Wodzenie niedźwiedzia w opolskich wsiach

OSP Bierkowice
Tradycja w opolskich wsiach.
Tradycja w opolskich wsiach. OSP Bierkowice
Wodzenie niedźwiedzia (zwane też inaczej wodzeniem bera lub po prostu berami) to tradycja karnawałowa kultywowana i nadal kontynuowana w wielu wsiach Śląska Opolskiego.

Barwny korowód złożony z przebierańców wśród których zazwyczaj są m.in. kominiarz, leśnik, cyganka, młode państwo, lekarz, policjant i strażak prowadzą na uwięzi "niedźwiedzia" lub "bera".

Niedźwiedź jako symbol całego zła w tradycji ludowej nigdy nie jest puszczany wolno, a zawsze prowadzony jest na uwięzi.

Grupa przebierańców w towarzystwie muzyków (głównie akordeon oraz bęben) przemierzają sołectwo wstępując do każdego gospodarstwa domowego.
Każda gospodyni powinna zatańczyć z "niedźwiedziem", gdyż wróży to szczęście na cały rok. Głowa rodziny natomiast powinna poczęstować wodzących bera wódką, słodyczami, a na koniec wspomóc ich jakimś datkiem
w ramach podziękowań.

Grupa wędrująca po wsi bardzo często płata równego rodzaju figle, np. zatrzymując samochody na drodze i wlepiając "mandaty" za dziwne i śmieszne przewinienia.

Często na wielu wioskach wodzenie kończy się zabawą dla ludzi z danego sołectwa.

Organizatorami takich zabaw oraz wodzenia niedźwiedzia najczęściej są strażacy ochotnicy, rada sołecka lub ludowy klub sportowy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska