Włodarze z powiatu oleskiego zorganizowali spotkanie, żeby się zapoznać. Bo w wyborach był tutaj pogrom

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Od lewej: Włodzimierz Kierat (Radłów), Mariusz Stanek (Rudniki), Patryk Swoboda (Zębowice), Agnieszka Hurnik (Dobrodzień), Rafał Kotarski (Gorzów Śląski), Roland Fabianek (wicestarosta oleski), Piotr Gręda (Olesno.)
Od lewej: Włodzimierz Kierat (Radłów), Mariusz Stanek (Rudniki), Patryk Swoboda (Zębowice), Agnieszka Hurnik (Dobrodzień), Rafał Kotarski (Gorzów Śląski), Roland Fabianek (wicestarosta oleski), Piotr Gręda (Olesno.) UM Olesno
Po wyborach samorządowych w powiecie oleskim zmiany na stanowiskach włodarzy nastąpiły aż w sześciu na 7 gmin! Nowy burmistrz Olesna Piotr Gręda zaprosił wszystkich na spotkanie zapoznawcze. Po spotkaniu doszło do kolejnej zmiany włodarza, bo wybrano nowego starostę oleskiego.

Powiat oleski tworzy siedem gmin. Rządzi nimi czterech burmistrzów i trzech wójtów.

W kwietniowych wyborach samorządowych na terenie powiatu oleskiego doszło do politycznego trzęsienia ziemi. Wystarczy powiedzieć, że wśród włodarzy ostał się tylko jeden, który rozpoczynał poprzednią kadencję. To wójt Włodzimierz Kierat, który w Radłowie rządzi od 2002 roku i mimo iż miał w tym roku 2 rywali, to wygrał wybory już w pierwszej turze.

Osobnym przykładem jest Gorzów Śląski, gdzie przedterminowe wybory trzeba było przeprowadzić w 2021 r. po przedwczesnej śmierci burmistrza Artura Tomali, który był jedną z ofiar śmiertelnych pandemii COVID-19. Do wyborów zgłosiło się aż 5 kandydatów. Zwycięzcę wyłoniła dopiero druga tura. Nowym burmistrzem został Rafał Kotarski, który w tegorocznych wyborach nie miał już ani jednego rywala.

W których gminach zmienili się włodarze w wyborach samorządowych 2024:

Oprócz Radłowa i Gorzowa Śląskiego, w pozostałych gminach rządzący od lat włodarze musieli przełknąć gorycz porażki:

  • W Oleśnie Piotr Gręda pokonał już w pierwszej turze rządzącego od 2006 r. Sylwestra Lewickiego.
  • W Dobrodzieniu Agnieszka Hurnik pokonała rządzącego przez 6 lat Andrzeja Jasińskiego.
  • W Praszce Włodzimierz Stochniałek pokonał w drugiej turze rządzącego od 2006 r. Jarosława Tkaczyńskiego.
  • W Rudnikach Mariusz Stanek pokonał rządzącego przez 6 lat Grzegorza Domańskiego.
  • W Zębowicach 25-letni Patryk Swoboda pokonał rządzącego od 2002 roku Waldemara Czaję i został najmłodszym wójtem w całej Polsce.

Zmiana we władzach powiatu oleskiego. Nowym starostą oleskim została Bożena Konarska-Markiewicz

Zwycięzcy kwietniowych wyborów spotkali się w środę (15 maja) w Oleśnie. Razem ze starostą oleskim Rolandem Fabiankiem. I paradoksalnie dzień po spotkaniu, w czwartek (16 maja), zmienił się kolejny włodarz. Nowym starostą oleskim została Bożena Konarska-Markiewicz. Roland Fabianek jest teraz jej zastępcą.

Od lewej: Jan Woźniak (Otmuchów) Sylwester Lewicki (Olesno), Marek Antoniewicz (Grodków)

Oto burmistrzowie i wójtowie na Opolszczyźnie, którzy rządzą...

Od lewej: Włodzimierz Kierat (Radłów), Mariusz Stanek (Rudniki), Patryk Swoboda (Zębowice), Agnieszka Hurnik (Dobrodzień), Rafał Kotarski (Gorzów Śląski),
Od lewej: Włodzimierz Kierat (Radłów), Mariusz Stanek (Rudniki), Patryk Swoboda (Zębowice), Agnieszka Hurnik (Dobrodzień), Rafał Kotarski (Gorzów Śląski), Roland Fabianek (wicestarosta oleski), Piotr Gręda (Olesno.) UM Olesno
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Studio Euro odc.4 - PO AUSTRII

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska