Wirus grypy ptaków H5N8 atakuje drób pod Strzelcami Opolskimi. Weterynarze odkryli kolejne ognisko tej choroby

Radosław Dimitrow
Radosław Dimitrow
Takie znaki stanęły w powiecie strzeleckim. Ostrzegają przed grypą ptaków.
Takie znaki stanęły w powiecie strzeleckim. Ostrzegają przed grypą ptaków. Radosław Dimitrow
Wirus H5N8 zaatakował drób we wsi Radonia (gmina Wielowieś), w bliskim sąsiedztwie powiatu strzeleckiego. Mieszkańcy muszą trzymać swoje zwierzęta w zamknięciu.

Wirus pojawił w gospodarstwie, w którym hodowano 275 gęsi, 67 kaczek i blisko 4000 kur. Na skutek choroby ptaki zaczęły masowo padać. W związku z tym służby weterynaryjne zleciły badania drobiu.

Próbki wykazały, że zwierzęta zostały zaatakowane przez wysoce zjadliwą grypę ptaków. Zgodnie z procedurami drób został wybity, karma zutylizowana, a całe gospodarstwo zdezynfekowane - ma to zapobiegać rozprzestrzenianiu się choroby.

Jednocześnie Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Strzelcach Opolskich wyznaczył tzw. strefę zagrożoną i zapowietrzoną, w którym istnieje zagrożenie, że domowe ptactwo zarazi się grypą.

W obszarze zagrożonym znalazły się miejscowości: Kielcza, Żędowice, Zawadzkie, Jemielnica, Wierchlesie, Centawa, Barut i Płużnica Wielka - wylicza Maciej Baranowski, powiatowy lekarz weterynarii w Strzelcach Opolskich.

Mieszkańcy tych miejscowości muszą trzymać drób w zamknięciu lub w taki sposób, by nie miały kontakt z dzikim ptactwem.

Jeszcze w lutym ognisko wirusa wysoce zjadliwej grypy ptaków wykryto w gospodarstwie przy ulicy Nowowiejskiej w Kędzierzynie-Koźlu.

To ferma, gdzie w momencie stwierdzenia zagrożenia znajdowało się 6900 brojlerów kaczych rasy Pekin. 3393 sztuki padły. Reszta została zagazowana i wywieziona do specjalistycznego zakładu utylizacji.

od 7 lat
Wideo

Protesty rolników pod Toruniem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska