Wkrótce rusza nabór do opolskich przedszkoli

Mirela Mazurkiewicz
Mirela Mazurkiewicz
W tym roku po raz pierwszy obowiązkowo do szkoły powinny pójść dzieci urodzone w I półroczu 2008 roku. Na zdjęciu podopieczni Publicznego Przedszkola nr 25.
W tym roku po raz pierwszy obowiązkowo do szkoły powinny pójść dzieci urodzone w I półroczu 2008 roku. Na zdjęciu podopieczni Publicznego Przedszkola nr 25. Sławomir Mielnik
Z szacunków wynika, że w tym roku miejsca może zabraknąć dla 100 maluchów. Urzędnicy radzą, żeby nie panikować, ponieważ nie wszyscy rodzice, którzy wezmą udział w rekrutacji, poślą ostatecznie dziecko do przedszkola.

W rekrutacji biorą udział dzieci, które przyszły na świat w latach 2009-2011 oraz 6-latki urodzone w II połowie 2008 roku. Działające w Opolu 32 przedszkola publiczne są w stanie przyjąć ponad 3,3 tys. podopiecznych.

- Szacujemy, że w tym roku miejsca może zabraknąć dla około 100 dzieci, ale na razie nie ma powodu do niepokoju - uspokaja Irena Koszyk, naczelnik wydziału oświaty w opolskim ratuszu. - Z doświadczenia wiemy, że po zakończeniu rekrutacji zwalnia nam się około 80 miejsc, bo rodzice, którzy początkowo wzięli udział w procedurze naboru, później z różnych względów rezygnują.

Miasto zapewnia , że jeśli zabraknie miejsc dla przedszkolaków, to jest gotowe uruchomić działające w szkołach podstawowych oddziały pięciogodzinne.

Do poniedziałku rodzice, których dzieci przez kolejny rok pozostaną w przedszkolu, powinni złożyć odpowiednie deklaracje za pomocą elektronicznego systemu dostępnego pod adresem: nabor.progman.pl/preinfoopole Tą samą drogą od 25 marca do 7 kwietnia będzie można składać wnioski o przyjęcie do przedszkola. Rodzice wybierają nie więcej niż trzy placówki i wskazują to, do którego najchętniej posłaliby dziecko. Następnie wniosek należy wydrukować i podpisany zanieść do przedszkola pierwszego wyboru (jeśli wybraliśmy trzy placówki - wniosek zanosimy w trzech egzemplarzach).
Podczas rekrutacji większe szanse przyjęcia mają m.in. dzieci z rodzin wielodzietnych (od 3 dzieci), dzieci niepełnosprawne lub mające niepełnosprawne rodzeństwo, a także te wychowywane w niepełnej rodzinie. Na preferencje mogą też liczyć kandydaci pięcio- i sześcioletni, którzy mieszkają w odległości do 3 km od placówki.

Niektórzy rodzice sześciolatków, których dzieci powinny rozpocząć naukę w szkole (dotyczy to dzieci urodzonych w pierwszym półroczu 2008 roku), próbują odroczyć swoje pociechy. Aby to zrobić poradnia psychologiczno-pedagogiczna musi potwierdzić, że dziecko nie jest gotowe na rozpoczęcie nauki w szkole. Choć mamy dopiero marzec, takich wniosków do poradni wpłynęło już 200. 170 dzieci zostało przebadanych, z czego w przypadku 50 podjęto decyzję o odroczeniu. W sumie w Opolu mieszka 567 sześciolatków, którzy powinni pójść do szkoły.

Dobra informacja jest natomiast taka, że nie zmienią się opłaty za przedszkole. Rodzice za każdą godzinę pobytu dziecka w placówce zapłacą złotówkę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska