MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wizyta polskiego premiera w Paryżu. Mateusz Morawiecki spotkał się z Emmanuelem Macronem. O czym rozmawiali?

Małgorzata Puzyr
29 sierpnia premier Mateusz Morawiecki składa wizytę w Paryżu, gdzie spotkał się z francuskim prezydentem Emmanuelem Macronem
29 sierpnia premier Mateusz Morawiecki składa wizytę w Paryżu, gdzie spotkał się z francuskim prezydentem Emmanuelem Macronem Twitter@PremierRP
W poniedziałek 29 sierpnia premier Mateusz Morawiecki przebywa z wizytą w Paryżu, gdzie spotkał się z francuskim prezydentem Emmanuelem Macronem. - Dziś nie mamy do czynienia z końcem wojny na Ukrainie, nawet nie z początkiem końca, dlatego nasza odpowiedź musi być cierpliwa, wyważona, ale też zdecydowana - podkreślił szef polskiego rządu.

- Rosja, atakując Ukrainę, wywołała kryzys o monstrualnych rozmiarach, który dopiero się rozwija. Kryzys ten dotyka bezpieczeństwa, spraw energetycznych, to kryzys polityczny i gospodarczy w najszerszym rozumieniu - mówił podczas konferencji prasowej na dziedzińcu Pałacu Elizejskiego w Paryżu premier Mateusz Morawiecki.

- Kiedy spotykaliśmy się nieco ponad 9 miesięcy temu z prezydentem Emmanuelem Macronem, rozmawialiśmy o początkach ówczesnego kryzysu. Wtedy nastąpił atak hybrydowy na wschodnią granicę UE przez reżim Łukaszenki sponsorowany z Kremla - wspominał szef polskiego rządu. - Wtedy Polska, Litwa i Łotwa były w stanie obronić się przed tym sztucznym kryzysem także dzięki współpracy z Francją i Unią Europejską - podkreślił.

Wojna energetyczna Putina

- Tamten atak hybrydowy na wschodnią granicę Unii Europejskiej był preludium do tej wojny i ataku rosyjskiego. Ten jesienny szantaż gazowy Putina, którego Europa doświadczyła blisko rok temu, był tez początkiem wojny energetycznej wywołanej w całej Europie - mówił premier Morawiecki.

Jak podkreślał, sposobem na obronę przed tymi kryzysami jest "zjednoczenie". - Musimy być zjednoczeni, bo: "United we stand, divided we fall". Możliwe jest wyjście z kryzysu przez inwestycje, które zapobiegną wpadaniu w dalszy kryzys energetyczny - tłumaczył.

Współpraca polsko-francuska

Jak zapowiedział Mateusz Morawiecki, po wizycie u prezydenta Francji, uda się na spotkanie z głównymi przedstawicielami francuskiego biznesu. - Chcemy poszerzać współpracę polsko-francuską na nowe pola. Ona będzie się tym lepiej rozwijać im Europa będzie bezpieczniejsza - stwierdził.

- Razem z Francją ramię w ramię myślimy o wzmacnianiu europejskiego potencjału obronnego. Dziś mamy do czynienia nie z końcem wojny na Ukrainie, nawet nie z początkiem końca, dlatego nasza odpowiedź musi być cierpliwa, wyważona, ale też zdecydowana - podkreślił.

- Chcę zaproponować, żeby na dwa lata najbliższe ceny ETS były zamrożone na poziomie 30 euro lub w jakimś wąskim przedziale cenowym zbliżonym do 30 euro. Drugi mechanizm, który chcę zaproponować, to zmiana zasad naliczania cen w ramach schematu o nazwie "merit order", żeby nie cena krańcowa wyłącznie wyznaczała ceny dla całego rynku, bo w takiej sytuacji obywatele cierpią przez wysokie ceny - zaznaczył.

- Prezydent Emmanuel Macron myśli o Europie jako o kontynencie wielkiej przyszłości. Ja tak samo myślę o niej jako o młodym kontynencie pełnym, nowych technologii, ale Europa popadła w geopolityczną drzemkę i ktoś za nas mebluje ten świat. Wierzę, że znajdziemy wspólne rozwiązania dla tego kryzysu. Niech żyje Polska. Niech żyje Francja. Niech żyje szczera przyjaźń polsko-francusk - zakończył premier.

