Wioski się sprężyły i pokonały 50-tysięczną Nysę

Klaudia Pokładek
Sołtys Niwnicy Joanna Piwowarczyk i Jacek Czuchraj z Hajduk Nyskich połączyli siły, aby walczyć o siłownie w kilku wsiach. No i się udało!
Sołtys Niwnicy Joanna Piwowarczyk i Jacek Czuchraj z Hajduk Nyskich połączyli siły, aby walczyć o siłownie w kilku wsiach. No i się udało! Krzysztof Strauchmann
W głosowaniu na projekty do budżetu obywatelskiego gminy pierwsze dwa miejsca zajęły wnioski złożone przez mieszkańców wsi.

 

- Jestem pod wrażeniem, zwłaszcza jeśli wziąć pod uwagę, jak bardzo zmobilizowały się nasze sołectwa. Bo właśnie na wiejskie projekty oddanych zostało najwięcej głosów - podkreśla Piotr Bobak, wiceburmistrz Nysy, gdzie kilka dni temu wyłonionych zostało czterech zwycięzców głosowania nad projektami do budżetu obywatelskiego.

 

Wygrały bezapelacyjnie Kępnica, Wierzbięcice i Lipowa, które złożyły wspólny wniosek „W jedności siła”, zakładający wyposażenie sołectw w elementy placów zabaw i siłownie.

W sumie zebrali 3169 głosów.

 

Na drugim miejscu (2481 głosów) również znalazł się projekt trójstronny wsi Niwnica, Hajduki Nyskie i Domaszkowice.

Tam mieszkańcy także wywalczyli 150 tys. zł na budowę siłowni pod chmurką.

 

Mieszkańcy wsi uznali, że potrzebne im są siłownie pod chmurką

 

- Na trzecim miejscu jest Ogród Doświadczeń przy Gimnazjum nr 2 w Nysie, gdzie planowane jest miejsce, w którym dzieci mogłyby samodzielnie doświadczać kontaktów z przyrodą, odkrywać jej tajemnice, przeprowadzać niewielkie doświadczenia - wyjaśnia wiceburmistrz Bobak. - To nieodłączna cześć projektu związanego z organizacją Minicentrum Nauki Kopernik.

 

Ogród Doświadczeń zebrał 1908 głosów, a na czwartym - ostatnim - miejscu znalazł się pomysł zagospodarowania terenu przy Szkole Podstawowej nr 3 w Nysie. Na ten projekt nysanie oddali 1330 głosów.

 

Natomiast łącznie na wszystkie zakwalifikowane do głosowania wnioski oddano blisko 15 tysięcy głosów, w tym ponad 800 nieważnych.

- To były głównie karty podpisane przez osoby nieupoważnione do głosowania, czyli dzieci albo zamiejscowych - wyjaśnia wiceburmistrz. - Zdarzało się też, że ludzie wpisywali się podwójnie.

 

Realizacja zadań ruszy w przyszłym roku, łącznie do wydania jest 600 tys. zł.

Władze zapowiadają, że przyszłoroczny budżet obywatelski będzie na podobnym poziomie, a może nawet odrobinę większy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska