Witold Zembaczyński chce wyjaśnień od Violetty Porowskiej i wojewody. W tle zarzuty o korzystanie z zasobów urzędu do celów partyjnych

Piotr Guzik
Piotr Guzik
Witold Zembaczyński chce wyjaśnień od Violetty Porowskiej i nowego wojewody
Witold Zembaczyński chce wyjaśnień od Violetty Porowskiej i nowego wojewody Piotr Guzik
- Parlamentarzyści PiS zorganizowali konferencję prasową przy szpitalu tymczasowym w Opolu. Wykorzystano do tego ludzi i sprzęt z urzędu wojewódzkiego. To niedopuszczalna sytuacja, szczególnie, że do podobnych sytuacji miało też dochodzić w przeszłości - mówi Witold Zembaczyński. Poseł Koalicji Obywatelskiej zwrócił się o pisemne wyjaśnienie sytuacji do wojewody Sławomira Kłosowskiego. Od Violetty Porowskiej, szefowej PiS w regionie, oczekuje pokrycia kosztów tych działań.

Sytuacja miała miejsce w poniedziałek 15 marca. Troje parlamentarzystów PiS - posłanki Violetta Porowska i Katarzyna Czochara oraz senator Jerzy Czerwiński - na konferencji przed szpitalem tymczasowym w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Opolu apelowało do opozycji, by ta nie krytykowała placówek tego typu. Na miejscu pojawił się też Witold Zembaczyński, ale nie został wpuszczony na teren obiektu.

- To niebywały skandal. Wszystko wskazuje na to, że odbywa się to z wykorzystaniem zasobów urzędu wojewódzkiego - komentował poseł KO i podkreślał, że jest to przykład "Pisowskiego Bizancjum".

W czwartek 18 marca sprawa znalazła ciąg dalszy. Witold Zembaczyński zwrócił się do nowego wojewody Sławomira Kłosowskiego o wyjaśnienie poniedziałkowej sytuacji. Poseł KO wskazuje, że na konferencji były urzędowy samochód, agregat prądotwórczy i sprzęt nagłaśniający z zasobów urzędu wojewódzkiego. Zwrócił się m.in. o wskazanie na czyje polecenie udostępniono ów sprzęt oraz na jakiej podstawie przy CWK byli pracownicy urzędu.

- Ale na tym nie koniec. Z moich ustaleń wynika, że urzędowy sprzęt mógł być wykorzystywany do typowo partyjnych celów, mogły mieć miejsce w przeszłości, choćby do kampanii wyborczych. Oczekuję, że i ta sprawa będzie skontrolowana. Szczególnie, że wskazuje ona na to, iż Violetta Porowska po zdobyciu mandatu poselskiego i opuszczeniu stanowiska wicewojewody w istocie nadal kierowała pracą urzędu wojewódzkiego - mówi.

Witold Zembaczyński wezwał też Violettę Porowską, aby ta na piśmie wytłumaczyła się z okoliczności konferencji przy CWK w Opolu. W piśmie skierowanym do szefowej PiS w regionie poseł opozycji oczekuje też, że pokryje ona koszty wykorzystania zasobów urzędu wojewódzkiego i przeprosi za to mieszkańców regionu.

Zwróciliśmy się do Violetty Porowskiej o odniesienie do kwestii poruszanych przez posła KO. Wysłaliśmy zapytanie przez sms (pani poseł nie odebrała telefonu, ale poprosiła o wiadomość). Szefowa PiS odpisała w następujący sposób:

- Widocznie nasze zarzuty wobec skandalicznych słów Pana Zembaczyńskiego kierowanych de facto wobec pracowników i pacjentów szpitala tymczasowego muszą być bardzo trafne i ubodły jego ego. Miota się strzelając ślepakami. Istny spektakl. Niestety, leku na pieniacze i niezrównoważone zachowanie polityków opozycji nikt nie wymyślił, dlatego spuszczam na nie zasłonę milczenia - skomentowała Violetta Porowska.

Skontaktowaliśmy się też z wojewodą Sławomirem Kłosowskim. Obiecał oddzwonić "gdy znajdzie chwilę oddechu".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Reportaż Śląski Związek Rolników Strajk

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska