Wkrótce "żółty tydzień"

Redakcja
Od 14 do 25 marca osoby, które jeszcze tego nie zrobiły, mogą się zaszczepić przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B. Szczepienia to jedyny sposób, by skutecznie i na wiele lat uodpornić się na oba rodzaje żółtaczki.

Gdzie się zgłosić
Więcej informacji można zasięgnąć pod numerem infolinii Wszystko o szczepieniach 0 801 109 509 oraz na stronach internetowych www.szczepienia.pl i www.zoltytydzien.pl.

Odpowiedz i wygraj
Przy okazji "żółtego tygodnia" można wygrać nagrody (szczegóły pod numerem infolinii i na stronach internetowych). Wystarczy tylko odpowiedzieć na następujące pytania:
Czy wirus zapalenia wątroby typu B jest bardziej zakaźny niż wirus HIV?
1/Tak
2/Nie
Jak potocznie określa się wirusowe zapalenie wątroby typu B?
1/żółtaczka wszczepienna
2/żółtaczka pokarmowa
Czy szczepionka skojarzona uodparnia na:
1/wirusowe zapalenie wątroby typu A
2/wirusowe zapalenie wątroby typu B
3/na oba typy wirusa jednocześnie.

W Polsce w ostatnim dziesięcioleciu z 40 do 70 proc. zwiększyła się liczba osób w wieku do 50 lat podatnych na wirusa żółtaczki pokarmowej (WZW A). Ponadto 90 proc. dzieci do 15. roku życia nie ma przeciwciał chroniących przed tym wirusem. Tymczasem, aby doszło do zakażenia, wystarczy zetknąć się z osobą w bezobjawowym stadium choroby czy zjeść owoce lub warzywa umyte w zakażonej wodzie. Żółtaczką pokarmową można się także łatwo zarazić w trakcie zagranicznych wojaży - nie tylko przebywając w tropikach, ale i za wschodnią granicą.
Bardzo niebezpieczny jest wirus żółtaczki wszczepiennej (WZW B) - jest on do 100 razy bardziej zakaźny niż wirus HIV. Każdego roku zakaża się nim 2 tysiące Polaków. Blisko 60 proc. zakażeń pochodzi z kontaktów ze służbą zdrowia. Groźne mogą się okazać także wizyty u dentysty, w salonach tatuażu czy u kosmetyczki, gdzie - w trakcie zabiegu - może dojść do przerwania ciągłości skóry.
Według lekarzy żółtaczka wszczepienna to wręcz katastrofa dla zdrowia, gdyż oznacza wielomiesięczne leczenie, liczne komplikacje (grozi nawet marskością czy rakiem wątroby), a czasem jedynym wyjściem jest przeszczep wątroby.
Istnieją różne możliwości zaszczepienia się:
* można przyjąć szczepionkę, która chroni tylko przed WZW typu A (2 dawki) - np. dla tych, którzy już się zaszczepili przeciwko WZW typu B
* można się zaszczepić tylko przeciwko WZW typu B (3 dawki) - np. dla tych, którzy wzięli już szczepionkę przeciwko WZW typu A
* można też przy pomocy jednej szczepionki ochronić się zarówno przed WZW typu A jak i typu B - wystarczy przyjąć jej 3 dawki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska