Wojewódzki Dzień Działkowca w Opolu. Tak wyglądały "dożynki działkowe" [ZDJĘCIA]

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
Wojewódzki Dzień Działkowca w Opolu. Tak wyglądały "dożynki działkowe"
Wojewódzki Dzień Działkowca w Opolu. Tak wyglądały "dożynki działkowe" Iwona Kłopocka
Opolscy działkowcy obchodzili w sobotę dożynki działkowe. W Rodzinnym Ogrodzie Działkowym "Kopciuszek" w Opolu spotkali się działkowcy ze 103 rodzinnych ogrodów działkowych z całego województwa.

Wojewódzki Dzień Działkowca to doroczna impreza, organizowana od ponad 35 lat przez okręg opolski Polskiego Związku Działkowców.

- Jestem emerytką i na działce spędzam większość wolnego czasu - mówi pani Barbara. - To hobby to samo zdrowie. Prace ogrodnicze działają dobrze na kondycję, także psychiczną, bo uspokajają. Działki dają zdrowie, bo uprawiane ekologicznie warzywa i owoce są zdrowe. Mam pięcioro wnucząt i wiem, że jedząc moje przetwory dostają tylko witaminy, bez chemii.

- Wśród zieleni, z dala od miasta cudownie się odpoczywa, nawet jeśli człowiek musi się czasem zmęczyć. To najlepszy relaks, lepszy od wczasów all inclusive w Turcji - śmieje się 60-letnia Maria z Opola.

Ten rodzaj hobby przeżywa renesans. Kiedyś Polacy uprawiali działki głównie z powodów ekonomicznych. Opłacało się uprawiać własne owoce i warzywa, gdy w sklepach było byle co, a ceny wysokie.

- Potem działki służyły nicnierobieniu na zielonej trawce. A teraz działki kojarzą się głównie ze zdrowiem - przez ruch i wysiłek, jakiego wymagają, oraz przez zdrową żywność. Działki to także ekologia - wyjaśnia prof. Bartłomiej Kozera, prezes Polskiego Związku Działkowców Okręgu Opolskiego.

Działkowców odwiedzili w sobotę politycy: wojewoda Sławomir Kłosowski i Szymon Ogłaza z zarządu województwa opolskiego - także działkowcy z "Kopciuszka".

Dzień działkowca to także okazja do pochwalenia się swoimi plonami. Opolscy działkowcy rywalizowali, prezentując najlepsze kosze dożynkowe. W koszach królowały, jabłka, winogrona, różnokształtne dynie, papryki. Nie brakowało też pięknych kwiatów, od słoneczników po astry.

Tradycja ruchu działkowego w Polsce ma ponad 120 lat. Polski Związek Działkowców prowadzi 4 667 rodzinnych ogrodów działkowych, w których znajduje się ponad 900 tysięcy działek o łącznej powierzchni prawie 41 tys. hektarów. Przyjmuje się, że z działek korzystają blisko 4 miliony osób.

Środowisko polskich działkowców jest bardzo zróżnicowane. To ludzie z różnych grup społecznych i zawodowych, ludzie w różnym wieku i o różnym statusie majątkowym. Zdecydowana większość ogrodów działkowych w Polsce położona jest w miastach, najchętniej korzystają z działek mieszkańcy dużych aglomeracji miejskich.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska