Wojewoda opolski sprawdza nyski bon

  Wojewoda opolski sprawdza nyski bon

  Zdjęcie autora materiału
  Krzysztof Strauchmann

  Aktualizacja:

  Nowa Trybuna Opolska

  18 marca ma ruszyć drugi w kolejności nabór wniosków o wypłatę 500 złotych na drugie dziecko z budżetu gminy Nysa. Dotychczas pomoc przyznano 270 rodzinom.
  Wojewoda opolski Adrian Czubak opublikował uchwałę błyskawicznie.

  Wojewoda opolski Adrian Czubak opublikował uchwałę błyskawicznie. ©Sławomir Mielnik (O)

  4 marca w dzienniku urzędowym województwa opolskiego opublikowany został nowy, zmieniony regulamin nyskiego bonu wychowawczego. Wojewoda opublikował uchwałę błyskawicznie, bowiem rada przegłosowała ją 1 marca.

  18 marca regulamin wchodzi w życie i tego samego dnia urząd miejski zaczyna dodatkowy nabór wniosków o przyznanie pomocy finansowej. Można je składać tylko do 25 marca.

  Tymczasem cała operacja stanęła pod znakiem zapytania z powodu wniosku, jaki do wojewody złożył nyski przedsiębiorca Mariusz Nasiborski, były doradca burmistrza Kordiana Kolbiarza i współautor nyskiego bonu, ale w jego pierwotnej wersji.

  Nasiborski dowodzi, że obecny regulamin w dwóch miejscach jest niezgodny z ustawą o świadczeniach rodzinnych, a w czterech miejscach łamie konstytucję.

  W jego opinii sprzeczne z prawem są zapisy regulaminu bonu, które wymagają od wnioskodawców stałego zameldowania w gminie Nysa. Neguje on także preferowanie w lokalnych przepisach osób pracujących na podstawie umowy o pracę, kosztem ludzi zatrudnionych na umowie zlecenie czy o dzieło.

  W opinii Mariusza Nasiborskiego obecny bon dyskryminuje także pracowników urzędu miasta i radnych, bowiem pobierają oni „świadczenia” z budżetu w postaci pensji czy diety. Tymczasem regulamin mówi, że bon nie przysługuje osobom, pobierającym świadczenia z gminnej kasy.

  - W opinii naszego radcy prawnego ani wynagrodzenie za pracę, ani dieta radnego nie jest świadczeniem z budżetu, a więc nie jest to podstawa do domowy przyznania bonu. Chodziło nam o świadczenia socjalne - odpowiada wiceburmistrz Nysy Piotr Bobak. - Wśród osób, które już dostały bon, są także pracownicy urzędu.

  Uchwała z Nysy jest badana przez Wydziału Nadzoru wojewody, który ma miesiąc na odpowiedź na wniosek Nasiborskiego.

  - Ogłoszenie uchwały w Dzienniku Urzędowym nie oznacza, że jest ona zgodna z prawem - zastrzega Martyna Kolemba, rzecznik prasowy wojewody.

  Czytaj treści premium w Nowej Trybunie Opolskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Forum tylko dla zalogowanych.

  Załóż konto / Zaloguj się

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Warto zobaczyć

  Wiedza o samorządzie w pigułce

  Wiedza o samorządzie w pigułce

  Mistrzowie tańca irlandzkiego po raz pierwszy w Opolu!

  Mistrzowie tańca irlandzkiego po raz pierwszy w Opolu!

  Zapraszamy na jeździecki Hubertus 2018

  Zapraszamy na jeździecki Hubertus 2018