Wojewódzkie Towarzystwo Walki z Kalectwem - pomagają wyjść z domu

Anna Grudzka
Bądź z nami i żyj z nami - dodatek poświęcony osobom niepełnosprawnym. Już 19.11 w tygodniku Nasze Miasto i 20.11 w Nowej Trybunie Opolskiej.

Wojewódzkie Towarzystwo Walki z Kalectwem przekonuje, że aktywność jest dla ludzi w każdym wieku.

Jesteśmy organizacją w 100 procentach non – profit, opartą wyłącznie na pracy społecznej. Naszym celem jest zmobilizowanie osób niepełnosprawnych do wyjścia z ich domów i zaproszenie ich do wspólnej aktywności na świeżym powietrzu. Jest spora grupa osób niepełnosprawnych, która na co dzień nie opuszcza swoich czterech ścian. My pokazujemy im, że warto. Wierzymy, że jeśli razem z nami podejmą wyzwanie aktywnego i odważnego życia w gronie swoich rówieśników będą się czuli zdrowsi i szczęśliwsi. To ważne nie tylko z fizycznego, ale - co chyba ważniejsze – psychicznego punktu widzenia. Wspólna zabawa, kontakt z innymi ludźmi, integracja, słońce, radość życia – to wartości, którymi się kierujemy – mówi Władysław Sztefic, prezes WTWzK.

Organizacja działa od 1974 roku początkowo jako oddział PTWzK a od 2000 jako samodzielna organizacja. Od 2004 roku Stowarzyszenie otrzymało status organizacji pożytku publicznego prowadzącym działalność na rzecz osób niepełnosprawnych oraz osób w starszym wieku i ich rodzin. Poprzez organizowanie różnego rodzaju zadania, pomagamy osobom niepełnosprawnym i starszym przezwyciężać wszelkie życiowe trudności. Swoim podpieczonym oferujemy pomoc organizacyjną i materialną, działamy na rzecz likwidacji barier i ograniczeń uniemożliwiających inwalidom pełne uczestnictwo w życiu społecznym, gospodarczym i rodzinnym – mówi Czesław Smyk sekretarz Zarządu Wojewódzkiego Towarzystwa Walki z Kalectwem.

Zdaniem organizacji jest także organizacja ,prelekcji, konkursów, wystaw, pokazów i odczytów. - Zajmujemy się organizowaniem imprez i działań w celu zapobiegania uzależnień i promowania zdrowego stylu żucia a także integracją środowiska wszystkich osób potrzebujących. Staramy się docierać do ludzi potrzebujących i kierować ich w miejsca, w których mogą uzyskać pomoc – mówi Czesław Smyk. – Od pamiętnej Opolskiej Powodzi dla wszystkich chętnych organizujemy turnusy rehabilitacyjne w ośrodkach nad morzem i w górach – dodaje.
Turnusy rehabilitacyjne są przez WTWzK organizowane praktycznie od lutego do grudnia. – Na miejscu oprócz zabiegów uczestnicy mają zagwarantowane wycieczki, ogniska integracyjne, wyprawy z kijkami nordic - walking. Program jest napięty, ale wszyscy wracają wypoczęci i zrelaksowani, nie tylko pod względem fizycznym, ale też psychicznym – podkreśla prezes.
To nie wszystko. W ramach promowania aktywności i sprawności fizycznej i psychicznej Towarzystwo organizuje szereg imprez z dziedziny: turystki, sportu, kultury i rekreacji.
- To niezwykle obserwować kiedy ktoś, dotąd potrzebujący pomocy, po powrocie z turnusu rehabilitacyjnego czy wycieczki krajoznawczo turystycznej nagle zaczyna wierzyć w siebie i stwierdza, że już nie potrzebuje opiekunki po to by wyjść do apteki czy do sklepu – podkreśla Czesław Smyk.
Wojewódzkie Towarzystwo Walki z Kalectwem we współpracy z Samorządem Województwa Opolskiego , Urzędem Miasta Opola , PFRON, MOPR w Opolu organizuje m.in Opolskie Dni Osób Niepełnosprawnych , Paraspartakiady, Jarmark Niezwykłości , Marsz po Zdrowie, Zawody Wędkarskie Osób Niepełnosprawnych ,Wigilię Osób Niepełnosprawnych, Wycieczki turystyczno -krajoznawcze osób niepełnosprawnych, oraz inne imprezy prozdrowotne w celu promowania aktywności i sprawności fizycznej i psychicznej osób starszych i niepełnosprawnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska