Wiosenne zapalenie spojówek

SXC
SXC
Jest często traktowane jako banalna choroba. Tymczasem może doprowadzić do uszkodzenia wzroku.

Jak chronić oczy alergika

zmień ubranie po kontakcie z alergenem (np. po zabawie z psem)
nie pocieraj oczu, bo to rozszerza naczynia krwionośne i alergen łatwiej do nich przenika
regularnie czyść klimatyzację w domu i samochodzie
książki trzymaj w zamkniętych szafkach
zamień zasłony na łatwo zmywalne rolety lub żaluzje
w okresie intensywnego pylenia ogranicz wychodzenie z domu rano i wczesnym wieczorem
jeśli dziecko jest alergikiem, zrezygnuj z kupowania pluszowych zabawek

Według specjalistów już prawie 40 proc. Polaków choruje na różne alergie. Najczęściej jest to alergia oczu, na którą cierpi 20 proc. Polaków.

Alergiczne zapalenie spojówek występuje samodzielnie lub towarzyszy uczuleniu na inne czynniki, a jej objawy są wyjątkowo uciążliwe. - Należą do nich łzawienie, świąd oczu oraz obrzęk spojówek - mówi dr Iwona Filipecka z Kliniki Okulus.

Istnieje kilka rodzajów alergii oczu. Najwięcej pacjentów cierpi na sezonowe zapalenie spojówek, wywoływane przez pyłki, grzyby i alergeny zwierzęce. Ta postać często występuje wraz z zapaleniem błony śluzowej nosa. Zapalenie spojówek zwykle ujawnia się przed lub w okresie dojrzewania- zaznacza dr Iwona Filipecka. - Wielu Polaków dotyczy również problem wiosennego zapalenia spojówki i rogówki. Jest to przewlekły stan, rozwijający się najczęściej u chłopców między 5. a 25. rokiem życia. Nasila się wiosną i może powodować uszkodzenia rogówki. U 75% pacjentów z tym schorzeniem dodatkowo występuje astma i wyprysk alergiczny.
Na wiosenne zapalenie spojówki często choruje cała rodzina. Na szczęście medycyna potrafi już alergikom pomóc. Potrzebna jest tylko znajomość kalendarza pylenia roślin oraz włączenie odpowiedniego leku przynajmniej na dwa tygodnie przed pojawieniem się alergenu, czyli pyłków (drzew, traw, zbóż, chwastów), które uczulają. Zapobiega to wystąpieniu alergii lub znacząco potrafi złagodzić jej przebieg.

W ciągu ostatnich dziesięciu lat liczba alergików zwiększyła się dwukrotnie. Najgorzej jest w dużych miastach. W powietrzu unosi się coraz więcej alergenów, a ludzie są coraz mniej na nie odporni.

Skłonność do reakcji alergicznych zapisana jest w genach. Jeśli jedno z rodziców ma (lub miało w dzieciństwie) alergię, to ryzyko, że dziecko ją odziedziczy wynosi 30-40 procent. A gdy skłonność do uczuleń dotyczy obojga rodziców, prawdopodobieństwo przekazania go dziecku wzrasta do 60-70 proc. Jednak dziedziczona jest jedynie sama skłonność do alergii, a nie konkretna jej postać czy nadwrażliwość na dany alergen. Dlatego dzieci rodziców alergików wcale nie muszą reagować uczuleniem na to samo, co ich mama czy tato.

Alergiczne zapalenie spojówek jest często lekceważone. To błąd. - Alergiczne zapalenie spojówek, zwłaszcza sezonowe, nawet na kilka lat może wyprzedzać wystąpienie innych chorób uczuleniowych - dodaje dr Filipecka. - Nieleczona alergia może u niektórych osób wywołać nawet poważne uszkodzenie wzroku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska