Włosy z "dodatkami"

Redakcja
A tym włosom łupież nie grozi.
A tym włosom łupież nie grozi.
Do najczęstszych schorzeń dermatologicznych należy łupież, na który cierpią osoby w różnym wieku.

Może on występować w postaci suchych, drobnych płatków lub tłustych łusek, silnie przylegających do skóry głowy. Pojawia się okresowo bądź dokucza komuś przez długi czas, a nawet - stale.
- Do powstania łupieżu dochodzi w wyniku nadmiernego złuszczania warstwy rogowaciejącej naskórka, co jest związane ze zmianami hormonalnymi - wyjaśnia Sławomir Kęcki, specjalista dermatolog z Brzegu. - Na przykład w przypadku młodych osób ma to związek z okresem dojrzewania i wtedy łupież może się utrzymywać od kilku miesięcy do kilku lat. Z kolei u mężczyzn łączy się to często z łysieniem. Nierzadko też w łuskach łupieżu znajdujemy grzybki, dlatego wtedy konieczne jest stosowanie szamponu zawierającego substancję przeciwgrzybiczą.
Niektóre osoby cierpią na łupież z powodu nadmiernej suchości skóry głowy. Czasem wywołują go zaburzenia w gospodarce witaminowej organizmu, zwłaszcza gdy cierpi on na niedobór witaminy A. Niekiedy współistnieje z inną chorobą - łuszczycą.

- Łupież suchy pojawia się często u ludzi po siedemdziesiątce i wtedy można temu zaradzić, stosując szampony...dla dzieci - radzi dr Sławomir Kęcki.
Suchy łupież jest dokuczliwy, ale nie jest groźny, bo nie wywołuje odczynów zapalnych. Natomiast poważniejszą dolegliwością jest łupież łojotokowy, inaczej pstry, któremu może towarzyszyć zaczerwienienie skóry, a nawet sączenie się ropy. W skrajnych przypadkach, jeśli nie jest leczony, grozi to nawet zakażeniem skóry. Albo prowadzi do przerzedzenia włosów.

U niektórych pacjentów cierpiących na łupież łojotokowy dochodzi do wystąpienia podobnych zmian w różnych miejscach na ciele - na tułowiu, w zgięciach stawowych, między łopatkami. Dlatego łupież ten trzeba koniecznie leczyć - najlepiej u dermatologa.
DODATKOWE RADY
- w pozbyciu się suchego łupieżu może pomóc: smarowanie głowy oliwką, mycie włosów szamponem jajecznym, zażywanie witaminy A
- na łupież pstry zaleca się: smarowanie włosów 5% oliwką salicylową, wcześniej lekko podgrzaną, mycie szamponem Nizoral
- na łupież tłusty - szampony ziołowe
- jednocześnie na suchy i tłusty - specjalny środek dostępny w aptekach: tergainę, która działa dwojako, jeśli skóra głowy jest sucha, to ją natłuszcza, a gdy jest tłusta - to wysusza; trzeba tylko ściśle przestrzegać zaleceń podanych na ulotce.

JAKIE SZAMPONY
- Nizoral - zawiera on ketokonazol, środek przeciwko drożdżakowi (o nazwie Pityrosporum Ovale), wywołującemu łupież pstry
- szampony dziegciowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska