Wojewoda opolski zwiększa liczbę łóżek covidowych o ponad 400 i apeluje do lekarzy o zgłaszanie się do szpitala tymczasowego

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
Do 1000 zwiększy się baza łóżek covidowych w szpitalach w województwie opolskim. Rośnie liczba chorych na COVID-19.
Do 1000 zwiększy się baza łóżek covidowych w szpitalach w województwie opolskim. Rośnie liczba chorych na COVID-19. Pawel Relikowski / Polskapress
Ponad 400 łóżek w opolskich szpitalach powiatowych ponownie służyć będzie leczeniu pacjentów z COVID-19 - postanowił wojewoda Sławomir Kłosowski. Apeluje on też do lekarzy, zwłaszcza anestezjologów, o objęcie dyżurów w szpitalu tymczasowym.

Na Opolszczyźnie, jak w całym kraju, rośnie liczba zakażeń koronawirusem. Zajęte są już dwa na trzy covidowe łóżka szpitalne w regionie. Również tylko jedna trzecia respiratorów pozostała wolna. Z tego powodu wojewoda opolski postanowił od poniedziałku przywrócić dla pacjentów z COVID-19 łóżka w szpitalach w Kędzierzynie-Koźlu (100 łóżek w tym 10 OIOM), w Kup (70 łóżek), Krapkowicach (49 łóżek), Kluczborku i Namysłowie (po 54 łóżka), Strzelcach Opolskich (30 łóżek), Prudniku (35 łóżek) oraz w Głuchołazach (20 łóżek).

Ponadto wojewoda skierował wniosek do ministra zdrowia z prośbą o zmianę decyzji dla EMC Instytut Medyczny S.A Szpital im. Św. Rocha w Ozimku w sprawie dodatkowych 36 łóżek.

Zaledwie w poniedziałek, poprzednik wojewody Kłosowskiego, na konferencji prasowej informował, że w przypadku pogorszenia sytuacji takie są plany poszerzania covidowej bazy łóżkowej - a już stało się to koniecznością.

W środę na Opolszczyźnie dostępnych było 665 łóżek covidowych. Od poniedziałku będzie ich ponad 1000.

Łóżek i sprzętu medycznego do tej pory chorym Opolanom nie brakowało. W szpitalu tymczasowym w Opolu jest miejsce dla 150 pacjentów, ale do tej pory jednocześnie zajętych było niewiele ponad 30 łóżek. Powodem jest brak personelu medycznego, przede wszystkim lekarzy anestezjologów, którzy są niezbędni do opieki nad pacjentami, którzy nie mogą samodzielnie oddychać.

W związku z tym wojewoda opolski zaapelował do środowiska lekarskiego o wsparcie w leczeniu pacjentów z COVID-19, gdyż sytuacja epidemiczna jest bardziej dynamiczna, niż pół roku temu.

"W szczególności zwracamy się do anestezjologów o pomoc w obsadzie dyżurów w Szpitalu Tymczasowym w Opolu. Dotychczas do dodatkowego świadczenia pracy w ramach dyżuru w ww. placówce zgłosiło się 2 lekarzy na 22 placówki. Wojewoda Opolski, dyrekcja Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu oraz kierownictwo opolskiego NFZ dokładają wszelkich starań, aby wynik ten był korzystniejszy, niemniej tylko od Państwa dobrej woli zależeć będzie powodzenie tej misji" - czytamy w apelu.

Ponadto wojewoda Sławomir Kłosowski powołał pod swoim kierownictwem Zespół doradców ds. zapobiegania, przeciwdziałania i zwalczania COVID-19 w regionie.

W skład Zespołu wchodzą:

  • Konsultant Wojewódzki w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii lek. med. Maciej Gawor
  • Ordynator Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii w Szpitalu Wojewódzkim w Opolu dr n.med. Józef Bojko
  • Dyrektor Generalny Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu Dariusz Madera
  • Dyrektor Medyczny Szpitala Tymczasowego w Opolu lek. med. Marek Piskozub
  • Dyrektor OOW Narodowego Funduszu Zdrowia Robert Bryk
  • Dyrektor Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Kędzierzynie-Koźlu Jarosław Kończyło
  • Dyrektor Zespołu Opieki Zdrowotnej w Nysie dr n. med. Norbert Krajczy
  • Prezes Szpitala Wojewódzkiego w Opolu Renata Ruman-Dzido
od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska