Wojewódzki Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Opolu zmienił swoją siedzibę

Anna Gryglas
Otwarcie nowej siedziby WZON-u.
Otwarcie nowej siedziby WZON-u. FB/Monika Jurek Wojewoda Opolski
Od czwartku (8 sierpnia) Wojewódzki Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności ma nową siedzibę. Od teraz interesanci mogą załatwiać swoje sprawy w budynku przy ul. Głogowskiej w Opolu. Przeprowadzka do nowej siedziby pozwoli na przyjęcie i rozpatrzenie większej liczby wniosków w krótszym czasie. Wygodniej będzie także orzecznikom.

Przez wiele lat siedziba Wojewódzkiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności mieściła się w pomieszczeniach znajdujących się przy ul. Piastowskiej 12 – tuż obok głównego gmachu OUW. Wojewódzki Zespół składał się z 4 pracowników etatowych oraz 12 członków (lekarzy, psychologów, pedagogów, pracowników socjalnych oraz doradców zawodowych).

1 stycznia 2024 r. weszła w życie ustawa z dnia 7 lipca 2023 r. o świadczeniu wspierającym, która wprowadziła nowe rozwiązania w systemie świadczeń dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów. Wojewódzki Zespół otrzymał do wykonania nowe zadanie, jakim jest wydawanie decyzji ustalających poziom potrzeby wsparcia.

Zmiana lokalizacji była podyktowana m.in. nowym zadaniem, jakie otrzymał WZON. Chodzi o wydawanie decyzji ustalających poziom potrzeby wsparcia. Warto podkreślić, że składy ustalające pracują w siedzibie oraz w terenie (miejscu zamieszkania wnioskodawców) oraz pracują w sobotę. W dotychczasowej siedzibie była możliwość wyznaczenia w jednym dniu maksymalnie 3 posiedzeń, obecnie WZON może w jednym dniu ustalić 7 posiedzeń składów ustalających.

Nowa siedziba oznacza także dodatkowe gabinety, w których wyznaczane są posiedzenia składów ustalających, dzięki czemu kolejka osób oczekujących będzie się zmniejszać. Na miejscu dostępny jest także duży, bezpłatny parking. Dodatkowymi atutami są dojazd do nowej siedziby 3 liniami autobusowymi oraz to, że wnioski można składać zarówno w głównym budynku OUW przy ul. Piastowskiej 14, jak i w siedzibie WZON przy ul. Głogowskiej 37.

Rocznie WZON rozpatrywał ok. 1400 orzeczniczych spraw odwoławczych. Obecna liczba wniosków o wydanie decyzji PPW – 7480 (stan na 5 sierpnia). Szacuje się, że w 2024 r. wpłynie ok. 12 tys. wniosków. Ostatni raport Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych (druga połowa lipca br.) – średnia krajowa, jeśli chodzi o procent rozpatrzonych wniosków zakończonych wydaną decyzją to 24 %. WZON Opole na dzień raportu miał rozpatrzonych 42,3 % spraw, co plasowało Zespół na drugim miejscu w kraju.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragedia w Połtawie. 41 ofiar po rosyjskim ataku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska