Władze Byczyny złożyły wniosek o dotację na kosztowny remont, a potem spytały o zgodę radnych [wideo]

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Burmistrz Robert Świerczek (z mikrofonem) i wiceburmistrz Katarzyna Zawadzka mają rozmaite koncepcje świetlic wiejskich. Przez całą kadencję nie oddali jednak do użytku ani jednej świetlicy.
Burmistrz Robert Świerczek (z mikrofonem) i wiceburmistrz Katarzyna Zawadzka mają rozmaite koncepcje świetlic wiejskich. Przez całą kadencję nie oddali jednak do użytku ani jednej świetlicy. Mirosław Dragon
Chodzi o kosztowny remont świetlicy w Proślicach. Radni nie zgodzili się na ten wydatek. Burmistrz najpierw zażądał zwołania sesji nadzwyczajnej w tej sprawie, a w ostatniej chwili wycofał wniosek.

Najpierw radni mieli przegłosować uchwałę w sprawie remontu świetlicy wiejskiej w Proślicach podczas wyjazdowej sesji rady miejskiej, zorganizowanej właśnie w Proślicach, w zabytkowym pałacu, w którym mieści się hotel Hetman Roma Byczyna.

Burmistrz Robert Świerczek i jego zastępca Katarzyna Zawadzka poinformowali, że wniosek o dotację z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na remont świetlicy złożył już Ośrodek Kultury w Byczynie. Do starania się o dotację niezbędna jest uchwałą rady gminy o akceptacji planowanej inwestycji.

Uchwała jednak nie przeszła, ani jeden radny nie zagłosował za kosztownym remontem świetlicy, który ma pochłonąć 750 tysięcy zł.

4 radnych było przeciwnych, 6 wstrzymało się od głosu, 5 pozostałych nie było na głosowaniu.

Władze gminy mają duży problem, ponieważ bez tej uchwały wniosek o dotację może zostać odrzucony z przyczyn formalnych.

Dlatego burmistrz Robert Świerczek zażądał zwołania sesji nadzwyczajnej na poniedziałek, 4 czerwca.

W poniedziałek rano sesja nadzwyczajna została jednak odwołana.

- Odwołałem nadzwyczajną sesję rady miejskiej, ponieważ burmistrz wycofał projekt uchwały w sprawie akceptacji przebudowy świetlicy wiejskiej w Proślicach - informuje przewodniczący rady miejskiej Adam Radom.

Wysłaliśmy do burmistrza Roberta Świerczka pytania:

  • Dlaczego odwołano nadzwyczajną sesję (czyli dlaczego wycofał projekt uchwały dotyczący przebudowy świetlicy)?
  • Co dalej z wnioskiem o dotację, skoro nie ma uchwały akceptującej tę inwestycję?

Odpowiedzi na razie nie dostaliśmy.
Podczas sesji w Proślicach radni zaznaczyli, że nie są przeciwni budowaniu i remontowaniu świetlic, ale chaosowi i zamieszaniu, z jakim te inwestycje są planowane w magistracie.

- Przebudowa świetlicy ma kosztować 757 tysięcy zł. Kto wystawił taki kosztorys? Bo to są bizantyjskie ceny! - stwierdził radny Damian Gocejna.

Robert Świerczek odparł, że kosztorysy robi nie on, tylko fachowcy.

- Za ponad 750 tysięcy zł można postawić 2 domy albo może nawet 3 świetlice - dodał Damian Gocejna. - Tak się nie może skończyć, bo budżet tego nie wytrzymuje.

Wiceprzewodniczący rady miejskiej Jerzy Pluta przypomniał, że wcześniej koszt remontu świetlicy w Proślicach gmina szacowała nawet na 900 tysięcy zł, ale rada miejska odrzuciła taki wydatek.

- Wtedy wiceburmistrz Katarzyna Zawadzka przedstawiła nam plany, że można budować nowe świetlice za 200-300 tysięcy zł - mówi Jerzy Pluta. - Radni byli pewni, że prace idą w tym kierunku. Ja jestem całym sercem za tym, żeby powstała świetlica w Proślicach, tylko róbmy to realnie! Nawet jeśli pozyskamy dotację, to i tak to są nasze pieniądze z naszych podatków. Gminy na to nie stać!

- Trzeba rozliczyć tę inwestycję i mam nadzieję, że tę radę też ktoś rozliczy: że na początku kadencji było 20 milionów zł zadłużenia, a teraz jest 114 milionów! A my ciągle: może to zrobimy, a może tamto! - skrytykowała radna Iwona Sobania. - Jesteśmy najbardziej zadłużoną gminą w Polsce. Zastanówcie się, co my tutaj w ogóle robimy. Przecież to jest paranoja!

- Panie burmistrzu, a gdybyśmy zburzyli tamtą świetlicę i zbudowali ją od nowa za te 350 tysięcy zł? Ile by kosztowało wyburzenie: 10 tysięcy zł? - zaproponował Jerzy Pluta.

- Po drugie, pan nas pyta teraz o akceptację. Po co panu ta nasza opinia, skoro pan już zdecydował! Złożyliście już wniosek, jak się dowiaduję. Zadecydował pan, a teraz chce pan naszej akceptacji - zarzucił radny Jerzy Pluta.

- Mieszkańcy Proślic chcą mieć świetlicę. Nie można przez 4 lata zwodzić ludzi i mówić im, że wyremontujemy, nie wyremontujemy, postawimy nową, ale nie ma gruntów - dodał Jerzy Pluta. - Uważam, że te ciągłe zmiany planów to temat zastępczy. Ta świetlica nie będzie zrealizowana za naszej kadencji. Możemy o tym zapomnieć!

Burmistrz Robert Świerczek tłumaczył, że gmina ma duże potrzeby, że mieszkańcy Proślic proszą o remont starej świetlicy i że wiejskie świetlice gmina zrobi tylko wtedy, kiedy pozyska dotacje na ten cel.

- Spotkań było z dziesięć z mieszkańcami Proślic, koncepcje padały różne - odpowiedział radnym Robert Świerczek. - Mówimy mieszkańcom, że nie da się zbudować wszystkiego. Może się okazać, że tej świetlicy nie zrobimy w tej kadencji. To prawda.

Władze Byczyny przez całą kadencję przedstawiały koncepcje budowy i remontów świetlic w różnych miejscowościach w gminie. W tej kadencji nie zbudowano ani jednej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska