Nowa wirtualna strzelnica została utworzona w Oleśnie w ramach programu „Strzelnica w powiecie 2022”. Koszt tej inwestycji to 196.200 zł, z czego dotacja z Ministerstwa Obrony Narodowej wyniosła 155 tysięcy zł.
- Bardzo się cieszę, że w naszym województwie powstała kolejna strzelnica na wniosek lokalnego samorządu – mówi Marcin Ociepa, wiceminister obrony narodowej, który przyjechał do Olesna na otwarcie.
Tworzenie wirtualnych strzelnic to program rządowy. Mają one umożliwiać prowadzenie zorganizowanego szkolenia strzeleckiego, w szczególności wśród dzieci i młodzieży.
Celem tworzenia strzelnic w całym kraju jest rozwój i propagowanie sportu strzeleckiego i postaw obywatelskich, zwiększenie dostępu do szkoleń strzeleckich, kształtowanie i utrwalanie prawidłowych nawyków strzeleckich wśród uczniów i członków organizacji proobronnych.
- Odkąd zostałem ministrem odpowiedzialnym za powstawanie strzelnic w Polsce, notujemy wzrost. Od roku 2020, gdzie było 6 wniosków rozpatrzonych pozytywnie, w 2021 roku było ich 51, w 2022 roku liczbę wniosków zamknęliśmy na 123 – wylicza wiceminister Marcin Ociepa. - To pokazuje, że wzrosty są znaczące. Cieszę się, że województwo opolskie też na tym korzysta. Obok Olesna takie strzelnice powstały m.in. w Kluczborku, Nysie czy Krapkowicach. Następne samorządy czekają w kolejce.
Ministerstwo Obrony narodowej uruchomiło już nabór na wirtualne strzelnice na rok 2023.
- Zachęcamy gminy, powiaty i województwa do aplikowania o środki na tworzenie strzelnic wirtualnych, pneumatycznych i wielkogabarytowych, czyli bojowych - wylicza wiceminister Marcin Ociepa. - Dofinansowanie z MON to 80 procent kosztów.
W Oleśnie podczas otwarcia strzelnicy podpisane zostały porozumienia pomiędzy Gminą Olesno z dwoma szkołami średnimi z Olesna:
- II Liceum Ogólnokształcącym przy Zespole Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących w Oleśnie
- oraz z I Liceum Ogólnokształcącym im. Lotników Polskich przy Zespole Szkół w Oleśnie.
Dzięki porozumieniom licealiści, w tym uczniowie klasy mundurowej z ZSEiO w Oleśnie, będą mogli bezpłatnie korzystać ze strzelnicy.
Jak wygląda strzelnica wirtualna
Wirtualne strzelnice z programu rządowego są multimedialnym, przenośnym, strzeleckim systemem szkolno-treningowym, opracowanym na potrzeby rynku cywilnego na bazie systemów wojskowych. Działają w oparciu o wirtualną rzeczywistość (VR) i wykorzystują laserowe symulatory (repliki) broni wyposażone w urządzenia laserowe klasy I, emitujące niewidzialną wiązkę światła. Wirtualna strzelnica umożliwia jednoczesne szkolenie od 1 do 4 osób (każda wyposażona w pistolet lub karabinek).
Strzelnicę wirtualna uruchomiono w Szkole Podstawowej nr 2 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. księżnej Jadwigi Śląskiej w Oleśnie.
Zakaz smartfonów w szkołach? 67% Polaków mówi "tak"!
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?