Władze promują języki mniejszości narodowych

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
W styczniu 2013 wójt Krystian Baldy pokazywał nowe tablice w Łubnianach. Według portalu podwójne nazwy funkcjonują w 31 gminach.
W styczniu 2013 wójt Krystian Baldy pokazywał nowe tablice w Łubnianach. Według portalu podwójne nazwy funkcjonują w 31 gminach. Paweł Stauffer
Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji przygotowało adresowaną między innymi do nauczycieli i samorządowców kampanię popularyzującą języki mniejszości.

Informacje, materiały audio i wideo zostały umieszczone na specjalnej stronie internetowej pod adresem www.jezyki-mniejszosci.pl Nosi ona tytuł: "Języki mniejszościowe oraz język regionalny naszym wspólnym bogactwem".

Głównym celem ministerialnej kampanii jest zachęcenie osób należących do mniejszości narodowych i etnicznych do posługiwania się swoimi ojczystymi językami, a także dbania o ich rozwój.

Jednocześnie kampania ma upowszechniać wiedzę większości na temat praw językowych i zachęcać do korzystania z nich - piszą autorzy strony.

Odbiorcy kampanii to przede wszystkim: jednostki samorządu terytorialnego, licea ogólnokształcące, szkoły, w których nauczane są języki mniejszości narodowych i etnicznych oraz język regionalny

, wojewódzkie kuratoria oświaty, placówki doskonalenia nauczycieli, organizacje mniejszości narodowych i etnicznych oraz społeczności kaszubskiej, organizacje pracodawców, pełnomocnicy wojewodów oraz marszałków do spraw mniejszości narodowych i etnicznych, rodzice dzieci należących do mniejszości narodowych i etnicznych oraz społeczności posługującej się językiem regionalnym.

W poszczególnych zakładkach strony można odnaleźć ciekawe materiały, jak np. przykłady wymowy czy piosenek wykonywanych w różnych językach mniejszości.

W przypadku mniejszości niemieckiej można m.in. posłuchać tekstu odczytanego przez redaktora Pro Futury dra Rudolfa Urbana m.in. na temat praw członków mniejszości czy piosenki popularnego duetu Kotyś&Daria a także pobrać sobie niemiecki alfabet.

Obok informacji o historii i charakterystyce języka niemieckiego znalazły się m.in. dane o tym, że w Polsce w trakcie przeprowadzonego w 2011 r. Narodowego spisu powszechnego ludności i mieszkań aż 96 461 osób zadeklarowało używanie w kontaktach domowych języka niemieckiego.

Posłuchaj, jak brzmi niemiecki

Na terenie województw opolskiego, warmińsko-mazurskiego i śląskiego w wielu placówkach oświatowych język niemiecki nauczany jest jako dodatkowy język mniejszości.

W niektórych z nich wprowadzane jest nauczanie dwujęzyczne. Dla 31 gmin województwa opolskiego i śląskiego ustalono dodatkowe nazwy miejscowości w języku niemieckim.

W 22 gminach język ten pełni funkcję języka pomocniczego w kontaktach przed organami gminy. 

Strona oferuje także pełne teksty aktów prawnych ważnych dla użytkowników języków mniejszości.

Są nimi Ustawa o mniejszościach narodowych i etnicznych i kilkanaście innych sejmowych i rządowych dokumentów dotyczących mniejszości i jej praw.

Znalazły się tam także akty prawa międzynarodowego.

Wśród nich teksty : Europejskiej Karty Języków Regionalnych i Mniejszościowych, Konwencji ramowej Rady Europy o ochronie mniejszości narodowych, a także teksty raportów dotyczących przestrzegania praw mniejszości w naszym kraju oraz realizacji konwencji ramowej w Polsce.

W materiałach do pobrania dostępne są wszystkie opracowane na potrzeby kampanii ulotki.

Obejmują one m. in. tematy takie jak: nauczanie języków mniejszościowych, języki mniejszościowe używane w ramach funkcjonowania samorządów czy szerzej życia społecznego.

W specjalnej broszurze dla samorządów znaleźć można m.in. minimalne warunki niezbędne do prowadzenia nauczania języka mniejszości.

Poszukaj broszury dla siebie

A ponadto zasady wprowadzania języka pomocniczego w gminie, a także warunki, które muszą być spełnione, by możliwe było ustawienie tablic dwujęzycznych.

Jest też mapa Polski z zaznaczeniem gmin, w których mniejszości stanowią co najmniej 20 procent mieszkańców, informacje o wyższej subwencji oświatowej dla gmin, w których naucza się języka mniejszości lub prowadzi nauczanie dwujęzyczne.

Zakładkę tę otwiera zachęta do wspierania mniejszości w sprawie używania i kultywowania ich języków.

Przypomina się, że w Polsce językami mniejszościowymi są: białoruski, czeski, hebrajski, jidysz, karaimski, litewski, łemkowski, niemiecki, ormiański, romski, rosyjski, słowacki, tatarski i ukraiński.

Do nauczycieli skierowany jest gotowy konspekt lekcji o mniejszościach w Polsce i jej językach, łącznie z kartami pracy do ćwiczeń praktycznych, z których uczeń dowie się, jakie są mniejszości w Polsce, gdzie mieszkają, jakimi językami się posługują itd.

Osobna zakładka zachęcająca do poszanowania praw mniejszości i osób do nich należących skierowana jest do przedsiębiorców i pracodawców.

Dwujęzyczna - po polsku i w języku mniejszości (na stronie dostępna jest m.in wersja polsko-niemiecka) - ulotka zachęca rodziców do korzystania z nauczania języka mniejszości i edukacji dwujęzycznej.

Przypomina i zbiera w jednym miejscu zasady, które rodzice muszą spełnić, by ich dziecko mogło zostać takim nauczaniem objęte.

Kolejna dwujęzyczna zakładka omawia zasady - prawne i finansowe - korzystania w gminie z języka pomocniczego oraz warunki ustawiania tablic dwujęzycznych.

(Możliwość używania języka pomocniczego oznacza, że osoby należące do mniejszości lub posługujące się językiem regionalnym mają prawo do

: zwracania się do organów gminy w języku pomocniczym w formie pisemnej lub ustnej; uzyskiwania, na wyraźny wniosek, odpowiedzi także w języku pomocniczym w formie pisemnej lub ustnej; wniesienia podania w języku pomocniczym).

Wymienia gminy, które już z tej możliwości korzystają.

W ostatnim dziale autorzy strony dają możliwość przesłania własnych materiałów, audio czy wideo, z zakresu dobrych praktyk, związanych z językami regionalnymi i mniejszościowymi, np. ciekawych wydawnictw w różnych mniejszościowych językach.

Strona zawiera także kontakty (telefoniczne i pocztą elektroniczną) do pracowników ministerstwa odpowiedzialnych za mniejszości w Polsce.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska