Winieta Czechy 2021. Elektroniczna opłata za przejazd czeskimi autostradami i drogami ekspresowymi od 1 stycznia

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
Elektroniczna winieta w Czechach od 1.01.2021.
Elektroniczna winieta w Czechach od 1.01.2021. Andrzej Banas
Winiety elektroniczne w Czechach od 1 stycznia 2021 roku zastąpią winiety papierowe, naklejane na przedniej szybie. Jak kupić winietę elektroniczną za przejazd czeską autostradą albo drogą ekspresową?

Winieta Czechy. Od 2021 tylko elektronicznie

Elektroniczną winietę na autostrady w Republice Czeskiej najłatwiej kupić w sklepie internetowym dostępnym pod adresem edalnice.cz.

Wpisujemy tam numer rejestracyjny samochodu, kraj rejestracji, wybieramy okres obowiązywania opłaty (10, 30 dni lub rok) oraz datę, od której ma obowiązywać winieta.

Kierowca podaje także adres e-mail, na który dostanie potwierdzenie wniesienia opłaty autostradowej.

Na autostradę możemy wjechać po otrzymaniu potwierdzenia opłaty, co w przypadku przelewu bankowego trwa około 5 dni. Winietę możemy kupić w ten sposób do 3 miesięcy przed planowaną podróżą.

Opcja płatności przelewem bankowym była jeszcze niedostępna. Zapłacić można było kartą kredytową Visa i Mastercard lub systemem Apple Pay.

Winieta Czechy. Opłata także na poczcie i stacjach paliw

Osoby, które nie mogą lub nie chcą skorzystać z Internetu, mogą kupić elektroniczną winietę w Czechach także w placówkach Poczty Czeskiej oraz na jednej z 200 stacji benzynowych sieci Euro Oil (taka jest na przykład w Zlatych Horach przy granicy z Polską).

Ma jeszcze powstać sieć kiosków samoobsługowych, między innymi na przejściach granicznych czy na początkach płatnych odcinków.

Nie zmienia się natomiast cena winiety, która obowiązuje od 2012 roku.

Ceny winiet w Czechach

10-dniowa winieta w Czechach kosztuje 310 koron (około 53 złotych).
30-dniowa winieta w Czechach kosztuje 440 koron (około 75 złotych).
Roczna winieta w Czechach kosztuje 1500 koron (około 257 złotych).

Nowością jest zwolnienie z opłat pojazdów napędzanych energią elektryczną lub wodorem, ewentualnie w połączeniu z innym paliwem (poziom emisji CO2 do 50 g/km), a także pojazdów zabytkowych posiadających specjalną tablicę rejestracyjną.

Republika Czeska wprowadziła płatne autostrady w 1995 roku. Obecnie opłaty są pobierane na sieci 995 kilometrów autostrad i dróg ekspresowych.

W najbliższym sąsiedztwie granic z Polską płatne odcinki autostradowe to przede wszystkim droga do Wiednia lub Bratysławy z Ostrawy przez Ołomuniec i Brno. Płatny jest także odcinek autostrady z Mohelnic do Ołomuńca. Zapłacić musimy także jadąc do Pragi autostradą przez Hradec Kralove.

Dla samochodów ciężarowych obowiązuje osobna opłata w systemie e-myto na sieci 2,4 tys. km autostrad i wybranych dróg krajowych.

Kontrola winiet w Czechach. Lepiej zapłacić!

Nad kontrolą ruchu drogowego na płatnych autostradach czuwa czeska policja oraz administracja celna. Korzystają one z kamer umieszczonych w pojazdach lub na bramkach kontrolnych.

Kamery rejestrują numery rejestracyjne przejeżdżających pojazdów, co znacznie usprawni pracę związaną z nadzorem.

Urządzenie natychmiast zweryfikuje w bazie danych ważność winiety elektronicznej lub ustali, czy pojazd objęty jest zwolnieniem z opłaty.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska