Wizyta w stolicy polskiej piosenki, Kluczborku czy opowieści o dawnych wsiach? Województwo opolskie jako cel podróży

Materiał informacyjny POLREGIO
Historia, popkultura i dużo zielonych terenów. Województwo opolskie to zdecydowanie jeden z tych regionów w Polsce, które powinniśmy odwiedzić. Odnajdą się tu zarówno miłośnicy muzyki, jak i sztuki, architektury czy natury. Zobacz, co ciekawego możesz zobaczyć w opolskim.

W rytm polskiej muzyki!

Województwo Opolskie znajduje się w południowej części Polski. Posiada ono bogatą oraz różnorodną tradycję muzyczną. To właśnie między innymi stąd wywodzi się śląski folklor muzyczny, czyli śląskie pieśni, tańce oraz melodie ludowe, które mają swoje unikatowe brzmienie. Utwory te nierzadko odzwierciedlają historię oraz kulturę regionu i są przekazywane z pokolenia na pokolenie, dzięki czemu często możemy je usłyszeć podczas lokalnych imprez.

Na Opolszczyźnie odbywają się także festiwale muzyczne przyciągające lokalnych, jak i światowych artystów. Niewątpliwie najpopularniejszy z nich to Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu, który organizowany jest cyklicznie od 1963 roku. Skupia on polskich artystów estradowych i wykonawców prezentujących piosenkę rozrywkową. W pamięci wielbicieli tego muzycznego święta na zawsze już pozostaną bogate i różnorodne kreacje Maryli Rodowicz czy występy zespołów, których piosenki do dziś budzi nas olbrzymi podziw.

Województwo to ma wiele do zaoferowania. Oprócz historii muzyki czy popkultury znajdują się tutaj także liczne zabytki architektury i tereny zielone, które można odwiedzić i gdzie można wypocząć.

Przewoźnikiem regionalnym POLREGIO przez opolskie

Co warto zobaczyć w województwie opolskim? Jest kilka miejsc, do których dotrzesz kolejami regionalnymi POLREGIO.

Wizyta w stolicy polskiej piosenki, Kluczborku czy opowieści o dawnych wsiach? Województwo opolskie jako cel podróży

Przede wszystkim warto zobaczyć stolicę województwa, czyli Opole. Miasto to słynie ze Starego Miasta, gdzie znajduje się Katedra św. Krzyża, ale również kultury muzycznej, o której mówią zarówno Polacy, jak i cały świat. W Opolu znajdziemy też wiele miejsc poświęconych popkulturze, takich jak np. Aleja Gwiazd, pomniki ważnych dla rozrywki i Opola osób czy Muzeum Polskiej Piosenki. Wybierając się do tej instytucji, warto uprzednio zarezerwować sobie nieco czasu, bo polska muzyka może pochłonąć nas całkowicie. Po wejściu do Muzeum otrzymujemy audio guide z którym na dalszych etapach zwiedzania, będziemy słyszeć poszczególne utwory czy dźwięki konkretnych instrumentów. Zobaczymy wideo z występów w Opolu takich gwiazd jak: Lady Pank, Doda czy Ich troje, ale również wnętrza koper z wynikami, stroje, w których te gwiazdy występowały itd. Jak głosi hasło przewodnie Muzeum, „Śpiewać każdy może”. Dlatego też dla każdego, kto marzył o tym, aby stanąć na opolskiej scenie, mamy dwie propozycje. Pierwsza z nich, to udanie się na zwiedzanie amfiteatru. Druga zaś, to wejście do specjalnej kabiny, gdzie z powodzeniem można wyśpiewać swoje ulubione przeboje.

Nysa to również jedno z miejsc, które znajdziesz na rozkładzie POLREGIO. Jest to bardzo urokliwe miasto. Posiada piękną starówkę oraz ratusz z XV wieku. Dzieci i miłośnicy zwierząt powinni odwiedzić też Miejski Ogród Zoologiczny. Nic bowiem nie uspokaja tak, jak obcowanie z naturą.

Opole to i Nysa to nie jedyne warte odwiedzin miejscowości w województwie opolskim. Ciekawa i inspirująca może okazać się także podróż do Kluczborka. Tu zdecydowanie warto zacząć zwiedzanie od tamtejszego zamku. Dawna własność księcia wrocławskiego Henryka III, jest dziś oddziałem muzeum regionalnego. Na uwagę zasługuje wystawa stała związana z pszczelarstwem. Dzięki niej możemy zobaczyć sprzęt pszczelarski z różnych regionów Polski i przede wszystkim, zapoznać się z jednym z najstarszych zabytków pszczelarskich w Polsce i w Europie, tzw. barcią odrzańską. Jest to fragment drzewa bartnego wydobytego z dna Odry, który datowany jest na X w.

W Kluczborku warto też zwrócić uwagę na przepiękną, zwłaszcza jesienią, aleję klonową czy Staw Romualda. Pod względem architektonicznym, na uwagę zasługuję również Szlak Drewnianych Kościółków w Puszczy z Zielonej. W powiecie kluczborskim, kościółki znajdziemy m.in. w następujących miejscowościach: Maciejów, Nasale, Gołkowice, Wierzbica Dolna Bąków, Ligota Górna itd. Każdy z kościółków wyróżnia się niepowtarzalnym stylem i zarówno budowla, jak i wnętrze, robią wrażenie nie tylko na miłośnikach architektury drewnianej, ale i każdym zwiedzającym.

Jak dotrzeć do Kluczborka? Najtaniej i najszybciej zrobimy to, np. za pomocą POLREGIO. Możemy wsiąść do kolei regionalnych w Opolu i wysiąść na stacji Kluczbork.

To jednak nie koniec ciekawych miejsc w województwie opolskim. W Górach Opawskich znajdują się Głuchołazy, które przyciągną zarówno miłośników przyrody, jak i zabytków. Znajduje się tutaj piękny Park Zdrojowy z licznymi alejkami, po których warto pospacerować każdą porą dnia. Ponadto koniecznie odwiedź punkt widokowy na Wysokim Kamieniu, gdzie znajduje się widok na miasto i okoliczne góry.

Opolskie – dlaczego warto je odwiedzić?

Dlaczego warto odwiedzić województwo opolskie? Przede wszystkim ze względu na bogactwo kulturowe, ciekawe atrakcje turystyczne oraz malownicze krajobrazy. To właśnie w tym regionie znajduje się wiele urokliwych miast, jak między innymi Nysa, Kluczbork czy stolica, czyli Opole, które zachwycają turystów zabytkami oraz architekturą.

Fanów muzyki z pewnością przyciągnie Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu, który organizowany jest raz do roku. Z kolei miłośnicy pieszych wędrówek i aktywnego wypoczynku znajdą tutaj liczne szlaki czy miejsca, w których można uprawiać sporty o każdej porze roku.

Wybierając region na krótki, jesienny urlop w Polsce, warto wziąć pod uwagę właśnie ten region, który zaskakuje na każdym kroku. Dowiedz się więcej, jak zaplanować podróż kolejami POLREGIO.

Jak dobrze zaplanować podróż?

Wizyta w stolicy polskiej piosenki, Kluczborku czy opowieści o dawnych wsiach? Województwo opolskie jako cel podróży

Jak zaplanować zwiedzanie Polski? Z kolejami POLREGIO, które wychodząc naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów, przygotowały interaktywną mapę podróży TravelMap. Korzystając z oferty przewoźnika, możemy zaoszczędzić mnóstwo pieniędzy i spędzić urlop w fantastyczny sposób.

Warto zwrócić uwagę na ofertę biletów turystycznych weekendowych, która sprawdzi się doskonale na weekendowy wypad poza miasto. Tego typu bilety uprawniają do wielokrotnych przejazdów od godziny 18:00 w poprzedzającym dniu roboczym następujące po sobie dni wolne od pracy do godziny 6:00 pierwszego, roboczego dnia. To doskonała okazja na przemieszczanie się i zwiedzanie kilku miejsc na jednym bilecie. To także ogromna oszczędność.

Przewoźnik POLREGIO przygotował oferty w bardzo korzystanej cenie, które idealnie sprawdzą się na tegoroczną jesień. Do wyboru mamy:

  • Bilet turystyczny,
  • Mini bilet turystyczny,

Tanie podróże po Polsce? Tylko z POLREGIO. Oprócz oszczędności pieniędzy zyskujesz mnóstwo korzyści. Koleje regionalne POLREGIO oszczędzą Ci niepotrzebnego stania w korkach, a w związku z tym, znacznie skróci się Twój czas podróżowania po wybranym przez siebie województwie. Skorzystaj z oferty przewoźnika regionalnego i... do zobaczenia w Opolu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska