Kilkanaście osób już pracuje w nowo otwartym zakładzie w Opolu przy wdrażaniu produkcji testowej.
Produkcja pełną parą ma ruszyć w połowie czerwca 2019 roku, a do 2023 firma planuje osiągnąć w tej fabryce pełne moce produkcyjne (3 mln elementów na rok). Zatrudnionych ma być wówczas 250 osób.
Włosi zainwestują w Opolu 10 mln euro. Nowy zakład ma obecnie 6 tys. m.kw. powierzchni i jeszcze nie jest w pełni zagospodarowany.
Oprócz produkcji w Opolu ma powstać też magazyn dla rynku części zamiennych.
UFI Filters zajmuje się produkcją filtrów i wymienników ciepła do samochodów osobowych i ciężarowych, ciągników i sprzętu budowlanego (drogowego i terenowego), pojazdów hybrydowych, w pełni elektrycznych oraz wyposażonych w ogniwa paliwowe, przygotowanych z myślą o przyszłych napędach i e-mobilności.
Docelowo - w 2023 roku - fabryka w Opolu ma być dwa razy większa. Jak napisano w komunikacie prasowym, będą w niej produkowane chłodnice oleju silnikowego, oleju przekładniowego i inne rodzaje chłodnic wodnych, a także szersza gama produktów, w tym wymienników ciepła do pojazdów hybrydowych i elektrycznych.
Giorgio Girondi, prezes UFI Filters wyjaśniał, że w ostatnich latach wymienniki ciepła do silników, skrzyń biegów i inne chłodnice wodne były dla firmy UFI ważnym obszarem wzrostu produkcji oryginalnego wyposażenia oraz znaczącym uzupełnieniem jej działalności w dziedzinie technologii filtracji.
- Staramy się jeszcze skuteczniej obsługiwać naszych klientów na poziomie lokalnym. Dzięki otwarciu tego kluczowego zakładu w Polsce możemy zaspokoić potrzeby wszystkich głównych producentów samochodów w Europie i skrócić czas dostawy - mówił.
- Zdecydowaliśmy się na tę lokalizację, ponieważ Opole jest położone blisko Ostrawy, gdzie mamy funkcjonujący od 2013 roku zakład w tej części Europy - wyjaśniał Rinaldo Facchini, dyrektor generalny Grupy UFI Filters. - Pomocne były też władze miasta, a nie bez znaczenia było to, że macie tu uczelnię techniczną - dodał.
Zakład w Opolu jest pierwszym w Europie, gdzie będą powstawały systemy zarządzania termicznego. Grupa ma też pięć fabryk w Chinach (wkrótce otworzy szóstą), Tunezji, USA, Korei, Indiach, Brazylii, biura w Japonii. A w Europie ma zakłady we Włoszech, Czechach i najnowszy w Polsce. Powstała w 1971 roku we włoskiej wiosce liczącej 2 tys. osób, a obecnie zatrudnia na całym świecie 4 tysiące pracowników. Jej obroty wyniosły w 2017 roku 436 mln euro, a od 2009 r. wzrosły dwukrotnie.
Dzięki najnowocześniejszym procesom produkcyjnym w nowej fabryce w Opolu wszystkie systemy zarządzania termicznego firmy UFI będą służyły jako najwyższej jakości wymienniki ciepła do silników, skrzyń biegów, chłodnic paliwa i układów kierowniczych. Niedawno do oferty firmy UFI dodano również schładzacze i chłodnice baterii.
Ponadto, aby wzmocnić specjalizację UFI w dziedzinie innowacyjnych, lutowanych próżniowo, chłodzonych wodą aluminiowych wymienników ciepła nowy zakład wyposażono w najnowsze technologie lutowania i testowania próżniowego, które zapewniają optymalną czystość, wytrzymałość i niezawodność produktów.
Od momentu rozpoczęcia w 2012 roku działalności w sektorze wymienników ciepła, firma UFI stała się liderem rozwijania i produkcji systemów zarządzania termicznego. We Włoszech utworzono dedykowany tym produktom zespół techniczno-rozwojowy. - Firma wiedzie prym w dziedzinie technologii zarządzania termicznego i integracji systemów, łącząc wymienniki ciepła z dodatkowymi, zintegrowanymi funkcjami, takimi jak zawory termostatyczne, przeciwzwrotne i redukujące ciśnienie, filtry wstępne chłodziwa, czujniki i zintegrowane płyty adaptera - napisano w komunikacie.
- Jako ekspert w dziedzinie innowacji i integracji systemów, firma UFI nieustannie wprowadza na rynek nowe systemy zarządzania termicznego, które mogą zarówno chłodzić jak i ogrzewać dowolne płyny samochodowe – podkreśla prezes Giorgio Girondi. - Łącząc tę fachową wiedzę z dodatkowymi mocami produkcyjnymi dostępnymi obecnie w Opolu, możemy przewidywać zarówno zmieniające się wymagania związane z wymiennikami ciepła dla przyszłych układów napędowych, jak i zaspokoić rosnące zapotrzebowanie w Europie.
- W kolejnych latach rozpoczniemy też w Opolu produkcję filtrów, aby spełnić rosnące potrzeby naszych klientów – kontynuuje prezes Girondi.
Dyrektorem fabryk w Czechach i Polsce jest Paolo Malagoli. Przedstawiciele firmy pytani o warunki zatrudnienia w Opolu, nie chcieli podać oferowanych stawek wynagrodzeń. Stwierdzili, że są one dopasowane do lokalnego rynku, a firma zapewnia rozwój i możliwość pracy z wykorzystaniem nowoczesnych technologii. Rinaldo Facchini mówił, że zaczynał przygodę z firmą od szeregowego pracownika, a teraz jest jej szefem.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?