzyma na gaz-rurce, że pająk go oszukał
to popłynie wraz z ogrami i nikt go nie będzie szukał...
Na tego hu...morystę złego słowa nie dam powiedzieć.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3