Prezydent Macron: Wojna mogła osłabić bezpieczeństwo atomowe

- Dziękuję panu premierze, drogi Mateuszu, że jest pan dzisiaj w Paryżu. Cieszymy się, że będziemy mogli przedsiębiorcom francuskim przedstawić pana wizję o pana kraju i naszej współpracy ekonomicznej - oświadczył prezydent Francji po powitaniu szefa polskiego rządu.

Jak mówił, "kontekst doprowadził nas w ostatnim czasie do bardziej zacieśnionej współpracy". - I dlatego dziękuję panu za tę obecność. Oczywiście myślę tu o wojnie w Ukrainie i o naszej determinacji wspólnej wspierania Ukrainy, jak długo to będzie tylko konieczne - mówił Macron.

Prezydent Francji podkreślił rolę odegraną przez Polskę w tej wojnie, zwłaszcza "szczodrość narodu polskiego, który był w awangardzie pomocy, przyjmując na terytorium Polski wielu Ukraińców". - Jest to znak solidarności, która zasługuje na uczczenie jej pamięci - powiedział. Jak zapowiedział, "będziemy mieli okazję za chwilę jeszcze o tym dłużej porozmawiać".

Macron zapowiedział także rozmowę na temat sytuacji elektrowni w Zaporożu. - To najbardziej nas interesuje. Robiliśmy wszystko w ostatnim czasie, żeby zmobilizować Międzynarodową Agencję Energii Atomowej - zapewnił.

Jak mówił prezydent Francji, są dwa najważniejsze tematy do omówienia z premierem Morawieckim. - Po pierwsze bezpieczeństwo atomowe, które nie może być osłabione przez tę wojnę. A więc ta misja jest znacząca, musi zachować w dobrym zdrowiu tę elektrownię. Druga rzecz - suwerenność ukraińska również nie może być kwestionowana. Broń jądrowa nie może być obiektem wojny i tu musimy również bronić suwerenności ukraińskiej w odniesieniu do tej elektrowni - oświadczył Macron.

Prezydent Francji zapowiedział też rozmowy o "konsekwencji tego konfliktu". - Staramy się zapobiec wszystkim zagrożeniom na wschodniej flance (NATO) i chciałbym, żebyśmy mogli rzeczywiście w ten sposób naszą współpracę kontynuować. Będziemy mówić również o sprawach energetycznych, które są związane i są konsekwencją tej wojny. Nasze bezpieczeństwo dla zaopatrzenia w gaz, ale również cel, energię elektryczną. Musimy oczywiście zachować suwerenność europejską - mówił Macron.

Wizyta polskiego premiera we Francji

29 sierpnia premier Mateusz Morawiecki składa wizytę w Paryżu, gdzie spotkał się z francuskim prezydentem Emmanuelem Macronem. Główny temat rozmowy to relacje dwustronne oraz najważniejsze kwestie z agendy europejskiej. Liderzy poruszą m.in. kluczowe tematy dotyczące energii i obronności, także w kontekście możliwości współpracy polsko-francuskiej. Omówione zostaną również kwestie dotyczące dalszego wsparcia dla Ukrainy i obywateli tego kraju.

Obok rozmowy z prezydentem Emmanuelem Macronem, premier Mateusz Morawiecki odbędzie w Paryżu spotkanie z przedstawicielami francuskiej organizacji pracodawców MEDEF. Szef polskiego rządu wygłosi wystąpienie, jako gość specjalny dorocznej konferencji MEDEF-u, tzw. Letniego Uniwersytetu MEDEF.

Relacje polsko-francuskie

W lutym 2020 r. doszło w Warszawie do podpisania Programu Współpracy na lata 2020-2030 w ramach Polsko-Francuskiego Partnerstwa Strategicznego. Francja pozostaje jednym z głównych partnerów handlowych i inwestycyjnych naszego kraju.

Na dynamikę stosunków dwustronnych pozytywnie wpływa aktywność Polski na rzecz Ukrainy, w tym wsparcie udzielane uchodźcom, co jest dostrzegane i wysoko oceniane przez partnerów francuskich. Francja udziela Ukrainie istotnego wsparcia, zarówno w obszarze humanitarnym, gospodarczym, jak i militarnym.

W sierpniu grupa 146 polskich strażaków uczestniczyła w gaszeniu pożarów w departamencie Żyronda w południowo-zachodniej Francji. Była to odpowiedź na francuską prośbę skierowaną za pośrednictwem Centrum Reagowania Kryzysowego Komisji Europejskiej. Polski wkład w walkę z żywiołem został doceniony przez władze francuskie oraz lokalną społeczność.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kadra Probierza przed Portugalią - meldunek ze Stadionu Narodowego

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska