Winobluszcz lubi się rozpychać

Joanna Mentel
Warto go posadzić, jest efektowny i szybko rośnie.

Winobluszcz to popularne w Polsce pnącze, zwane też "dzikim winem". Jest dekoracyjny i ma małe wymagania, to idealna roślina na balkony. Występują najczęściej w Azji Wschodniej i Ameryce Północnej, obejmuje piętnaście gatunków. Wyrasta do 10-20 m, a roczne przyrosty pędów mogą wynosić nawet 2 m!

- W Polsce najpopularniejsze są dwa gatunki: winobluszcz trójklapowy oraz pięciolistkowy - tłumaczy Tomasz Banasiewicz, właściciel ogrodnictwa Florens w podopolskich Górkach. - Mogą rosnąć w cieniu i pełnym słońcu, dobrze znoszą przejściowe susze i zanieczyszczone powietrze.

Winobluszcz trójklapowy w stanie naturalnym rośnie w Japonii, centralnych Chinach i Korei. Ma krótkie wąsy, na końcu rozgałęzione i zakończone silnymi, spłaszczonymi przylgami. Dzięki nim może się wspinać nawet po gładkich murach, na wysokość 10-12 m. - Nie radzę sadzić go jednak na balkonach, bo trudno go opanować - śmieje się Banasiewicz. - Bardzo lubi się rozpychać i szybko może zająć balkon sąsiada.

Winobluszcz trójklapowy ma duże, ciemnozielone, lekko owłosione liście, które jesienią przebarwiają się na kolor czerwonobrązowy. Kwitnie w końcu czerwca i lipcu, a owocuje na przełomie września i października. Jest mniej odporny na mróz niż winobluszcz pięciolistkowy.

- Winobluszcz pięciolistkowy, ma mniejszą przyczepność, dlatego nadaje się do obsadzania słupów, płotów i altanek - twierdzi pan Tomasz.
Jego ojczyzną jest Ameryka Północna. Potrzebuje podpórek, po których wspina się przy pomocy rozwidlonych i haczykowatych zagiętych wąsów, zakończonych przylgami. Rośnie do 12 metrów. Owocuje jesienią, wówczas też pokrywa się czerwonymi liśćmi.

Dzikie wino można zasadzić nawet w czerwcu, tyle że trzeba je dobrze podlać. Jeśli chcemy ukrócić nieco jego mocny przyrost, warto winobluszcz przyciąć. Ładnie się wówczas ukrzewi na boki i będzie bujniejszy.

W ogrodzie sadzimy go w odstępach dwumetrowych. Nie może mieć zbyt gęsto, bo szybko się rozrasta. Po dwóch latach nasz ogród zostanie opleciony, efektownym, zielonym płaszczem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska