Wirtualny cmentarz - groby w internecie

www.wirtualnycmentarz.pl
...oraz grób i wspomnienie Marka Grechuty.
...oraz grób i wspomnienie Marka Grechuty. www.wirtualnycmentarz.pl
Już kilka tysięcy Polaków ma groby w internetowym cmentarzu. Wirtualnej świecy nie zdmuchnie wiatr, nikt nie ukradnie kwiatów.
Ks. Józef Stryczek (1946-2006). Proboszcz, któremu parafianie są wdzieczni m.in. za piekny kościól w Kedzierzynie-KoLlu.

Wspomnij tych, którzy odeszli

Internetowa nekropolia jest czynna całą dobę. Na www.wirtualnycmentarz.pl klikamy w bramę, a ta uchyla się prowadząc do tablicy informacyjnej.

Nim wejdziemy w alejki możemy jeszcze zdecydować, czy na cmentarzu ma być dzień czy noc, jaka ma być pogoda.

Przez chwilę idziemy wzdłuż ceglanego muru, aż w końcu wchodzimy między groby. Jak na prawdziwym cmentarzu mogą być pojedyncze, podwójne, rodzinne. Proste i ozdobne. Jeśli mamy ochotę możemy spocząć w katakumbach albo w grobowcu dla VIP-ów.

"Rajski ogród" (www.nekropolia.pl) na pierwszy rzut oka nie wygląda zachęcająco. Zaczyna się zapełniać trzecia kwatera - trzy prostokąty usiane są małymi nagrobkami. Kiedy klikniemy na któryś z nich pojawia się elektroniczny nekrolog. Można go opatrzyć zdjęciem zmarłego, biografią, księgą kondolencyjną.

Na pierwszym polskim wirtualnym cmentarzu (www.zaduszki.com) w ogóle nie ma nagrobków, tylko elektroniczne nekrologi, czasem opatrzone graficznymi ozdobami.
Na wirtualnym cmentarzu możemy pochować wszystkich swoich bliskich, utrwalić pamięć o odległych przodkach i tych, po których ból jest bardzo świeży.

...oraz grób i wspomnienie Marka Grechuty.
(fot. www.wirtualnycmentarz.pl)

- Są ludzie, którzy w rodzinnych grobowcach gromadzą dane przodków nawet do kilku wieków wstecz - mówi Dariusz Pałęcki, administrator serwisu wirtualnycmentarz.pl

Na jednych portalach postawienie nagrobka jest bezpłatne, na innych kosztuje 5 zł. Koszt grobu dla VIP-a to 300 złotych wydatku.

W wirtualnym sklepie możemy kupić także świeże kwiaty i znicze.

Na cmentarzu w internecie swoje groby mają m.in. Marek Grechuta i Arkadiusz Gołaś, ale także górnicy z Halemby, John Lennon czy Luciano Pavarotti.

Antropolog kultury, prof. Piotr Kowalski z Uniwersytetu Opolskiego przyznaje, że to zjawisko bardzo go niepokoi. - Powstanie wirtualnych cmentarzy świadczy o tym, że zmienia się nasza postawa wobec życia i śmierci, a także wobec innych wartości.

Więcej o cmentarzach w internecie w piątkowym magazynie "Nowej Trybuny Opolskiej" w reportażu Iwony Kłopockiej-Marcjasz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska