Wirus w kropelkach

Redakcja
Najczęstszą przyczyną zapalenia płuc i oskrzelików u dzieci w pierwszych latach życia jest tajemniczo brzmiący syncytialny wirus oddechowy RS.

Można "zbadać" wirusa
Istnieje możliwość sprawdzenia, czy dziecko nie choruje z powodu zakażenia wirusem RS - poprzez pobranie od niego krwi w celu wykrycia ewentualnego sprawcy infekcji oraz oznaczenia poziomu swoistych przeciwciał. Jest to istotne dla ustalenia właściwego leczenia, gdyż można wtedy uniknąć toksycznej i nieskutecznej antybiotykoterapii. Wykonywanie takich badań rozpoczęła - od 1 marca - sekcja wirusologii wojewódzkiego sanepidu, Opole ul. Mickiewicza 1 telefon: 44 26 941. Jedno kosztuje 32 zł.

W naszym kraju największa zachorowalność z jego powodu występuje od listopada do stycznia oraz od marca do maja - czyli zbliża się pora, kiedy znowu zacznie atakować.
- Wirus ten - wyjaśnia Anna Omulecka z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Opolu - jest wysoce zakaźny, w efekcie czego 50 procent dzieci mających styczność z osobą chorą zapada na ostre schorzenie dróg oddechowych. Zakażenie wirusem RS może wystąpić w każdym wieku, jednak najniebezpieczniejsze jest w okresie niemowlęcym.

O wirusie tym warto też wiedzieć, że:
- szerzy się drogą kropelkową, przez kontakt bezpośredni, poprzez ręce i zakażone przedmioty, a jedynym źródłem zakażenia jest człowiek
- może przetrwać wiele godzin na powierzchni różnych przedmiotów i pół godziny na rękach
- okres jego wylęgania trwa 4-6 dni, wydalania - 3-8 dni, ale może być dłuższy
- w rodzinach źródłem zakażenia są dzieci w wieku szkolnym.
- U rodziców i starszego rodzeństwa występują jednak tylko objawy przeziębienia, natomiast u niemowląt i małych dzieci - w efekcie tego zakażenia - dochodzi do zapalenia płuc, oskrzelików lub krtani - wyjaśnia dalej Hanna Omulecka.
Próby wynalezienia szczepionki przeciwko wirusowi RS, prowadzone już od lat 60., spełzły dotąd na niczym. Jedno zachorowanie nie daje też trwałej odporności. Na szczęście po 5. roku życia przebieg chorób układu oddechowego wywołanych wirusem nie jest już tak ostry.
Zazwyczaj dochodzi do zapalenia górnych dróg oddechowych, a u dorosłych infekcja może być bezobjawowa lub przebiegać jak przeziębienie bez gorączki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska