Wojewódzki Zakład Doskonalenia Zawodowego w Opolu. Warto po podstawówce uczyć się zawodu. To nie wyklucza studiowania w przyszłości

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Podczas warsztatów preorientacji zawodowej młodzież ma okazję bezpośrednio spróbować, jak wygląda praca w różnych zawodach i wybrać to, co każdemu z uczestników odpowiada.
Podczas warsztatów preorientacji zawodowej młodzież ma okazję bezpośrednio spróbować, jak wygląda praca w różnych zawodach i wybrać to, co każdemu z uczestników odpowiada. WZDZ
Wybór technikum lub szkoły branżowej jest tym bardziej kuszący, że w liceach, które szturmują zarówno absolwenci klas ósmych jak i gimnazjów szykuje się spory tłok.

Zygmunt Budziński, nauczyciel, wychowawca i koordynator warsztatów w Wojewódzkim Zakładzie Doskonalenia Zawodowego w Opolu nie ma wątpliwości, że szkoła branżowa lub technikum to jest szansa. Przede wszystkim na zdobycie takiego zawodu, który zapewni satysfakcję, jak i pozwoli dobrze zarobić.

- Na rynku, także w Opolu i w regionie, widać jak bardzo niedobór fachowców z różnych branż ogranicza dostępność do usług i je podraża – mówi. - Na razie wspieramy się mocno fachowcami ze Wschodu, zwłaszcza z Ukrainy. Tak dzieje się przede wszystkim w budownictwie, ale nie tylko. W wielu branżach już teraz czeka się na fachowca miesiącami i słono płaci się za usługę. To fachowiec coraz częściej decyduje, czy i kiedy przyjdzie wykonać zlecenie i może dyktować, ile to będzie kosztowało. Niektórzy z nich, np. monterzy instalacji sanitarnych, zarabiają czasem więcej niż wykładowcy z wyższych uczelni czy lekarze.

Mimo to młodzież zasadniczo do szkół zawodowych się nie garnie. Nie tylko dlatego, że wytworzyła się swego rodzaju moda na studiowanie.

Utarło się, że społecznie ważny jest ten, kto ma dyplom wyższej uczelni. Nawet wtedy, gdy absolwent szkoły nie ma predyspozycji do studiowania, a zdobyty ewentualnie dyplom nie daje mu szansy na zatrudnienie. Ponadto wielu młodych nie jest zainteresowanych kształceniem zawodowym (w szkołach branżowych czy w technikach), bo nie jest na takie kształcenie zorientowana. Zwyczajnie nie wie, na czym polega dany zawód i jakie daje możliwości i jakie korzyści ze sobą niesie.

- Lekarstwem na ten stan rzeczy są warsztaty preorientacji zawodowej jakie w WZDZ organizujemy – dodaje Zygmunt Budziński. - Na szczęście wielu dyrektorów, pedagogów, doradców zawodowych i coraz większa grupa rodziców dostrzega korzyść z udziału w podobnych zajęciach. Już uczniowie siódmej klasy szkoły podstawowej mogą w takich warsztatach brać udział i spróbować położyć tapetę, przykleić kafelki, zrobić kabel RJ45, wyprostować włosy czy obsłużyć kasę fiskalną. Pomagamy uczniom starszych klas szkół podstawowych znaleźć ich mocne strony, to pozwala wybrać zawód, który będzie dawał radość i satysfakcję, a nie będzie złem koniecznym. Mocno przy tym podkreślamy, że szkoła branżowa czy technikum nie zamyka drogi do studiowania. A czasem to studiowanie ułatwia, zarówno w trybie dziennym, jak i niestacjonarnym. Studiowanie kosztuje, a absolwent z zawodem szybciej ma szansę na niezależność finansową niż jego kolega po liceum z „gołą” maturą.

Kandydaci, którzy podejmują naukę w szkołach działających w ramach WZDZ, mają szansę na zdobycie dodatkowych umiejętności: każdy uczeń przyjęty do klasy pierwszej technikum lub szkoły branżowej I stopnia, niezależnie od zawodu, jaki będzie w przyszłości wykonywał, otrzymuje promesę na bezpłatny kurs prawa jazdy kategorii B.

- Staramy się, by uczniowie kształcący się w zawodzie technik logistyk – dodaje Zygmunt Budziński – mogli, jak w ubiegłym roku, bezpłatnie skorzystać z kursu operatora wózka widłowego. Organizujemy praktyki zawodowe i praktyczną naukę zawodu tak, aby nie była ona symulacją. Zdobywane umiejętności praktyczne są na bieżąco weryfikowane przez rynek.

Co oferują szkoły WZDZw Opolu

Publiczne Technikum WZDZ oferuje zdobycie zawodu w ponad 20 specjalnościach. Są wśród nich: technik chłodnictwa i klimatyzacji, technik urządzeń dźwigowych, technik logistyk technik mechatronik, teleinformatyk, technik hotelarstwa, obsługi turystycznej, gazownictwa i wiele innych.
Publiczna Branżowa Szkoła I Stopnia WZDZ kształci w około 40 zawodach z branż mechanicznych (nowość: mechanik motocyklowy), elektrycznych, budowlanych i usługowych.
Więcej informacji pod nr. 77/400-33 40 lub na stronie: wzdz.opole.pl

Powrót do szkół w reżimie sanitarnym

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie