Wkrótce na ulicach Opola pojawią się elektryczne autobusy. Wiemy, którędy będą jeździć

Mateusz Majnusz
Mateusz Majnusz
Autobusy elektryczne dostarczone będą przez firmę Solaris i mają mieć co najmniej 80 miejsc w każdym pojeździe. Stacja ładowania nowych pojazdów mieścić się będzie w Szczepanowicach, przy kampusie Politechniki Opolskiej
Autobusy elektryczne dostarczone będą przez firmę Solaris i mają mieć co najmniej 80 miejsc w każdym pojeździe. Stacja ładowania nowych pojazdów mieścić się będzie w Szczepanowicach, przy kampusie Politechniki Opolskiej Mateusz Majnusz
W połowie 2022 roku na ulice Opola wyjedzie pięć autobusów elektrycznych. To będą pierwsze takie pojazdy w mieście. Wiadomo już, że stacja ładowania nowych pojazdów mieścić się będzie w Szczepanowicach, przy kampusie Politechniki Opolskiej. A pierwszą zelektryfikowaną linią będzie 25.

Na przestrzeni ostatnich lat tabor Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego w Opolu przeszedł gruntowną modernizację. Od dłuższego czasu wiadomo było też, że Opole planuje zakup autobusów elektrycznych. Autobusy elektryczne dostarczone będą przez firmę Solaris i mają mieć co najmniej 80 miejsc w każdym pojeździe.

To drugi zakup miasta od tej firmy. Poprzednio Opole kupiło 10 tradycyjnych, 12-metrowych autobusów tej marki. Był to element szerszego programu modernizacji taboru MZK, za sprawą którego w ostatnich latach w Opolu pojawiło się ponad 60 nowych autobusów, w tym pojazdów przegubowych, mających 18-metrów długości.

Pierwsze elektryki w połowie roku

Za nieco ponad 21 mln zł (z czego 14 mln zł to dofinansowanie) oprócz pojazdów wykonana ma też być infrastruktura potrzebna do ich ładowania i obsługi na terenie zajezdni Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego, a także na pętli przy ul. Prószkowskiej, gdzie pojawi się ładowarka pantografowa. W ramach tego projektu zelektryfikowana ma być linia nr 25.

- Montaż ładowarki pantografowej to jeden z elementów projektu „Elektromobilne Opole”. Będzie to pantograf odwrócony, czyli element stykowy będzie się opuszczał na dach autobusu, a nie jak np. w przypadku tramwajów, pociągów czy części autobusów, wysuwał się z dachu. To pierwsze tego typu rozwiązanie na Opolszczyźnie i wciąż jedno z niewielu w Polsce. Moc to 300 kW - wyjaśnia Adam Leszczyński, rzecznik opolskiego ratusza.

Dodatkowo zakupione będą trzy, dwustanowiskowe ładowarki, które staną w zajezdni MZK. Pierwsze autobusy elektryczne wyjadą na opolskie ulice w połowie roku. Urząd miasta zaznacza jednak, że za jakiś czas autobusy elektryczne mogą pojawić się także na kolejnych liniach opolskiego MZK.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska