Jaka jest prognoza pogody dla Opolszczyzny
Prognoza pogody dla województwa opolskiego nadal jest bardzo niekorzystna. Prognozowane są intensywne opady deszczu, miejscami powyżej 90 mm w czasie do 24 godzin dla wszystkich powiatów, a do tego silny wiatr do 70 km/h w porywach do 85 km/h (zwłaszcza w powiecie nyskim)
Przygotowania przed możliwymi podtopieniami. Workami z piaskiem służby zabezpieczają szpitale i przedszkola
Gmina Nysa zabezpieczyła szczególnie dwie miejscowości: Morów oraz Hajduki Nyskie. W Morowie został ustawiony wał z rękawów przeciwpowodziowych wzmocniony workami z piaskiem na ok. 150/200 metrów i zadysponowano piasek ok. 40 ton.
W Hajdukach Nyskich do zabezpieczeń zużyto 20 ton piasku. Strażacy ustawili zaporę przy rzece Cielnica w najniżej położonym miejscu, aby woda nie wylała na drogę, odcinając tym samym mieszkańców od drogi wyjazdu z miejscowości.
W gminie Paczków w miejscowościach Dziewiętlice, Ujeżdziec i Gościce przygotowano piasek i worki. Obłożono workami z piaskiem przedszkole w Paczkowie.
Gmina Głuchołazy zabezpieczyła workami z piaskiem szpital powiatowy, a także ulice Kraszewskiego i Moniuszki.
Powiat strzelecki zadeklarował możliwość zakwaterowania u siebie ludzi wymagających ewentualnej ewakuacji z zalanych terenów. W gminie Strzelce Opolskie jest to 100 łóżek z pościelami (w placówkach oświatowych, głownie w Strzelcach Opolskich), w gminie Zawadzkie jest 10 miejsc w miejscowym hotelu, a w gminie Ujazd przygotowano 8 miejsc w Domu Wiejskim w Niezdrowicach.
W Prudniku w związku z pogarszającą się sytuacją meteorologiczną zebrał się sztab kryzysowy burmistrza Prudnika Grzegorza Zawiślaka, podczas którego zdecydowano o wprowadzeniu od godz. 8:45 pogotowia przeciwpowodziowego na terenie gminy.
Ze względu na kwestie bezpieczeństwa organizatorzy Biegu GAZ-SYSTEM na Piątkę w Kędzierzynie-Koźlu zdecydowali o zmianie terminu wydarzenia. Nowa data biegu to 22 września 2024 r. W związku z tym przedłużono również zapisy do 18 września. Zawodnicy, którzy nie będą mogli wziąć udziału w biegu w nowym terminie, mają możliwość ubiegania się o zwrot wpisowego. Wystarczy przesłać stosowną informację na adres mailowy Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji: [email protected]. Dodatkowe pytania można kierować pod numer telefonu: 77 472 31 38 wew. 114.
Głuchołazy boją się fali powodziowej.
Jeśli prognozy Czeskiego Instytutu Hydrometeorologicznego (CHMU) się potwierdzą, Głuchołazy i wioski leżące niżej w niedzielę (15 września) mogą się spodziewać fali powodziowej.
Według czeskich prognoz pogody w niedzielę (15 września) rzeką Białą Głuchołaską popłynie woda stuletnia, a rzeka będzie prowadzić nawet 360 metrów sześciennych wody na sekundę. 360 metrów wody ma sekundę, to znacznie więcej niż w czasie powodzi w 1997 roku!
Wszystkie mecze piłkarskie na Opolszczyźnie zostały odwołane
W związku z ogłoszeniem najwyższego, 3. stopnia zagrożenia spowodowanego intensywnymi opadami deszczu w całym regionie, wszystkie mecze organizowane przez Opolski Związek Piłki Nożnej zostały odwołane.
Jak informuje Opolski Urząd Wojewódzki, w piątek rano (13 września) poziom wód na terenie województwa opolskiego ma średni stan. Na Ścinawie Niemodlińskiej w Niemodlinie, Widawie w Namysłowie, Białej Głuchołaskiej w Głuchołazach stan rzeki jest wysoki z tendencja rosnącą. Nie odnotowano jednak przekroczeń stanów ostrzegawczych i alarmowych.
Trwa zabezpieczanie miejsc zagrożonych podtopieniem na Opolszczyźnie.
W wielu miejscowościach na terenie województwa opolskiego podjęto działania prewencyjne.
W Strzelcach Opolskich budynek starostwa został obłożony workami z piaskiem.
Na terenie powiatu prudnickiego zabezpieczono miejsca zagrożone podtopieniem: przepust w Racławicach Śląskich, drogę Racławice Śląskie – Dzierżysławice (DP 1209 O).
Dzisiaj (13 września) zabezpieczony przed podtopieniem zostanie budynek Domu Dziecka w Mochowie.
W powiecie nyskim w ramach działań prewencyjnych: wzmocniono nabrzeże rzeki Mora.
W Głuchołazach zabezpieczony został remontowany odcinek drogi krajowej nr 40 oraz most w ciągu tej drogi, jak również będąca w trakcie remontu instalacja burzowa.
W powiecie namysłowskim zostały zabezpieczone newralgiczne miejsca: w Siedlicach w gminie Pokój, rów wzdłuż drogi powiatowej 1136 w Świerczowie.
W Opolu zorganizowano dla mieszkańców Opola punkt pobierania worków z piaskiem.
W Kluczborku w bazie Miejskiego Zarządu Obiektów Komunalnych uruchomiony został całodobowy punkt wydawania worków z piaskiem.
Synoptycy ostrzegają przed intensywnymi opadami deszczu
W piątek (13 września) nadal będzie padać deszcz. W dniach 12-16 września prognozowane są ciągłe i intensywne opady deszczu. Na Opolszczyźnie ma spaść w tym czasie średnio 350 litrów na metr kwadratowy, co odpowiada opadom występującym w ciągu pół roku! Możliwe są podtopienia i tzw. powodzie błyskawiczne, dlatego należy zabezpieczyć swoją posesję.
AKTUALIZACJA 17:33
Wojewoda Opolski wystąpił z wnioskiem do Ministra Obrony Narodowej o wydzielenie sił i środków SZ RP do wsparcia administracji publicznej w sytuacji kryzysowej. Zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej do wspierania działań przeciwpowodziowych skierowano 36 żołnierzy WOT.
Do dnia 13.09.2024 r. do godz. 17:00 na terenie województwa opolskiego nie odnotowano żadnych negatywnych zdarzeń. PSP nie podejmowała interwencji.
Działania PSP ukierunkowane są na realizację zadań prewencyjnych polegających na napełnianiu worków, podwyższaniu i zabezpieczaniu wałów oraz zabezpieczaniu infrastruktury budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej w lokalizacjach uznanych za najbardziej zagrożone zalaniem.
AKTUALIZACJA 18:10
Strażacy, zarówno PSP, jak i OSP, mają pełne ręce roboty. Było blisko 50 interwencji na terenie powiatu nyskiego. Do tej pory strażacy interweniowali w każdej gminie. Większość z nich dotyczy zalanych posesji, piwnic, niedrożnych przepustów, zatorów.
- Działamy prewencyjnie, przygotowując rzeki, obwałowania. Układamy worki z piaskiem w miejscowości Głuchołazy, Morów, Paczków, jak również w Nysie – mówi kpt. Dariusz Pryga, rzecznik KP PSP w Nysie.
Do Głuchołaz została dysponowana specjalna kompania gaśnicza Komendanta Wojewódzkiego w sile 50 strażaków.
Cały czas poziom wody się podnosi w ciekach wodnych na terenie powiatu nyskiego.
- Czekamy na punkt kulminacyjny. Nie wiemy, czy będzie to miało miejsce dzisiaj lub jutro, jednak jesteśmy przygotowani na każdą ewentualność – zapewnia strażak.
AKTUALIZACJA 19:57
W związku z ciągłymi, intensywnymi opadami deszczu i gwałtownym przyborem wód w ciekach i rzekach powiatu nyskiego oraz niekorzystną prognozą pogody starosta nyski Daniel Palimąka ogłosił alarm przeciwpowodziowy od godz. 18.00.
Jak postępować podczas powodzi i podtopień
- Słuchaj komunikatów o zagrożeniu i sposobach postępowania w lokalnym radiu lub telewizji;
- Jeśli to możliwe, odeślij dzieci i osoby starsze w bezpieczne miejsce np. do znajomych czy rodziny;
- Upewnij się, że wszyscy członkowie rodziny, zwłaszcza dzieci, wiedzą co robić w razie powodzi, ustal sposoby kontaktowania się, drogi ewakuacji;
- Naucz członków rodziny odłączania źródeł energii, gazu i wody;
- Przenieś wartościowe rzeczy na górne kondygnacje budynku;
- Zadbaj o to, by telefon komórkowy cały czas był w pełni naładowany;
- Przygotuj w bezpiecznym miejscu lekarstwa, dowody tożsamości, kosztowności, pieniądze, dokumenty dotyczące domu i posiadanych gruntów, dokumentację działalności gospodarczej i polisy ubezpieczeniowe;
- Zaopatrz dom w niezbędną ilość żywności o długiej ważności do spożycia, wodę i przygotuj odpowiednią odzież, latarki, koce i środki higieniczne;
- Pojazdy z terenu posesji przestaw w niezagrożone powodzią miejsca;
- Zabezpiecz budynek i przygotuj worki z piaskiem;
- Przygotuj zwierzęta hodowlane do ewakuacji, porozmawiaj z sąsiadami o pomocy przy załadunku;
- Rozważ ewakuację zwierząt zaraz po ogłoszeniu alarmu powodziowego. Taka ewakuacja jest zawsze dużo trudniejsza niż ewakuacja ludzi i zajmuje dużo czasu. Sprzęt pływający w dyspozycji straży pożarnej i wojska bardzo często nie nadaje się do ewakuacji dużych zwierząt;
- Paszę dla zwierząt przenieś w niezagrożone zalaniem miejsce;
- Zabezpiecz substancje niebezpieczne – pestycydy, środki owadobójcze, farby, lakiery, rozpuszczalniki i inne środki chemiczne;
- Zabezpiecz zbiorniki z olejem, paliwem;
- Jeśli masz sprzęt pływający (pontony, łodzie itp.), utrzymuj go w sprawności i używaj go wyłącznie podczas zagrożenia życia;
- Przygotuj się do ewakuacji. Pozostawanie na zalanym terenie to ogromne ryzyko: oprócz zagrożenia utonięciem, należy liczyć się z chorobami zakaźnymi, brakiem prądu, wody i kanalizacji; po odmowie ewakuacji otrzymanie niezbędnej pomocy na czas może nie być możliwe.
Zmiany w prawie o sprzedaży alkoholu
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?