Targi nto - nowe

Wirusem HIV można się zakazić mając stałego partnera. Jak to możliwe?

Mirela Mazurkiewicz
Na Opolszczyźnie przybywa osób zakażonych wirusem HIV. - W tej chwili leczy się u nas 80 osób - mówi Wiesława Błudzin, ordynator Oddziału Chorób Zakaźnych w Szpitalu Wojewódzkim w Opolu. - W całej Polsce natomiast ponad 12 tys. osób pobiera leki antyretrowirusowe. Nie wiemy, ile jest osób zakażonych, bo one same często tego nie wiedzą.

Opolszczyzna jest specyficznym regionem. Sporo osób pracuje za granicą, żyje tam i podejmuje ryzykowne zachowania.

- Mogą to być na przykład MSM, czyli mężczyźni uprawiający seks z mężczyznami. Taki seks nie kończy się ciążą, więc wiele osób rezygnuje z zabezpieczenia i tą drogą dochodzi do zakażenia - wyjaśnia Wiesława Błudzin, ordynator Oddziału Chorób Zakaźnych w Szpitalu Wojewódzkim w Opolu. - Oczywiście narażone są również osoby heteroseksualne, m.in. panie i panowie, którzy uprawiają turystykę seksualną. HIV kojarzy się wielu z rozwiązłością, ale to błędne myślenie. Zdarzają się też kobiety, które mają stałych partnerów i nagle dowiadują się, że są nosicielkami wirusa. Z wiernością po prostu różnie bywa.

Rozwój medycyny sprawił, że dziś zakażenie nie oznacza wyroku śmierci.

- Ale pod warunkiem, że będziemy w porę o nim wiedzieć, dlatego warto wykonać badanie - mówi lekarz. - Można to zrobić bezpłatnie i anonimowo m.in. w punkcie przy Szpitalu Wojewódzkim w Opolu.

Jakie dolegliwości powinny nas skłonić do tego, żeby nie zwlekać z badaniem? Więcej o tym w programie Gość nto.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska