Wojewoda uczcił pamięć o obronie Opolszczyzny z okazji 25-lecia starań o odrębność regionu

Radosław Dimitrow
Radosław Dimitrow
Z okazji 25-lecia powołania Obywatelskiego Komitetu Obrony Opolszczyzny (OKOOP) przedstawiciele Urzędu Wojewódzkiego złożyli kwiaty pod obeliskiem przy ul. Piastowskiej.
Z okazji 25-lecia powołania Obywatelskiego Komitetu Obrony Opolszczyzny (OKOOP) przedstawiciele Urzędu Wojewódzkiego złożyli kwiaty pod obeliskiem przy ul. Piastowskiej. Radosław Dimitrow
Wojewoda opolski Sławomir Kłosowski złożył kwiaty pod obeliskiem przed Urzędem Wojewódzkim. W tym miejscu znajduje się tablica w kształcie granic Opolszczyzny, która upamiętnia decyzję Sejmu RP z 18 lipca 1998 r. o utworzeniu województwa opolskiego.

Obelisk upamiętnia wielomiesięczną obronę województwa opolskiego, która zakończyła się zwycięstwem. Gdyby nie starania wielu mieszkańców regionu, Opolszczyzna nie miałaby dziś swojego marszałka, wojewody, a nawet opolskich mediów.

Protesty osób z różnych środowisk z 1998 r. wywarły ogromne wrażenie na ówczesnych posłach i senatorach. W efekcie tego 18 lipca 1998 r. w Sejmie RP zapadła decyzja o utworzeniu województwa opolskiego.

Z okazji 25-lecia powołania Obywatelskiego Komitetu Obrony Opolszczyzny (OKOOP), Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski złożył dziś kwiaty pod obeliskiem przed Urzędem Wojewódzkim.

- Ta społeczna zgoda i ponadpolityczne podejście do tematu Opolszczyzny, jako suwerennego województwa na mapie kraju, doprowadziła do tego, że tą Opolszczyzną się dzisiaj cieszymy - mówił pod obeliskiem Sławomir Kłosowski. - To pokazuje, że zgoda buduje i do tego namawiam wszystkich. W tej chwili troską wszystkich powinna być budowa Opolszczyzny silnej, dostatniej i ludnej, bo to niestety nie jest naszą mocną stroną. Walka z kryzysem demograficznym, walka o to, żeby było nas jak najwięcej, powinien być priorytetem na najbliższe lata.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska